aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Grypa ptaków we Francji i Japonii

11 grudnia 2023
Grypa ptaków we Francji i Japonii

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz we Francji został ogłoszony alert z powodu rosnących przypadków potwierdzających grypę ptaków.

Francja podniosła w zeszłym tygodniu poziom ryzyka dla grypy ptaków z „umiarkowanego” na „wysoki”. Ministerstwo Rolnictwa wydało decyzję nakazującą utrzymywanie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach produkcyjnych oraz wdrożenie dodatkowych środków bioasekuracyjnych. Działania francuskich władz podjęte zostały w związku z wykryciem nowych ognisk HPAI u drobiu.

Przypominamy, że pod koniec listopada tego roku Francuzi zgłosili pierwsze ognisko grypy ptaków w tym sezonie w stadzie indyków w Bretanii, w północno-zachodniej części kraju. Powrót HPAI u drobiu we Francji stanowi sprawdzian dla oczekiwanych rezultatów wdrożonej strategii szczepień. W październiku tego roku Francja rozpoczęła kampanię szczepień u kaczek przeciwko wirusowi grypy ptaków. Zgodnie z planem, Francja zamierza zaszczepić ponad 60 milionów kaczek. Francuscy producenci zdecydowali się jako pierwsi w Europie na wdrożenie obowiązkowych szczepień w stadach kaczek pomimo istniejącego ryzyka negatywnych reakcji handlowych ze strony państw trzecich.

Z kolei Japonia rozpoczęła zmagania z grypą ptaków

Wirus grypy ptaków ponownie pojawił się w Japonii. Władze weterynaryjne zgłosiły pierwsze w tym sezonie ogniska wirusa na komercyjnych fermach drobiu. Po raz pierwszy HPAI wykryto pod koniec listopada tego roku, a według najnowszych doniesień lokalnych władz liczba ognisk wzrosła do czterech. Od kilku lat japońska branża drobiarska należy do jednych z najmocniej poszkodowanych w wyniku epizoocji HPAI. Ogromne straty zazwyczaj ponoszą producenci jaj konsumpcyjnych. W zeszłym sezonie w Japonii zlikwidowano rekordową liczbę 17,7 miliona sztuk drobiu.

Przeszłe doświadczenia pokazują, że kłopoty japońskiego sektora drobiarskiego z HPAI mogą nie pozostać bez wpływu na sytuację na rynku międzynarodowym. Gwałtowne zmiany w podaży produktów drobiarskich w Azji zazwyczaj są impulsem do zwiększenia popytu importowego, co może oddziaływać w kierunku wzrostu cen jaj czy mięsa drobiowego. Niejednokrotnie przekonali już się o tym polscy producenci i eksporterzy produktów drobiarskich, w szczególności jaj konsumpcyjnych. Przy czym siła oddziaływania czynnika związanego z konsekwencjami grypy ptaków na światowy rynek drobiarski zależna jest także od innych równoległych zdarzeń mogących mieć wpływ na relacje podażowo - popytowe na konkurencyjnych rynkach. – ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.


oprac e-mk ppr.pl na podst źródło: KIPDIP


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę