GUS_230920_750x100_stat

Grypa ptaków znów pojawiła się w Wielkopolsce

15 stycznia 2020
Grypa ptaków znów pojawiła się w Wielkopolsce

W województwie wielkopolskim potwierdzono drugie w tym roku ognisko wirusa grypy ptaków cechującego się wysoką zjadliwością (podtyp H5N8). Gospodarstwo utrzymujące około 6 tysięcy gęsi reprodukcyjnych, w którym wykryto HPAI, zlokalizowane jest w miejscowości Zalesie, w gminie Dąbie, w powiecie kolskim, w Wielkopolsce.

Pozytywny wynik w kierunku grypy ptaków przekazało krajowe laboratorium referencyjne ds. grypy ptaków w Puławach w dniu 13 stycznia roku 2020. Przypomnijmy, że po raz pierwszy do zakażenia grypą ptaków w Wielkopolsce doszło na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim.

Łącznie, uwzględniając zgłoszenia z trzech województw (lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 13 stycznia roku 2020, możemy mówić o jedenastu potwierdzonych przypadkach zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej).

Ognisk grypy ptaków przybywa nie tylko w Polce, ale i w innych krajach unijnych. W ostatnich kilku dniach zakażenia u drobiu wirusem HPAI podtypu H5N8 zgłosiła do OIE Słowacja (chów przyzagrodowy) i Węgry.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

– Możemy robić coś naprawdę wartościowego i pięknego – powiedział minister rolni...

Naturalna odporność biologiczna w opinii wielu uznanych, wybitnych lekarzy, jest...

Społeczna izolacja minie, a nawyki z nami zostaną? 69% Polaków częściej gotowało...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę