Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Grzegorz Jedamski wywalczył projekt ustawy

24 maja 2023
Grzegorz Jedamski wywalczył projekt ustawy

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt od dłuższego czasu walczył o takie samo traktowanie rolników emerytów z KRUS  jaki ZUS. Po wielu wysiłkach Pana Grzegorza i naszym skromnym wsparciu poprzez publikacje,rolnicy emeryci doczekali się projektu ustawy, która ma poprawić sytuację ekonomiczną i sprawiedliwe traktowanie emerytów rolników.

Pane Grzegorz Jedamski, nie ustając w swych wysiłkach stara się walczyć o prrawo dogodziwych emerytur dla wszystkich rolników. Miejmy nadzieję, że projekt ten nie wyląduje w sejmowej "zamrażarce", tylko szybko będzie przeprocedowany.

Poniżej,najnowsza, przepelniona radości korespondencja Pana Grzegorza Jedamskiego.

Do rolników/emerytów, związków i organizacji rolniczych


Szanowni rolnicy/emeryci,

 z satysfakcją i radością dowiedziałem się, że w dniu 23 maja br. Posłowie z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy złożyli poselski Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ( link do projektu w zał., skan str. projektu w zał.).
 
 
Posłom Lewicy należy się wielkie uznanie i podziękowanie za wykazanie się wielką wrażliwością społeczną na niesprawiedliwe traktowanie rolników/emerytów przez Rządy Zjednoczonej Prawicy.  Posłowie Lewicy są rzeczywistymi a nie deklaratywnymi obrońcami interesów rolników.

Posłowie Lewicy zauważyli i nie zaakceptowali niesprawiedliwego traktowania rolników/emerytów przez Rządy Zjednoczonej Prawicy, które ustawami z 2 grudnia 2016 r. i 13 stycznia br. obniżyli wysokość emerytury podstawowej w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r, wskutek których w 2022 r. większość emerytów KRUS otrzymywała emerytury w wysokości poniżej progu minimum socjalnego.

O wypłacanych emerytom KRUS niskich, niesprawiedliwych, sprzecznych z ustawą i Konstytucja emerytur wielokrotnie informowałem m.in Rząd i wszystkich Parlamentarzystów - problem niskich emerytur rolników był przedstawianyc w publikacjach ppr.pl (link do art. w zał.).
 

Jeżeli wniesiony przez Posłów Lewicy projekt zmiany ustawy zostanie przez Sejm uchwalony, to emerytury rolników od 1 stycznia 2024 r. dodatkowo - poza bieżącą rewaloryzacją - wzrosną o 11 %.

Uchwalenie zaproponowanej zmiany emerytury podstawowej, zrównanie jej z wysokością emerytury najniższej ZUS, do wysokości obowiązującej w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r.  spowoduje, że większość emerytur rolników będzie wypłacana w kwocie powyżej progu minimum socjalnego. Po uchwaleniu niniejszej ustawy nadal przeciętna emerytura rolnika będzie wynosić jedynie około 58 % przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Wobec powyższego zwracam się z apelem do związków i organizacji rolniczych o poparcie niniejszej inicjatywy ustawodawczej i występowanie do Sejmu z wnioskami o niezwłoczne uchwalenie wniesionego projektu zmiany ustawy.

Grzegorz Jedamski

Poniżej projekt ustawy

 

USTAWA KRUS

USTAWA KRUS

oprac. e-mk; ppr.pl


POWIĄZANE

Na zaproszenie Tomasza Obszańskiego, Przewodniczącego NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ, Rober...

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę