BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Grzegorz Jedamski wywalczył projekt ustawy

24 maja 2023
Grzegorz Jedamski wywalczył projekt ustawy

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt od dłuższego czasu walczył o takie samo traktowanie rolników emerytów z KRUS  jaki ZUS. Po wielu wysiłkach Pana Grzegorza i naszym skromnym wsparciu poprzez publikacje,rolnicy emeryci doczekali się projektu ustawy, która ma poprawić sytuację ekonomiczną i sprawiedliwe traktowanie emerytów rolników.

Pane Grzegorz Jedamski, nie ustając w swych wysiłkach stara się walczyć o prrawo dogodziwych emerytur dla wszystkich rolników. Miejmy nadzieję, że projekt ten nie wyląduje w sejmowej "zamrażarce", tylko szybko będzie przeprocedowany.

Poniżej,najnowsza, przepelniona radości korespondencja Pana Grzegorza Jedamskiego.

Do rolników/emerytów, związków i organizacji rolniczych


Szanowni rolnicy/emeryci,

 z satysfakcją i radością dowiedziałem się, że w dniu 23 maja br. Posłowie z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy złożyli poselski Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ( link do projektu w zał., skan str. projektu w zał.).
 
 
Posłom Lewicy należy się wielkie uznanie i podziękowanie za wykazanie się wielką wrażliwością społeczną na niesprawiedliwe traktowanie rolników/emerytów przez Rządy Zjednoczonej Prawicy.  Posłowie Lewicy są rzeczywistymi a nie deklaratywnymi obrońcami interesów rolników.

Posłowie Lewicy zauważyli i nie zaakceptowali niesprawiedliwego traktowania rolników/emerytów przez Rządy Zjednoczonej Prawicy, które ustawami z 2 grudnia 2016 r. i 13 stycznia br. obniżyli wysokość emerytury podstawowej w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r, wskutek których w 2022 r. większość emerytów KRUS otrzymywała emerytury w wysokości poniżej progu minimum socjalnego.

O wypłacanych emerytom KRUS niskich, niesprawiedliwych, sprzecznych z ustawą i Konstytucja emerytur wielokrotnie informowałem m.in Rząd i wszystkich Parlamentarzystów - problem niskich emerytur rolników był przedstawianyc w publikacjach ppr.pl (link do art. w zał.).
 

Jeżeli wniesiony przez Posłów Lewicy projekt zmiany ustawy zostanie przez Sejm uchwalony, to emerytury rolników od 1 stycznia 2024 r. dodatkowo - poza bieżącą rewaloryzacją - wzrosną o 11 %.

Uchwalenie zaproponowanej zmiany emerytury podstawowej, zrównanie jej z wysokością emerytury najniższej ZUS, do wysokości obowiązującej w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r.  spowoduje, że większość emerytur rolników będzie wypłacana w kwocie powyżej progu minimum socjalnego. Po uchwaleniu niniejszej ustawy nadal przeciętna emerytura rolnika będzie wynosić jedynie około 58 % przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Wobec powyższego zwracam się z apelem do związków i organizacji rolniczych o poparcie niniejszej inicjatywy ustawodawczej i występowanie do Sejmu z wnioskami o niezwłoczne uchwalenie wniesionego projektu zmiany ustawy.

Grzegorz Jedamski

Poniżej projekt ustawy

 

USTAWA KRUS

USTAWA KRUS

oprac. e-mk; ppr.pl


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

    Wpływ dostępności paszy na pastwisku na wydajność mleka (linia niebieska) i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę