aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

GUS : luty chłodniejszy niż wieloletnia średnia

26 marca 2018
GUS : luty chłodniejszy niż wieloletnia średnia

Tegoroczny luty był o 2,4 stopnia C chłodniejszy niż średnio w latach 1971-2000; średnia temperatura wyniosła minus 3,3 st. C, a średnia opadów była o 60 proc. niższa niż normy wieloletnie - podał GUS. Zmiany temperatury doprowadziły do osłabienia zasiewów.

Urząd w swej piątkowej publikacji zwrócił uwagę, że w lutym br. wystąpiły zróżnicowane warunki zimowania roślin. W pierwszej połowie miesiąca utrzymywała się wysoka - jak na tę porę roku - temperatura, co zakłóciło zimowy spoczynek roślin i spowodowało ich osłabienie oraz zmniejszenie mrozoodporności.

Potem wystąpiły jednak spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu, dochodzące miejscami poniżej minus 22 st. C. W połączeniu z brakiem śniegu, który chroniłaby uprawy przed nadmiernym wychłodzeniem, stwarzały duże niebezpieczeństwo powstania uszkodzeń mrozowych. Jak zauważył GUS, to szczególnie groźne dla rzepaku i jęczmienia ozimego. Do tego doszły silne wiatry, które - przy ujemnej temperaturze powietrza - narażały zimujące rośliny na wysmalanie, czyli osłabianie ich wzrostu.

GUS podał, że na rynku rolnym w lutym br. ceny skupu większości produktów rolnych były niższe niż przed miesiącem, z wyjątkiem cen skupu ziemniaków, żywca wołowego oraz mleka. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się ceny ziemniaków oraz żywca wieprzowego.

Od lipca 2017 r. do lutego 2018 r. skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi bez ziarna siewnego) wyniósł 6 mln 851,6 tys. ton i był o 7,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku. Udział skupu pszenicy wynosił 43,3 proc. (44,6 proc. przed rokiem), a żyta – 19,1 proc. (wobec 16,7 proc.). W lutym br. skup zbóż był mniejszy od notowanego w styczniu br. (o 2,6 proc.) i przed rokiem (o 15,3 proc.).

W okresie styczeń-luty br. skup żywca rzeźnego ogółem (w wbc) był o 10,9 proc. większy niż przed rokiem i wyniósł 604,8 tys. ton. Wpłynęły na to zwiększone dostawy do skupu wszystkich podstawowych gatunków żywca: drobiowego (o 11,3 proc.), wieprzowego (o 11 proc.) i wołowego (o 6,5 proc.). W lutym br. skup żywca rzeźnego ogółem był mniejszy niż przed miesiącem (o 9,9 proc.), ale większy niż w lutym ub. roku (o 8,9 proc). W okresie styczeń-luty br. krajowa podaż mleka była o 3,8 proc. większa niż przed rokiem.

Urząd wyliczył, że ceny skupu żywca wieprzowego w lutym br. były wyższe (o 4 proc.) niż przed miesiącem i niższe (o 8,3 proc.) niż przed rokiem. Na targowiskach ceny żywca nie uległy istotnej zmianie. Przy sezonowym wzroście cen skupu żywca i jednoczesnym spadku cen zbóż, relacja cen skupu trzody do cen żyta na targowiskach wynosiła 6,8 (wobec 6,5 w styczniu br. i 8 przed rokiem).

 

Małgorzata Dragan (PAP)


POWIĄZANE

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...

Procesy zmian klimatycznych mają istotny wpływ na Ukrainę jako państwo agrarne. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę