Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Gwiazdowski: zarzuty PSL, że PiS nie dba o wieś są populistyczne

22 sierpnia 2018
Gwiazdowski: zarzuty PSL, że PiS nie dba o wieś są populistyczne

Zarzuty PSL, że PiS nie dba o wieś są populistyczne; wprowadzamy wiele programów, które przysłużą się polskiej wsi, np. dopłatę do paliwa rolniczego - powiedział w środę wiceprzewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Gwiazdowski (PiS).

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok; założono wzrost PKB o 3,8 proc., inflację na poziomie 2,3 proc., deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB.

"Wstępna propozycja budżetu na 2019 r. przyjęta przez rząd to skandaliczna wiadomość dla polskiej wsi" - mówił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców ocenił, że "PiS to fałszywy obrońca polskiej wsi", ponieważ po raz kolejny mniej pieniędzy będzie przeznaczonych na rolnictwo w porównaniu z 2015 r., kiedy u władzy była koalicja PO-PSL.

"To są populistyczne hasła PSL, który rządząc 15 lat w każdym rządzie zaprzedał polski majątek, pozbawił rolników zakładów przetwórczych, wszystko poszło w prywatne, ewentualnie w rodzinne ręce. Mówienie o tym, że PiS nie przykłada wagi do polskiej wsi jest dużym nadużyciem" - powiedział w środę Gwiazdowski w rozmowie z PAP, odnosząc się do słów szefa PSL.

Jego zdaniem PiS wprowadza "wiele programów, które przysłużą się polskiej wsi, jak dopłata do paliwa rolniczego". "PSL wspólnie z PO rządzili przez 8 lat i nawet o 5 gr nie podnieśli stawki na paliwo" - podkreślił. "Dopłaty do paliwa rolniczego będą dużo większe niż były" - dodał.

Gwiazdowski zwrócił też uwagę, że partia rządząca inwestuje w program 500+, który - jak ocenił - jest w dużej mierze adresowany do polskich samorządów i gmin, dzięki czemu sytuacja na polskiej wsi w ciągu ostatnich lat zmieniła się na lepsze.

"O PSL można mówić, że jest u nich wiele zaniedbań, bo w perspektywie finansowej nie wynegocjowali środków na melioracje, a teraz przy okazji suszy widać, że te środki są niezbędne żeby można było przeciwdziałać skutkom suszy" - mówił.

W opinii posła PiS "w tej chwili na polskiej wsi żyje się dużo lepiej i jest to zauważalne". Jak ocenił, PSL decyduje się na krytykę w stronę partii rządzącej, ponieważ "muszą coś mówić". "Zbliżają się wybory samorządowe, więc chcą odzyskać polską wieś, którą stracili dzięki temu, że my mamy dla niej konkretny program. We wrześniu i październiku będą przyjmowane ustawy, które przyczynią się do poprawy standardu życia na wsi" - podkreślił.

 

Kalina Kazimierczak-Nafady (PAP)


POWIĄZANE

– Biogazownie powinny powstawać. Rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym bioga...

Wrzesień to czas winobrania – moment kiedy owoce są najdojrzalsze, gotowe do zbi...

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej już po raz drugi zrealizuje szk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę