Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Hiszpania: Eksport serów odczuwa COVID-19. Spada sprzedaż serów premium na rynku krajowym

26 listopada 2020
Hiszpania: Eksport serów odczuwa COVID-19. Spada sprzedaż serów premium na rynku krajowym

W 2020 r. hiszpańska produkcja mleka krowiego może wzrosnąć do 7,3 mln ton – pisze USDA w swoim raporcie nt. rynku państwa z Półwyspu Iberyjskiego. Pomimo kryzysu związanego z COVID-19 hiszpańskie spożycie produktów mlecznych w gospodarstwach domowych wyraźnie wzrosło i wzmocniło trzyletni trend wzrostowy. Hiszpańskie obserwacje wskazują, że gwałtowny wzrost konsumpcji domowej nie zrównoważył spadku sprzedaży w hotelach i restauracjach, gdzie stołowało się dotąd wielu turystów.

Według Trade Data Monitor (TDM), w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 r., pomimo COVID-19, wielkość hiszpańskiego wywozu produktów mleczarskich spadła tylko o 0,8%. 70% hiszpańskiego eksportu produktów mleczarskich trafia do UE, podczas gdy USA, Arabia Saudyjska i Chiny to główne kierunki eksportu hiszpańskich produktów poza UE.

Liczba producentów mleka nadal spadała w 2019 r. W 2019 r. 21,7 tys. farmerów produkowało mleko krowie, owcze i kozie. 60% to producenci mleka krowiego, 25% to hodowcy kóz, a 15% to hodowcy owiec. Od 2015 r. liczba hiszpańskich producentów mleka spadła o 25%, hodowców owiec o 22%, a hodowców kóz wzrosła nieznacznie.

W 2020 r. liczba krów mlecznych spadła o 0,5% w porównaniu z rokiem poprzednim do 812 870 zwierząt. Produkcja mleka krowiego w Hiszpanii kontynuowała trend wzrostowy (2%) do 7,23 mln ton, co stanowi 5% całkowitej produkcji mleka krowiego w UE. Ponadto Hiszpania jest wiodącym producentem owiec i kóz w UE.

W 2020 r. w związku z pandemią COVID-19 hiszpański sektor mleczarski stoi w obliczu nowych wyzwań związanych ze zmniejszeniem sprzedaży wykwintnych serów (zwłaszcza kozich i owczych) do hoteli i restauracji, na eventy i uroczystości różnego typu. Kategoria mleka koziego nie powinna odczuć spadku sprzedaży z uwagi na postrzeganie tego mleka za łatwiej strawne.

W ostatnim dziesięcioleciu hiszpańska produkcja serów odpowiadała na silny popyt międzynarodowy i odnotowała wzrost o 50% tj. do 460 tys. ton w 2019 r. Według hiszpańskiego przemysłu mleczarskiego ten trend może załamać się w 2020 r. z powodu kryzysu COVID-19. Już w 2019 r. Hiszpania została importerem netto serów, zwłaszcza nadwyżek tanich serów z mleka krowiego z Niemiec, Francji i Holandii.

Według TDM w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 roku eksport hiszpańskich serów spadł o 3,8% właśnie z powodu wybuchu epidemii COVID-19 (dotyczyło to zwłaszcza USA).

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 15 stycznia 2...

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę