Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Hiszpania: Rynek detaliczny w pigułce

14 lipca 2020
Hiszpania: Rynek detaliczny w pigułce

USDA w swoim raporcie na temat rynku detalicznego w Hiszpanii podkreśla, że liczący 46,9 mln mieszkańców kraj posiada dochód PKB per capita w wysokości 27 254 USD. Raport zwraca szczególną uwagę na jakość, bezpieczeństwo i identyfikowalność wytwarzanych tu produktów spożywczych. Eksport krajowego przemysłu zorientowany jest na rynek unijny, gdyż Hiszpania eksportuje 30% produkcji krajowej. Ciekawie wygląda zestawienie największych sieci handlowych.

Największą siecią detaliczną jest Mercadona z 26,5 mld USD obrotu. Drugie miejsce zajmuje Grupo Carrefour z 9,99 mld USD obrotu. Trzecie miejsce zajmuje Grupo Eroski z obrotem 5,33 mld USD. Niewiele mniej uzyskuje Auchan Retail: około 5,2 mld USD i Lidl Supermercados 5,11 mld USD. Czołówkę największych sieci zamyka DIA Retail z obrotami na poziomie 4,74 mld USD.

Spółdzielnia Consum to 2,86 mld USD, a El Corte Ingles 2,82 mld USD. Mniejsze przychody ze sprzedaży są udziałem sieci Ahorramas: 1,94 mld USD i Makro 1,42 mld USD (dane za Euromonitor, Trade Data Monitor, Eurostat, FIAB).

Jak podkreśla amerykańska agencja wciąż za wcześnie mówić o rachunku szkód, jakie wyrządziła epidemia COVID-19, ale w pierwszym kwartale 2020 r, PKB spadł o 5,2%. Prognozy mówią o spadku nawet 11,6% i wzroście bezrobocia od 18% do nawet 23,6% w perspektywie całego roku.

Wśród zjawisk, na które szczególnie zwraca się uwagę, jest wzrost znaczenia regionalnych sieci supermarketów, które bardzo wyraźnie zwiększyły swoją sprzedaż w pierwszych dwóch miesiącach lockdownu. Ten wzrost sprzedaży wzmocnił ich udział w rynku zwykle zdominowanym przez duże sieci handlowe. Fakt, że sieci regionalne zyskały tak dużą popularność w Hiszpanii podczas pandemii jest unikalnym zjawiskiem w tym regionie.

Innym zjawiskiem był wzrost znaczenia e-commerce. Tu szczególnie wyraźny był wzrost zainteresowania seniorów tą formą zakupów. Konsumenci w wieku powyżej 65 lat zwiększyli wydatki o 210%. Według Alimarket, segment e-commerce zwiększył wartość sprzedaży o 115%.

Kryzys COVID-19 ożywił też preferencje konsumentów dotyczące przygotowania żywności w domu i kupowania częściej hiszpańskich produktów. Hiszpańscy konsumenci deklarują, że zwracają teraz większą uwagę na pochodzenie produktów.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

12. sierpnia 2020 r. Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modern...

Rządowy program zwany „Oczkiem wodnym plus” wzbudził duże zainteresowanie Polakó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę