aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Holandia i Polska największymi importerami jaj z Ukrainy

11 kwietnia 2024
Holandia i Polska największymi importerami jaj z Ukrainy

Po znaczącym spadku sprzedaży eksportowej na przestrzeni poprzednich trzech lat, w 2023 roku Ukrainie udało się zwiększyć sprzedaż jaj na rynkach zagranicznych do 60,8 mln dolarów, czyli o 45% więcej niż w 2022 roku. Wzrosły także ilościowe wskaźniki ich eksportu – o 48,8 tys. ton (+81%)- podaje Stowarzyszenie Eksporterów Ukrainy.

Największych zakupów jaj z Ukrainy w ubiegłym roku dokonały następujące kraje: Holandia – 9,3 tys. ton; Polska - 8 000 ton; Singapur – 7,5 tys. ton; Łotwa - 5,6 tys. ton; Izrael - 4,7 tys. ton; Bułgaria - 2,5 tys. ton; Zjednoczone Emiraty Arabskie – 1,8 tys. ton; Włochy – 1,7 tys. ton; Czechy – 1,3 tys. ton; Grecja - 1,1 tys. ton Kluczowym rynkiem regionalnym dla producentów jaj była Unia Europejska, która przyniosła 63% całkowitych przychodów. Nastąpiło także rozszerzenie struktury geograficznej eksportu – w 2023 roku sprzedaż zagraniczna obejmowała 31 krajów, natomiast w 2022 roku dostawy realizowały już tylko do 21 krajów. W ubiegłym roku na listę rynków sprzedaży jaj trafiły głównie kraje europejskie i afrykańskie, m.in. Francja, Szwecja, Wielka Brytania, Chorwacja, Belgia, Austria, Mauretania, Gwinea Bissau. Negatywnym faktem okazał się jednak dalszy spadek cen eksportowych jaj z Ukrainy, które sprzedawano średnio po 1246 USD/tonę lub 32 396 USD/kontener 26 ton.

Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Rolnego zauważa, że zagraniczna sprzedaż jaj w latach 2019-2020 dopiero zmierza do wysokich wartości, choć na początku tego roku utrzymywały się pozytywne tendencje w ich eksporcie. O ograniczeniu możliwości eksportowych świadczy spadek sprzedaży jaj w kontenerach chłodniczych, która w 2023 roku była dwukrotnie mniejsza niż w 2021 roku przed inwazją rosyjską, o czym już wcześniej informowało nasze Stowarzyszenie w swoich materiałach.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę