HPAI na świecie – nowe ogniska i zakazy handlowe

21 lutego 2018
HPAI na świecie – nowe ogniska i zakazy handlowe

O ile w Europie sytuacja zdaje się być opanowana, w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce grypa ptaków w dalszym ciągu się rozprzestrzenia. Niepokojąca jest, nie tyle liczba  regionów dotkniętych chorobą, co różnorodność szczepów wirusa.

W ostatnim tygodniu  oficjalne zgłoszenia nowych przypadków zakażeń wysoce zjadliwą grypą ptaków przekazywały: Irak, Ghana, Kambodża, Arabia Saudyjska, Tajwan. W Iraku i Arabii Saudyjskiej drób atakuje wirus podtypu H5N8, natomiast w wspomnianych powyżej krajach kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego mamy już do czynienia z wysoce patogennymi podtypami H9N2, H5N2 czy H5N1.

Najnowsze powiadomienia pochodzą z Iraku, potwierdzają one dwa ogniska wirusa H5N8, na dwóch fermach o łącznej obsadzie prawie 100 tys. ptaków.

W ostatnich dniach rząd Arabii Saudyjskiej zakazał przywozu żywych ptaków, jaj wylęgowych i piskląt z Afganistanu, po tym jak afgańskie władze zgłosiły pod koniec stycznia ognisko HPAI podtypu H5 na fermie utrzymującej 54 tys. drobiu.  

Obecnie w Europie sytuacja wydaje się być stabilna. Największe obawy mogą mieć producenci drobiu w Anglii, gdzie władze juz drugi miesiąc zgłaszają przypadki śmiertelne u ptaków dzikich z powodu zakażenia wirusem podtypu H5N6. Ostatnie powiadomienia miały miejsce 14 lutego 2018 r.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z rozporządzenie...

Na ceny paliw na polskich stacjach wpływ ma splot czynników występujących na świ...

Grzyby pojawiły się już w beskidzkich lasach. Ich miłośnik i znawca Justyn Kołek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę