dnikukurydzy_210818

HPAI na świecie – nowe ogniska i zakazy handlowe

21 lutego 2018
HPAI na świecie – nowe ogniska i zakazy handlowe

O ile w Europie sytuacja zdaje się być opanowana, w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce grypa ptaków w dalszym ciągu się rozprzestrzenia. Niepokojąca jest, nie tyle liczba  regionów dotkniętych chorobą, co różnorodność szczepów wirusa.

W ostatnim tygodniu  oficjalne zgłoszenia nowych przypadków zakażeń wysoce zjadliwą grypą ptaków przekazywały: Irak, Ghana, Kambodża, Arabia Saudyjska, Tajwan. W Iraku i Arabii Saudyjskiej drób atakuje wirus podtypu H5N8, natomiast w wspomnianych powyżej krajach kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego mamy już do czynienia z wysoce patogennymi podtypami H9N2, H5N2 czy H5N1.

Najnowsze powiadomienia pochodzą z Iraku, potwierdzają one dwa ogniska wirusa H5N8, na dwóch fermach o łącznej obsadzie prawie 100 tys. ptaków.

W ostatnich dniach rząd Arabii Saudyjskiej zakazał przywozu żywych ptaków, jaj wylęgowych i piskląt z Afganistanu, po tym jak afgańskie władze zgłosiły pod koniec stycznia ognisko HPAI podtypu H5 na fermie utrzymującej 54 tys. drobiu.  

Obecnie w Europie sytuacja wydaje się być stabilna. Największe obawy mogą mieć producenci drobiu w Anglii, gdzie władze juz drugi miesiąc zgłaszają przypadki śmiertelne u ptaków dzikich z powodu zakażenia wirusem podtypu H5N6. Ostatnie powiadomienia miały miejsce 14 lutego 2018 r.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę