Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Hurtowy rynek energii (REMIT) pod kontrolą UE

20 czerwca 2023
Hurtowy rynek energii (REMIT) pod kontrolą UE

Rada Europejska osiąga porozumienie w sprawie części reformy rynku energii elektrycznej. Rada uzgodniła wczoraj stanowisko (podejście ogólne) w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT). Wniosek ma na celu wspieranie otwartej i uczciwej konkurencji na europejskich hurtowych rynkach energii poprzez zakazanie handlu opartego na informacjach wewnętrznych i powstrzymanie manipulacji na rynku.


"Cieszę się, że osiągnęliśmy porozumienie w sprawie rozporządzenia REMIT. Jest to ważny element reformy rynku energii elektrycznej, który zapewni przejrzystość i integralność unijnego rynku energii"-powiedziała Ebba Busch, szwedzka minister energii, biznesu i przemysłu

Wniosek w sprawie REMIT jest częścią szerszej reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE. Pozostałe części reformy, które mają na celu zmniejszenie uzależnienia cen energii elektrycznej od niestabilnych cen paliw kopalnych i ochronę konsumentów przed skokami cen oraz przyspieszenie wdrażania energii ze źródeł odnawialnych i poprawę ochrony konsumentów, zostaną uzgodnione na późniejszym etapie.

Główne zmiany wprowadzone przez Radę

Rada doprecyzowała i zaostrzyła wymogi dla uczestników rynku w UE, którzy są rezydentami państwa trzeciego .

Rada zgodziła się zwiększyć rolę Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w dochodzeniach w istotnych sprawach transgranicznych, by walczyć z naruszeniami REMIT.

Rada zrównoważyła te nowe uprawnienia, wzmacniając rolę krajowych organów regulacyjnych (KOR), tak aby ACER nie wykonywała swoich uprawnień dochodzeniowych , jeżeli krajowe organy regulacyjne prowadzą lub już przeprowadziły dochodzenie w oparciu o te same fakty. Kontrole na miejscu byłyby przeprowadzane w ścisłej koordynacji i współpracy z organami krajowymi pod pewnymi warunkami.

Rada dodała też elastyczność w zakresie nakładania administracyjnych kar pieniężnych przez państwa członkowskie. Zawierała listę kryteriów ustalania kar i dawała państwom członkowskim możliwość ustalania niższych grzywien.

Następne kroki

Podejście ogólne będzie mandatem do negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem legislacji. Wynik negocjacji musiałby zostać formalnie przyjęty przez Radę i Parlament.

Tekst podejścia ogólnego zostanie udostępniony na późniejszym etapie.

***

Geneza

W ramach reformy struktury rynku energii elektrycznej proponuje się zmianę odpowiednich przepisów dotyczących rynku energii elektrycznej oraz poprawę ochrony Unii przed manipulacjami na rynku poprzez lepsze monitorowanie i przejrzystość (REMIT).  

Komisja przyjęła wnioski w sprawie reformy struktury unijnego rynku energii elektrycznej 14 marca 2023 r.

e-mk, ppr.pl na podst źródło: Rada Europejska


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę