aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Idealny owoc, odżywcza przekąska, pożądany deser

20 grudnia 2016
Idealny owoc, odżywcza przekąska, pożądany deser

Na banany wydajemy rocznie ponad 1 mld zł, co przekłada się na 375 tys. ton (wg GUS). Na statystycznego Polaka przypada ponad 7 kg. To wciąż mniej niż średnia unijna, która wynosi 10 kg , ale tendencja jest zdecydowanie wzrastająca.


Z badań CBOS wynika, że rośnie nie tylko spożycie bananów, ale także świadomość konsumencka Polaków. Aż 71% respondentów deklaruje sprawdzanie składów lub pochodzenia produktów. Z kolei 54% chce dbać o swoje zdrowie i pogłębiać wiedzę na temat diety. Jedna trzecia krytycznie ocenia zjadanie zbyt dużej porcji niezdrowych przekąsek i słodyczy. Być może właśnie dlatego banany stały się zaraz po jabłkach najbardziej popularnymi owocami i wartościowym uzupełnieniem diety.


Zawierają m.in. szczególnie dużo potasu ( 500 mg w jednej sztuce), wapń, magnez, fosfor, sód, cynk, magnez, żelazo; mają prawie tyle pektyn co jabłka, a na dodatek kilka witamin: B 1, 2, 3, 6, C, E i K. Dlatego lista dobrodziejstw jest obfita: wzmacniają serce, poprawiają pamięć i koncentrację, dodają sił oraz wspomagają regenerację organizmu ( słynna przekąska Adama Małysza) i zapewniają zdrowy sen.

 

Najbardziej cenione są banany w jakości BIO –zauważa Robert Sikorski, prezes firmy Agro Select, należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia” - Owoce i warzywa BIO to odpowiedź na rozwijający się trend zdrowego odżywiania, rosnącą świadomość konsumencką i troskę o naszą planetę.


Konsumenci coraz częściej wybierają produkty BIO, ponieważ nie tylko nie są naszpikowane fosforanami i metalami ciężkimi, ale również gwarantują najwyższą jakość w danej kategorii.


Do Polski importujemy produkty BIO. Wprowadziliśmy na rynek markę „BIO warto!”(nazwa przedsięwzięcia promującego zalety BIO żywności, wspomagającego pracę BIO rolników, informującego o zachowaniu zasad sprawiedliwego handlu z tymi producentami) – wyjaśnia prezes Agro Select.


Agro Select to polska firma zajmująca się importem warzyw i owoców najwyższej jakości. Obecnie import obejmuje jedynie BIO banany z jednego z najczystszych regionów świata – Dominikany, jednak przychylność rynku sprawia, że plany firmy obejmują również sprowadzanie owoców cytrusowych.

 

Łączymy w sobie elastyczność małej firmy i doświadczenie dużych przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do naszych owoców, mamy staż. W tym biznesie przez wiele lat zdobywałem doświadczenie w dużych korporacjach, dziś z powodzeniem wykorzystuję je, współpracując z kontrahentami z całego świata.– mówi Robert Sikorski z Agro Select.


Co istotne, opisywana firma postawiła głównie na współpracę z Dominikaną.

 

Rolnictwo na Dominikanie nie jest wspomagane agrochemią, opiera się na naturalnych metodach uprawy, co pozwala uzyskać BIO certyfikację. Dominikana leży dużo bliżej Polski niż konkurencyjne tereny zbiorów, dlatego czas transportu jest dużo krótszy – mówi Carlos Gonzalez Tejera – utytułowany i zasłużony promotor żywności wysokiej jakości z różnych stron świata.

 

W naszej ofercie już wkrótce znajdą się polskie warzywa: buraki ćwikłowe, cebula, marchew, pietruszka, seler i ziemniaki. Liczymy na współpracę z polskimi rolnikami, którzy gotowi są dostarczać warzywa z kategorii BIO. W realizacji planów Agro Select pomoże na pewno partner strategiczny w postaci Stowarzyszenia „Polska Ekologia”– dodaje Robert Sikorski.

 

Rosnąca świadomość Polaków i obserwacja rynku zachodniego stwarzają niepowtarzalne okazje biznesowe – nie tylko dla firmy Agro Select. Z badań wynika, że będziemy kupować coraz bardziej świadomie. W końcu nie opłaca się oszczędzać na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. BIO warto – to doskonała odpowiedź polskiej firmy na zmieniające się potrzeby konsumentów.

 


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych Polska Ekologiaskupia osoby i firmy zajmujące sięprodukcjążywności z surowców ekologicznych certyfikowanych(!) IdeąnaczelnąStowarzyszenia jest reprezentowanie całej branżyżywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą. Od 2015 roku realizuje 3-letnią kampanię promocji polskiejżywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.


Polacy coraz bardziej cenią zdrową żywność: naturalną, świeżą, z pewnego źródła, z certyfikatem i dobrej marki – to wynik badania zrealizowanego przez Ośrodek Ewaluacji, zatytułowanego „Kogo nęci zdrowie jedzenie”. Jeśli na certyfikowaną żywność zwraca uwagę już 34% Polaków, to w pewnej części jest to zasługa Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.


Prezesem tej organizacji jest Paweł Krajmas, doświadczony i dyplomowany arcymistrz masarstwa, autorytet w zakresie produkcji żywności ekologicznej, nagradzany i znany społecznik na Podkarpaciu.


O żywotne sprawy Stowarzyszenia od 10 lat dba Jolanta Lyska dyrektor generalny, dobry duch całego ugrupowania.


Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachować bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu.



Stowarzyszenie "Polska Ekologia"


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę