IFOAM EU: Wstępne porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia – potrzebna ocena wpływu na producentów ekologicznych

10 lipca 2017
IFOAM EU: Wstępne porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia – potrzebna ocena wpływu na producentów ekologicznych

Po ponad trzech latach negocjacji, trzy instytucje UE: Komisja, Rada i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej. Tekst zostanie teraz poddany dokładnej analizie przez kraje członkowskie i Parlament Europejski.

Christopher Stopes, Prezydent IFOAM EU (Międzynarodowej Federacja Rolnictwa Ekologicznego) powiedział: "Uznajemy wielki wysiłek Komisji, Parlamentu i Prezydencji nad poprawieniem tekstu. Przez ostatnie 15 dni dokonano postępu, jednak ubolewamy, że ten proces odbywał się w wielkim pośpiechu, by go szybko zakończyć, a dyskusja nad ważnymi punktami politycznymi była opóźniona.” Dodał: “Gdyby zainteresowane strony były zaangażowane od początku przeglądu w większym zakresie i przy zapewnieniu transparencji, cały proces mógł przebiegać łatwiej, a tekst bardziej odpowiadałby potrzebom konsumentów i całego ruchu na rzecz rolnictwa ekologicznego.”

Sabine Eigenschink, zastępca Prezydenta do spraw Regulacji i Certyfikacji powiedziała: “Główne zastrzeżenia sektora rolnictwa ekologicznego były wielokrotnie przekazywane do odpowiednich instytucji zaangażowanych w trójstronne negocjacje. Teraz zajmiemy się oceną technicznej spójności tekstu, sposobem, w jaki może być on wdrożony oraz wpływem na producentów ekologicznych i procedury kontroli w UE i w krajach trzecich. Jeszcze dwa dni temu tekst wnosił niewiele wartości dodanej do obecnie obowiązującego rozporządzenia. Chcemy zobaczyć rozporządzenie, które wspiera rozwój rolnictwa ekologicznego i produkcji żywności we wszystkich krajach UE, włącznie z tymi, które nie poparły projektu rozporządzenia z ubiegłego poniedziałku.”

 

 

Biuro prasowe IFOAM EU (Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego)


POWIĄZANE

Dynia to jedno z najbardziej wszechstronnych warzyw. Z jej miąższu można stworzy...

Sport, zdaniem zawodniczki, ma wiele ciemnych stron, z których istnienia kibice ...

Jeżeli istnieje artysta, którego można bez wahania określić jako ikonę nowej szt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę