IFOAM EU: Wstępne porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia – potrzebna ocena wpływu na producentów ekologicznych

10 lipca 2017
IFOAM EU: Wstępne porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia – potrzebna ocena wpływu na producentów ekologicznych

Po ponad trzech latach negocjacji, trzy instytucje UE: Komisja, Rada i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej. Tekst zostanie teraz poddany dokładnej analizie przez kraje członkowskie i Parlament Europejski.

Christopher Stopes, Prezydent IFOAM EU (Międzynarodowej Federacja Rolnictwa Ekologicznego) powiedział: "Uznajemy wielki wysiłek Komisji, Parlamentu i Prezydencji nad poprawieniem tekstu. Przez ostatnie 15 dni dokonano postępu, jednak ubolewamy, że ten proces odbywał się w wielkim pośpiechu, by go szybko zakończyć, a dyskusja nad ważnymi punktami politycznymi była opóźniona.” Dodał: “Gdyby zainteresowane strony były zaangażowane od początku przeglądu w większym zakresie i przy zapewnieniu transparencji, cały proces mógł przebiegać łatwiej, a tekst bardziej odpowiadałby potrzebom konsumentów i całego ruchu na rzecz rolnictwa ekologicznego.”

Sabine Eigenschink, zastępca Prezydenta do spraw Regulacji i Certyfikacji powiedziała: “Główne zastrzeżenia sektora rolnictwa ekologicznego były wielokrotnie przekazywane do odpowiednich instytucji zaangażowanych w trójstronne negocjacje. Teraz zajmiemy się oceną technicznej spójności tekstu, sposobem, w jaki może być on wdrożony oraz wpływem na producentów ekologicznych i procedury kontroli w UE i w krajach trzecich. Jeszcze dwa dni temu tekst wnosił niewiele wartości dodanej do obecnie obowiązującego rozporządzenia. Chcemy zobaczyć rozporządzenie, które wspiera rozwój rolnictwa ekologicznego i produkcji żywności we wszystkich krajach UE, włącznie z tymi, które nie poparły projektu rozporządzenia z ubiegłego poniedziałku.”

 

 

Biuro prasowe IFOAM EU (Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego)


POWIĄZANE

Agnieszka Maliszewska, Pierwsza Wiceprzewodnicząca Cogeca i Dyrektor Biura Polsk...

Kanadyjska mleczarnia będąca na 10. miejscu naszego rankingu największych mlecza...

– Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to największe wyzwanie dla polskiej i eu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę