Ile kosztowała „afera fipronilowa”

25 sierpnia 2017
Ile kosztowała „afera fipronilowa”

Holenderski rząd ogłosił, że skutki „afery fipronilowej” kosztowały Holandię 33 mln euro. To znacznie niższa kwota niż podana w zeszłym tygodniu przez Holenderską Federację Rolników i Ogrodników, która szacowała straty na co najmniej 150 mln euro.

Z 33 milionów euro ogólnych kosztów 16 milionów ma być związane z niemożnością sprzedaży produktów przez holenderskich farmerów, a 17 milionów ma dotyczyć usuwania z ferm obecności fipronilu. Średnie gospodarstwo drobiarskie miało stracić w następstwie używania fipronilu między 120 tysięcy a 200 tysięcy euro. Holenderski rząd oparł swoje szacunki na wyliczeniach Wydziału Badań Ekonomicznych Uniwersytetu Wageningen. Oficjalne szacunki nie biorą pod uwagę ewentualnych strat podmiotów współpracujących z drobiarstwem oraz potencjalnych przyszłych strat w produkcji.

Przypomnijmy, że wcześniej Holenderska Federacja Rolników i Ogrodników oszacowała straty farmerów wynikające ze stosowania zabronionych insektycydów na 150 mln euro. Federacja zwróciła się do holenderskiego rządu o pomoc poszkodowanym rolnikom. Zdaniem przedstawicieli tej organizacji wiele ferm drobiu bez wsparcia może ogłosić bankructwo.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Senat w piątkowym głosowaniu poparł trzy doprecyzowujące poprawki do ustawy o oc...

Na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotował...

840 tys. dolarów dotacji przeznaczył rząd kanadyjski na rozwój systemu skanowani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę