Ile kosztowała „afera fipronilowa”

25 sierpnia 2017
Ile kosztowała „afera fipronilowa”

Holenderski rząd ogłosił, że skutki „afery fipronilowej” kosztowały Holandię 33 mln euro. To znacznie niższa kwota niż podana w zeszłym tygodniu przez Holenderską Federację Rolników i Ogrodników, która szacowała straty na co najmniej 150 mln euro.

Z 33 milionów euro ogólnych kosztów 16 milionów ma być związane z niemożnością sprzedaży produktów przez holenderskich farmerów, a 17 milionów ma dotyczyć usuwania z ferm obecności fipronilu. Średnie gospodarstwo drobiarskie miało stracić w następstwie używania fipronilu między 120 tysięcy a 200 tysięcy euro. Holenderski rząd oparł swoje szacunki na wyliczeniach Wydziału Badań Ekonomicznych Uniwersytetu Wageningen. Oficjalne szacunki nie biorą pod uwagę ewentualnych strat podmiotów współpracujących z drobiarstwem oraz potencjalnych przyszłych strat w produkcji.

Przypomnijmy, że wcześniej Holenderska Federacja Rolników i Ogrodników oszacowała straty farmerów wynikające ze stosowania zabronionych insektycydów na 150 mln euro. Federacja zwróciła się do holenderskiego rządu o pomoc poszkodowanym rolnikom. Zdaniem przedstawicieli tej organizacji wiele ferm drobiu bez wsparcia może ogłosić bankructwo.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach ...

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2017 r. wyniosło 11,9 ml...

Czy łosi nad Biebrzą przybywa, czy też nie - próbą odpowiedzi na to pytanie mają...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę