A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Ile kosztuje altana ogrodowa i jakie formalności trzeba spełnić?

29 sierpnia 2022
Ile kosztuje altana ogrodowa i jakie formalności trzeba spełnić?

Planując aranżację ogrodu, warto postawić na altanę ogrodową. Będzie ona świetnym miejscem relaksu na świeżym powietrzu, a także modną ozdobą każdego ogrodu. O czym trzeba pamiętać budując altanę ogrodową?

Posiadając duży ogród koniecznie warto rozważyć budowę altanki ogrodowej. Będzie to świetne miejsce do rodzinnych spotkań, grilla z przyjaciółmi, wypicia porannej kawy czy po prostu odpoczynku w ogrodzie. W zależności od wielkości i konstrukcji altany może ona też posłużyć do organizacji imprez. Dodatkowo altana będzie też ciekawym urozmaiceniem ogrodu i jego ozdobą. Z altany można będzie korzystać przez cały roku, odpowiednio zadaszona ochroni przed deszczem czy wiatrem. Budując altanę trzeba dopasować jej projekt do swoich potrzeb, aby mieć pewność, że dobrze spełni ona swoje zadanie.

Czy stawiając altanę ogrodową trzeba spełnić jakieś formalności?

Wszystko zależy od tego, jaka ma być wielkość altany, którą chcemy postawić. Jeśli powierzchnia planowanego obiektu nie przekracza 35 m2, to budowa altany nie wymaga zgłoszenia, ani uzyskania specjalnych pozwoleń na budowę. Ważny jest także fakt, że na jednej działce nie może znaleźć się więcej niż dwie altany na każde 500 m2 powierzchni. Dodatkowo altana musi być obiektem wolno stojącym czyli nie może być dobudowana do budynku albo innej altany. Jeżeli z kolei wielkość altany przekroczy powierzchnię 35 m2, to przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Na taką zgodę trzeba będzie niestety trochę poczekać co może opóźnić budowę. W przypadku takiej altany trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Oprócz samego postawienia altany i materiałów budowlanych, trzeba doliczyć też koszt projektu altany, który często będzie niezbędny zwłaszcza w przypadku dużych altan. W jaki sposób uzyskać pozwolenie na budowę altany? Najpierw trzeba będzie uzyskać warunki zabudowy, wydane przez urząd gminy lub miasta, a następnie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załącznikami. Altany nie podlegają opodatkowaniu, gdyż nie są budynkami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jeśli altana ma fundamenty to trzeba jednak wykazać w urzędzie gminy, że jest ona zwolniona od podatku.

Jaką altanę ogrodową wybrać?

Altana powinna być dostosowana przede wszystkim do potrzeb jej właścicieli i tego, czy będzie jedynie miejscem rekreacji na lato czy też ma służyć przez cały rok. Altana ogrodowa powinna swoim wyglądem współgrać ze stylem domu i ogrodu. Wybierając model altany, warto postawić na jedną z otwartych altanek na działkę. Zadaszona przestrzeń będzie świetnym miejscem na schronienie się przed deszczem, a jednocześnie altana zapewni widoki na ogród. Altanę można zbudować samemu lub zdecydować się na gotowy projekt. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych umiejętności czy wolnego czasu, który możemy poświęcić na budowę. Gotowa altana pozwoli znacznie zaoszczędzić czas, a często także pieniądze gdyż nie trzeba kupować np. dodatkowych narzędzi czy materiałów budowlanych. Ogólny koszt budowy altany ogrodowej zależy od jej wielkości, kształtu, sposobu montażu czy dodatkowych udogodnień, które mają znaleźć się w altance. Kolejna ważna decyzja, którą trzeba podjąć budując altanę to materiał, z którego ma być ona wykonana. Najpopularniejsze są altany murowane lub drewniane. Altanka drewniana jest łatwiejsza w montażu, a także bardziej odporna na zmieniające się warunki pogodowe. Użycie drewna sprawi, że altanka będzie się dobrze prezentować w każdym ogrodzie, bez względu na jego styl.


POWIĄZANE

Większa integracja handlowa między krajami BRICS mogłaby w opinii Allianz Trade ...

Walter Herz rozbudowuje dział Doradztwa Inwestycyjnego oraz Land Development od ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, podczas wizyty na Mazowszu, spot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę