CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Ile kosztuje kura? Nowy model wyceny pomocą dla producentów i lekarzy

23 stycznia 2017
Ile kosztuje kura? Nowy model wyceny pomocą dla producentów i lekarzy

Grypa ptaków jest dla producentów drobiu koszmarem. Pojawianie się kolejnych ognisk choroby powoduje, że hodowcy w całej Polsce boją się o stada, a w konsekwencji o utrzymanie swoje i swoich pracowników. Zarażenie wirusem prowadzi do likwidacji chorych ptaków. Hodowca, którego stado zostanie zlikwidowane ma jednak prawo do odszkodowania. Obawy producentów budzi jednak wysokość odszkodowań oraz to czy państwowa wypłata pozwoli na płynne wznowienie produkcji.

 

Najprostszą wyceną ptaków byłoby przyjęcie cen rynkowych. Problem polega jednak na tym, że nie istnieje masowy rynek, który dostarczałby informacji ile kosztuje kura w każdym stadium użytkowania. Decyzje o likwidacji stad pojawiają się w różnym czasie życia ptaków zaś rynek dostarcza wiarygodnych informacji jedynie w trzech przypadkach: cen jednodniowych piskląt, cen kur tuż przed rozpoczęciem nieśności oraz cen osobników oddawanych do ubojni.

 

Do tej pory powiatowi lekarze weterynarii ustalali wysokość wypłat odszkodowań na podstawie szacunków i opinii rzeczoznawców. Z natury rzeczy wyceny szacunkowe są subiektywne. W praktyce zdarza się, że szacunki przeprowadzane przez różnych rzeczoznawców dotyczące tego samego przypadku różnią się o setki tysięcy złotych! Taka sytuacja nie jest komfortowa dla producentów ponieważ wysokość odszkodowania jest dla nich często przysłowiowym „być albo nie być”. Zadowoleni nie są także weterynarze, którzy z jednej strony nie chcą skrzywdzić rolników, a z drugiej muszą dbać o rzetelność wyceny gdyż dysponują publicznymi pieniędzmi.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz opracowała ekonometryczny model wyceny kur nieśnych w każdym tygodniu życia zwierzęcia. Model KIPDiP jest całkowicie „zmatematyzowany” i w praktyce eliminuje jakikolwiek subiektywizm. – Zaletą naszego modelu jest to, że jest on całkowicie bezstronny i transparentny – mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, twórca metody. Szymyślik wskazuje, że mimo pozornie skomplikowanej konstrukcji, działanie modelu - w każdym konkretnym przypadku - mogą wspólnie prześledzić obie strony procesu wypłaty odszkodowania, co powinno pozwolić na uniknięcie nieporozumień i wzajemnych pretensji.

 

Model wyceny kur nieśnych opracowany przez KIPDiP bazuje na podobnych zasadach jak wycena aktywów metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Analiza bierze pod uwagę przychody i koszty generowane przez ptaka tak w przeszłości, jak i w przyszłości. Do modelu wprowadzane są wyłącznie dane rynkowe. – Moim zdaniem algorytmy naszego modelu są sprawiedliwe i rzetelne. Potrafią nawet powiedzieć jakie są oczekiwania rynku co do przyszłości, stąd hodowcy, mimo grypy ptaków, mogą spać spokojniej – twierdzi Mariusz Szymyślik.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę