aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ile ziarna wjechało do Polski z Ukrainy wg KAS?

18 kwietnia 2023
Ile ziarna wjechało do Polski z Ukrainy wg KAS?

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem o ilości importowanego ziarna (pszenicy i kukurydzy) z Ukrainy według kategorii przeznaczenia za okres od lipca 2022 roku do okresy bieżącego, czyli do czasu wydania odpowiedzi. 18 kwietnia Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło stosownej informacji ujmujac w zestawieniu okres od lipca 2022 do kwietnia 2023 roku.

Warto w tym miejscu zwrócićc uwagę na fakt, że przesłane dane pochodzą z Krajowej Administrcji Skarbowej (KAS) czyli powinny być to faktyczne ilości wwiezionego do Polski ziarna w tym okresie.

- Te dane są zaskakujące, ponieważ w zestawieniu mamy cztery pozycje:-inne-pasza-siewne-spożywcze,gdzie pod hasłem "inne" należy rozumieć tkzw "zboże techniczne". Wg tych informacji, w imporcie z Ukrainy do Polski dominowało zboże paszowe, a nie techniczne. Jednak te ilości i tak są bardzo wysokie, większe niż się spodziewałem-mówi dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik pełnomocnik Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona", który występował do resortu rolnictwa o zestawienie importowanego zboża z Ukrainy.

Poniżej informacja otrzymana z Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi cyt.


- Tak więc, w okresie lipiec 2022 - styczeń 2023 zaimportowano ok. 165 tys. ton zbóż (pszenicy i kukurydzy) innych niż paszowe, siewne czy spożywcze. To dużo, ale wielokrotnie mniej niż zbóż paszowych ok. 1,73 mln ton- dodaje Daniel Alain Korona, pełnomocnik ZZR KORONA.

Poniżej zestawienie importu ziarna z Ukrainy do Polski wg KAS  w okresie lipiec 2022 do 02 kwietnia 2023 r.

zboża, pszenica kukurydza - import z Ukrainy


Warto zwrócić uwagę na fakt, że od lutego 2023 roku zmieniono klasyfikację ziarna na bardziej szczegółowe rozbicie klasyfikacji "inne".


zboże, pszenica kukurydza import z Ukrainy

oprac. e-mk, ppr.pl na podst źródło: ZZR KORONA


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę