aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Import z Ukrainy - KE działa za późno, za mało i niespójnie

31 marca 2023
Import z Ukrainy - KE działa za późno, za mało i niespójnie

Komisja Europejska musi jak njszybciej, już dokonać przeglądu swojej propozycji wsparcia nadzwyczajnego dla rolników dotkniętych skutkami ukraińskiego eksportu.

Copa i Cogeca wspierają ukraińskie społeczności rolnicze od czasu rozpoczęcia wojny przez Rosję, akceptując solidarne pasy ruchu i zniesienie ceł na import towarów rolnych. W związku z tym rosnący import z Ukrainy stanowi poważne wyzwanie dla rolników i spółdzielni w regionach przygranicznych, przez które odbywa się tranzyt towarów. W tym kontekście wsparcie Unii Europejskiej w tych sąsiadujących regionach ma kluczowe znaczenie i zostało obiecane przez Komisję Europejską. Ponieważ trwają dyskusje nad pierwszym rozporządzeniem wykonawczym, już dziś wiadomo, że obiecane wsparcie nie spełnia oczekiwań i będzie wyraźnie niespójne.

Europejskie grunty rolne otaczające Ukrainę mają strategiczne znaczenie dla całej Europy.

Rolnicy i spółdzielnie w tych regionach musieli stawić czoła skumulowanym skutkom kryzysu COVID, rosnącym cenom energii i kluczowych środków produkcji oraz poważnym suszom w 2022 r. Ponadto zakłócenia związane z ukraińskim eksportem sprawiły, że sytuacja w krajach takich jak Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry Czechy stała się bardzo napięta.

W tym kontekście Komisja Europejska zapowiedziała, prezentując swoje inicjatywy na „ścieżkach solidarności UE-Ukraina”, utworzenie nadzwyczajnego wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla rolników, których dotyczy ta wspólnotowa polityka.

Wczoraj były dyskutowane pierwsze elementy rozporządzenia wykonawczego i pojawiają się pierwsze dane liczbowe.

Copa i Cogeca są przerażone proponowanymi kwotami, które są całkowicie nieproporcjonalne, biorąc pod uwagę skalę zakłóceń, z jakimi borykają się rolnicy w krajach otaczających Ukrainę!

Co więcej, nie wszystkie dotknięte kraje zostały uznane za otrzymujące pomoc w nagłych wypadkach. Wreszcie, oczekuje się, że fundusze będą tylko jednorazową płatnością, uruchomioną w trzecim kwartale roku, pozostawiając społeczności rolnicze w tych regionach w zawieszeniu do tego czasu.

Chociaż Komisja Europejska musi być konsekwentna w udzielaniu nadzwyczajnego wsparcia ukraińskim rolnikom, nie może zapominać o swoich własnych rolnikach!

Ten wniosek dotyczący rozporządzenia wykonawczego wymaga pełnego przeglądu, aby społeczność rolników mogła go potraktować poważnie.

Ponadto rolnicy nie tylko muszą otrzymać rekompensatę za już poniesione straty, ale w przyszłości potrzebna będzie dalsza pomoc, ponieważ sytuacja nie zniknie w najbliższym czasie.

Wreszcie, aby ograniczyć przyszłe skutki, należy inwestować w infrastrukturę pasów solidarności, przy jednoczesnym utrzymaniu rygorystycznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych.

***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie zapewniamy zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne rolnictwo UE, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji www.copa-cogeca.eu

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę