Adama_Spyrale_1-31.05.21

Indie: Podpuszczka zwierzęca przyczyną eliminacji włoskich tradycyjnych serów

12 maja 2021
Indie: Podpuszczka zwierzęca przyczyną eliminacji włoskich tradycyjnych serów

Modyfikacja świadectwa weterynaryjnego niezbędnego do wwozu włoskich serów na terytorium Indii spowodowała zatrzymanie eksportu włoskich specjałów serowych w tym Parmiggiano Reggiano i Grana Padano. Przyczyną sporu jest podpuszczka zwierzęca używana do produkcji serów, składnik, który nie spełnia hinduskich nakazów religijnych – informują włoskie związki mleczarskie.

Import serów wytwarzanych przy użyciu podpuszczki zwierzęcej zawsze był istotnym tematem w Indiach. Nie przeszkadzało to jednak latami w eksporcie produktów mlecznych Made in Italy. Jednakże nowe świadectwo weterynaryjne, wydane przez władze Indii w lutym ubiegłego roku spowodowało, że eksport produktów mleczarskich na początku roku spadł o 60% wolumenowo i 62% wartościowo. Jeszcze gorsze były wyniki dwóch sztandarowych wyrobów włoskiego mleczarstwa ze statusem ChNP. Eksport serów Parmigiano Reggiano i Grana Padano spadł o 92% wolumenowo i 90% wartościowo. Powagę sytuacji podkreślił Paolo Zanetti Prezes związku Assolatte: – Problem jest szczególnie poważny w przypadku serów objętych ChNP, takich jak Parmigiano Reggiano i Grana Padano, których przepisy produkcyjne wymagają stosowania podpuszczki zwierzęcej. Oczywiście mamy wielki szacunek dla religijnych i kulturowych wyborów wielkiego kraju, jakim są Indie, ale uważamy ten zakaz za niezrozumiały.

Zmiany dokonane przez rząd w New Delhi, wpisane są narodowy kontekst, w którym religia i przemysł, stanowią fundament polityki.

Przy stagnacji konsumpcji we Włoszech (bary i restauracje wciąż są dalekie od zwykłej aktywności), eksport ma bardzo istotne znaczenie dla krajowego przemysłu mleczarskiego. – Dlatego Assolatte - podsumowuje Zanetti – zwróciło się o interwencję ambasady włoskiej w New Delhi, naszych ministrów i Komisji Europejskiej w celu rozwiązania, miejmy nadzieję, że wkrótce, blokady nałożonej na nasze najlepsze sery”.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę