Adama_Spyrale_1-31.05.21

Indie: Podpuszczka zwierzęca przyczyną eliminacji włoskich tradycyjnych serów

12 maja 2021
Indie: Podpuszczka zwierzęca przyczyną eliminacji włoskich tradycyjnych serów

Modyfikacja świadectwa weterynaryjnego niezbędnego do wwozu włoskich serów na terytorium Indii spowodowała zatrzymanie eksportu włoskich specjałów serowych w tym Parmiggiano Reggiano i Grana Padano. Przyczyną sporu jest podpuszczka zwierzęca używana do produkcji serów, składnik, który nie spełnia hinduskich nakazów religijnych – informują włoskie związki mleczarskie.

Import serów wytwarzanych przy użyciu podpuszczki zwierzęcej zawsze był istotnym tematem w Indiach. Nie przeszkadzało to jednak latami w eksporcie produktów mlecznych Made in Italy. Jednakże nowe świadectwo weterynaryjne, wydane przez władze Indii w lutym ubiegłego roku spowodowało, że eksport produktów mleczarskich na początku roku spadł o 60% wolumenowo i 62% wartościowo. Jeszcze gorsze były wyniki dwóch sztandarowych wyrobów włoskiego mleczarstwa ze statusem ChNP. Eksport serów Parmigiano Reggiano i Grana Padano spadł o 92% wolumenowo i 90% wartościowo. Powagę sytuacji podkreślił Paolo Zanetti Prezes związku Assolatte: – Problem jest szczególnie poważny w przypadku serów objętych ChNP, takich jak Parmigiano Reggiano i Grana Padano, których przepisy produkcyjne wymagają stosowania podpuszczki zwierzęcej. Oczywiście mamy wielki szacunek dla religijnych i kulturowych wyborów wielkiego kraju, jakim są Indie, ale uważamy ten zakaz za niezrozumiały.

Zmiany dokonane przez rząd w New Delhi, wpisane są narodowy kontekst, w którym religia i przemysł, stanowią fundament polityki.

Przy stagnacji konsumpcji we Włoszech (bary i restauracje wciąż są dalekie od zwykłej aktywności), eksport ma bardzo istotne znaczenie dla krajowego przemysłu mleczarskiego. – Dlatego Assolatte - podsumowuje Zanetti – zwróciło się o interwencję ambasady włoskiej w New Delhi, naszych ministrów i Komisji Europejskiej w celu rozwiązania, miejmy nadzieję, że wkrótce, blokady nałożonej na nasze najlepsze sery”.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

CBD jest obecny nie tylko w suszu i olejkach. Na rynku dostępny jest także haszy...

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 28 maja br., w...

Od początku roku doszło do silnego wzrostu cen skupu drobiu (skumulowany wzrost ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę