Ptak_Waw_CTR_2024

Indie zakazują eksportować pszenicę

13 sierpnia 2024
Indie zakazują eksportować pszenicę

USDA Economics, Statistics and Market Information System informuje, że rola Indii jako kluczowego dostawcy na światowy rynek ziaren zmniejszyła się w ciągu ostatnich 3 lat, ponieważ silny popyt krajowy i polityka rządowa utrzymują dostawy krajowe w kraju. Szacuje się, że od roku handlowego (TY) 2020/21 do 2023/24 eksport kukurydzy spadnie o 86 procent, eksport ryżu o 20 procent, a eksport pszenicy o 90 procent.

Indie eksportują o połowę mniej zbóż w porównaniu z rekordowymi dostawami w latach 2021/22. Rządowa polityka etanolowa i rosnący popyt na ziarno kukurydzy, ograniczenia eksportowe na niektóre rodzaje ryżu oraz zakaz eksportu pszenicy przyczyniły się do zmiany środowiska handlu zbożem w Indiach i będą nadal wpływać na perspektywy na lata 2024/25.

Największa zmiana w handlu zbożem w Indiach dotyczy kukurydzy. W latach 2023/24 Indie są na dobrej drodze, aby po raz pierwszy w tym stuleciu stracić pozycję eksportera netto. Gwałtowny wzrost popytu na pasze, głównie ze strony indyjskiego sektora drobiarskiego, wraz z polityką krajową zachęcającą do produkcji etanolu z kukurydzy, w dużej mierze utrzymały dostawy w kraju i skłoniły Indie do rozpoczęcia importu po raz pierwszy od 2019/20 roku.

Ponadto 15-procentowy spadek światowych cen kukurydzy rok do roku sprawił, że indyjski eksport stał się mniej konkurencyjny i dodatkowo wsparł korzystny cenowo import kukurydzy.Publikacja "Rynek zbóż gruboziarnistych" podkreśla perspektywy handlu kukurydzą w Indiach i jego wpływ na partnerów handlowych Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

 W ciągu ostatniej dekady Indie były największym eksporterem ryżu. Decyzja rządu o zakazie eksportu niektórych rodzajów ryżu (choć ze znaczną liczbą zwolnień) i nałożeniu podatków eksportowych na inne zakłóciła funkcjonowanie na rynku światowym. Kiedy Indie wprowadziły zakaz, ceny ryżu gwałtownie wzrosły, zanim ostatecznie złagodniały, ponieważ konkurenci zwiększyli eksport. Pomimo dużych zapasów nadal obowiązuje zakaz regularnego wywozu ryżu białego, co skłania importerów do przestawiania się na innych dostawców, takich jak Wietnam i Tajlandia. W artykule poświęconym rynkowi ryżu podkreślono wpływ środków ograniczających handel na ogólny eksport ryżu z Indii.

Rola Indii jako kluczowego dostawcy na globalnym rynku zbóż zmniejszyła się w ciągu ostatnich 3 lat, ponieważ silny popyt krajowy i polityka rządowa utrzymują krajowe zapasy w kraju. Od roku handlowego (TY) 2020/21 do 2023/24 eksport kukurydzy szacuje się na spadek o 86 procent, eksport ryżu o 20 procent, a eksport pszenicy o 90 procent. Indie eksportują połowę ilości zbóż w porównaniu do rekordowych wysyłek w 2021/22. Polityka etanolowa rządu i rosnący popyt na kukurydzę ze strony sektora drobiarskiego, ograniczenia eksportowe dla niektórych rodzajów ryżu oraz zakaz eksportu pszenicy przyczyniły się do zmiany środowiska handlu zbożami w Indiach i będą nadal wpływać na perspektywy na lata 2024/25.

Największa zmiana w handlu zbożami Indii dotyczy kukurydzy. W 2023/24 Indie są na dobrej drodze do utraty pozycji eksportera netto po raz pierwszy w tym stuleciu. Wzrost popytu na paszę, głównie ze strony sektora drobiarskiego w Indiach, wraz z krajową polityką zachęcającą do produkcji etanolu z kukurydzy, w dużej mierze utrzymały zapasy w kraju i skłoniły Indie do rozpoczęcia importu po raz pierwszy od 2019/20. Dodatkowo, 15-procentowy spadek cen kukurydzy na świecie rok do roku sprawił, że eksporty indyjskie stały się mniej konkurencyjne i dodatkowo wspierały korzystnie wycenione importy kukurydzy.

Indie były największym eksporterem ryżu w ciągu ostatniej dekady. Decyzja rządu o zakazie eksportu niektórych rodzajów ryżu (choć z licznymi wyjątkami) i nałożeniu podatków eksportowych na inne zakłóciła globalny rynek. Kiedy Indie wprowadziły zakaz, ceny ryżu gwałtownie wzrosły, zanim ostatecznie złagodniały, gdy konkurenci zwiększyli eksport. Pomimo dużych zapasów, zakaz eksportu zwykłego białego ryżu pozostaje w mocy, zmuszając importerów do przejścia na innych dostawców, takich jak Wietnam i Tajlandia.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Spotkanie dyrektorów ds. wspólnej polityki rolnej odbyło się w dniach 10Th oraz ...

 Dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krako...

Na utrzymanie domu statystyczna rodzina wydaje już prawie 1418 złotych – wynika ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę