Informacja ARiMR o kredytach z dopłatą do oprocentowania

15 marca 2019
Informacja ARiMR o kredytach z dopłatą do oprocentowania

ARiMR informuje, że aktualnie o kredyty z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do oprocentowania można ubiegać się w ramach następujących linii kredytowych:

 

kredyty inwestycyjne:

  • kredyt na inwestycje w rolnictwie i w rybactwie śródlądowym (linia RR),
  • kredyt na zakup użytków rolnych (linia Z),
  • kredyt na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów (linia PR);

kredyty „klęskowe” na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę:

  • dla mikroprzedsiębiorstw, małych lub średnich przedsiębiorstw (MŚP) (linia inwestycyjna K01, linia obrotowa K02),
  • dla dużych przedsiębiorstw – kredyt na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych (linia inwestycyjna DK01, linia obrotowa DK02).

O kredyty preferencyjne można ubiegać się w bankach, z którymi ARiMR zawarła umowy o współpracy, tj.: w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Banku S.A. oraz zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych, a także BGŻ BNP Paribas S.A., Pekao S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Santander Bank Polska S.A. oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (Dz. U. z 2019 r. poz. 33) przewiduje możliwość udzielania pomocy publicznej w formie dopłat do oprocentowania kredytów udzielonych przez bank na spłatę zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.  Jednakże, zgodnie z art. 8 niniejszej ustawy pomoc ta może być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem. Na dzień dzisiejszy Agencja nie ma potwierdzenia, jaka jest ostateczna decyzja KE w tej sprawie. Natomiast, po podjęciu przez KE pozytywnej decyzji planowane jest uruchomienie nowej preferencyjnej linii kredytowej na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

 

krir.pl / ARiMR


POWIĄZANE

Już 11 października br. na targach BIOEXPO 2019 rozpocznie się największy w Pols...

10 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja reprezentantów najwię...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę