aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Innowacje wspierające polską gospodarkę – Konferencja

23 listopada 2021
Innowacje wspierające polską gospodarkę – Konferencja

Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja: „Strategia PIORiN 2022-2027. Innowacje wspierające polską gospodarkę”, podczas której instytucje realizujące projekt FITOEXPORT miały okazję zaprezentować rozwiązania wypracowane przez zespoły badawcze we współpracy z pracownikami PIORiN na rzecz Inspekcji.

 

Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków - GOSPOSTRATEG”, realizowany przez Konsorcjum pod kierownictwem GIORiN od początku 2019 r., powoli zbliża się do końca. Nadszedł więc czas na podsumowanie i przedstawienie mapy drogowej, w jaki sposób PIORiN wdroży i wykorzysta wypracowane innowacje w swojej działalności.

 

Otwierając konferencję, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prof. Grzegorz Karasiewicz podkreślił, że zadanie realizowane w projekcie - wypracowanie strategii innowacyjności PIORiN znakomicie wpisuje się w kierunek działania Wydziału Zarządzania, ale nie byłoby możliwe bez bardzo ścisłej współpracy z Inspekcją i jej usługobiorcami.

 

PIORiN chce się rozwijać, doskonalić i zmieniać - nie dla siebie, ale dla polskiego rolnika i polskiej gospodarki – powiedział z kolei pan Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podkreślając rolę jaką pełni Inspekcja w zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów roślinnych oraz zwiększeniu ich konkurencyjności.

 

Członkowie zespołu badawczego Wydziału Zarządzania pod kierownictwem dr Tomasza Rosiaka z udziałem przedstawicieli Inspekcji przedstawili wypracowane wspólnie założenia strategii PIORiN, cele oraz główne programy działania, które pozwolą Inspekcji skutecznie realizować swoją misję jaką jest wspieranie polskiej gospodarki i zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów. Wizja PIORiN jako zasobnej, efektywnej, zdolnej  do samodoskonalenia organizacji, która jest skuteczna i obiektywna, otwarta na otoczenie i pozytywnie postrzegana w społeczeństwie została nakreślona przy metodologicznym wsparciu zespołu wybitnych specjalistów, ale cele i potrzeby zostały określone przy aktywnym udziale szerokiego  grona pracowników Inspekcji z całego kraju. Tylko takie podejście, gdzie inicjatywa wprowadzenia zmian pochodzi od dołu, od samych pracowników,  gwarantuje skuteczne ich wdrożenie – podkreślali mówcy.

Kierownik zespołu badawczego Sieci Badawczej Łukasiewicz- Instytut Lotnictwa, pan Hubert Skoneczny przedstawił sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii teledetekcyjnych w pracy inspektorów PIORiN. W ramach projektu specjaliści z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa przy współudziale pracowników PIORiN stworzyli podwaliny do wykorzystania w Inspekcji technologii teledetekcyjnych, sensorów multispektralnych, danych satelitarnych, Bezzałogowych Statków Powietrznych i analizy danych obrazowych.

 

Zarówno w samej konferencji, jak i Projekcie, bardzo aktywnie uczestniczyli przedstawiciele instytutów branżowych – IHAR-PIB, IOR-PIB oraz Instytutu Ogrodnictwa- Państwowego Instytutu Badawczego.   Dr Sławomir Sowa z IHAR-PIB zaprezentował opracowane w wyniku projektu, nowatorskie  metody wykrywania obecności  modyfikacji genetycznych w materiale siewnym kukurydzy i rzepaku, których zastosowanie znacznie podniesie efektywność kontroli GMO prowadzonej przez PIORiN.  Dr hab. Krzysztof  Treder omówił stan prac nad wdrożeniem w laboratoriach GIORiN opracowanych przez jego zespół nowoczesnych metod wykrywania wirusów w bulwach ziemniaka, co znacznie usprawni prowadzoną przez Inspekcję ocenę weryfikacyjną sadzeniaków.

 

Profesor Joanna Puławska zaprezentowała opracowaną przez zespół IO-PIB metodę wczesnego wykrywania chorób przechowalniczych owoców, której potrzebę pracownicy GIORiN zidentyfikowali w procesie poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich jabłek.  

 

Dr Tomasz Stobiecki przedstawił wypracowane w IOR-PIB  nowe podejście do badania jakości środków ochrony roślin z zastosowaniem analizy chemometrycznej, co pozwoli  w przyszłości na bardziej efektywną kontrolę  jakości oraz umożliwi skuteczne zwalczanie fałszerstw środków ochrony roślin.

 

Wyniki prac spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem obecnych, w tym przedstawicieli zrzeszeń i organizacji producenckich. Jestem pełen uznania zarówno dla kierownictwa GIORiN, które wystąpiło z inicjatywą realizacji tego Projektu, jak też dla wszystkich przedstawicieli świata nauki za tak nowatorskie podejście i obiecujące wyniki, których wdrożenie niewątpliwie przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiej produkcji roślinnej – powiedział pan Leszek Chmielnicki, Prezes Polskiej Izby Nasiennej. Padały też pytania odnośnie możliwości szybkiego wdrożenia wypracowanych rozwiązań do działalności Inspekcji. Wszystkim nam, zależy by efekty jak najszybciej znalazły odzwierciedlenie w naszej pracy – zapewnił pan A. Chodkowski. Nie będziemy ustawać w wysiłkach, by poszukiwać źródeł finansowania i pozyskiwać środki na wdrożenie tych nowości oraz dalszy rozwój i innowacyjność. Pan Główny Inspektor podkreśli też ogromne zaangażowanie i wkład pracowników Inspekcji w realizację Projektu oraz podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w jego realizacji.

 

Więcej informacji na temat konferencji oraz prezentacje dotyczące przedstawianych projektów można znaleźć pod linkiem https://piorin.gov.pl/gospostrateg.


piorin.gov.pl

 

Źródło: PIORiN


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę