BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

INNVIGO stawia na badania

13 lipca 2022
INNVIGO stawia na badania

INNVIGO nie tylko rozwija ofertę produktów do ochrony głównych upraw rolnych, ale także pamięta o rolnikach, którzy wybierają coraz popularniejsze rośliny wysokobiałkowe.

Aby umożliwić im zadbanie o kondycję plantacji, firma prowadzi program badawczy z prestiżowym Instytutem Genetyki Roślin PAN w Poznaniu oraz poszerza swoją ofertę o preparaty do ochrony roślin strączkowych.

INNVIGO, polski producent środków ochrony roślin, od kilku lat oferuje rolnikom rozwiązania, które konkurują ceną i jakością z produktami dużych zagranicznych koncernów. Firma ma w portfolio pełne technologie do ochrony głównych upraw rolnych, wprowadziła na rynek unikalne preparaty wieloskładnikowe, oferuje również środki dla producentów owoców i warzyw. Kolejnym krokiem jest uzyskanie rejestracji preparatów przeznaczonych do stosowania w segmencie upraw, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność – czyli w roślinach strączkowych. Do tej pory rolnicy mieli do wyboru niewielką liczbę substancji aktywnych i preparatów, którymi mogli chronić plantacje grochu, łubinu czy innych roślin bobowatych. Zdecydowanie brakowało możliwości rotowania substancji oraz pełnych technologii ochrony. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom plantatorów i zapewnić im dostęp do skutecznych, sprawdzonych środków, firma INNVIGO rozpoczęła dwa lata temu program badawczy, prowadzony wspólnie z prestiżowym ośrodkiem naukowym – Instytutem Genetyki Roślin PAN w Poznaniu.

INNVIGO i Instytut Genetyki Roślin PAN łączą siły

– Bardzo się cieszymy, że możemy współpracować z INNVIGO. Od dwóch lat prowadzimy razem badania, finansowane przez dział Research and Development, zajmujący się działalnością badawczą i naukową. INNVIGO to polska firma, która ma dział naukowy w kraju, w związku z tym przepływ informacji jest naprawdę szybki – mówi prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka z IGP PAN. – Naszym zadaniem jest m.in. badanie różnego rodzaju substancji aktywnych, które znajdują się w preparatach – od prostych testów szalkowych po identyfikację patogenów i sprawdzanie na rozmaite sposoby, jaka jest ich reakcja na dopuszczone substancje. Zielony Ład zakazuje stosowania wielu substancji, w związku z tym musimy poszukiwać nowych możliwości – i właśnie tego dotyczy nasza współpraca.

Choroby roślin strączkowych pod lupą

Jednym z efektów prowadzonych przez INNVIGO i Instytut Genetyki Roślin badań laboratoryjnych, dotyczących roślin strączkowych, ich patogenów i możliwych sposobów ochrony upraw, jest wspólnie opracowany unikalny album. Został w nim zebrany bogaty materiał ilustrujący cykl rozwojowy wszystkich głównych patogenów roślin bobowatych, wyizolowanych z porażonych upraw. Dokładnie udokumentowano także objawy porażenia roślin przez sprawców rozmaitych chorób. Taki katalog stanowi ogromną pomoc dla plantatorów, ponieważ prawidłowe zidentyfikowanie choroby i jej sprawcy ułatwia dobranie odpowiedniego rozwiązania, dzięki któremu można zwalczyć dany problem.

W naturze niestety jest tak, że kiedy napotykamy symptomy chorobowe, np. proces więdnięcia roślin, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie wskazać, co jest dominującą przyczyną. Najczęściej to układ 2-3 patogenów i w warunkach polowych, a nie laboratoryjnych, nie możemy w łatwy sposób zidentyfikować sprawcy. Dzięki badaniom, w których pochodzenie patogenów zostało potwierdzone molekularnie, mamy pewność, że to, co prezentujemy, na pewno jest symptomem danej choroby roślin bobowatych – wyjaśnia Andrzej Brachaczek, Dyrektor ds. badań i rozwoju w INNVIGO. – Na tej podstawie opracowujemy sposób kontrolowania poszczególnych chorób.

Eksperci dzielą się wiedzą

Ważny element współpracy z Instytutem Genetyki Roślin PAN stanowią konferencje popularyzujące wyniki realizowanych badań, a także szkolenia tematyczne dla doradców INNVIGO, aby mogli wspierać rolników, rozpoznawać zagrożenie i dobierać rozwiązania adekwatne do problemów występujących na plantacjach.
Kolejnym ze sposobów upowszechniania wiedzy na temat chorób roślin strączkowych i sposobów ich zwalczania są spotkania z plantatorami, które odbywają się w ramach Dni Pola. Podczas wydarzenia zorganizowanego w czerwcu przez INNVIGO oraz Poznańską Hodowlę Roślin w Nagradowicach koło Poznania goście mogli oglądać m.in. poletka pokazowe z 26 odmianami roślin wysokobiałkowych, oferowanych przez PHR, a chronionych preparatami INNVIGO. Natomiast w specjalnym namiocie diagnostycznym prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka wraz z zespołem z Instytutu Genetyki Roślin PAN prezentowała i omawiała wyniki badań prowadzonych w ramach współpracy z INNVIGO, okazy porażonych roślin bobowatych, sprzęt do diagnostyki laboratoryjnej i mobilnej, a także album dokumentujący pochodzenie patogenów i objawy wywoływanych przez nie chorób. – Dla nas możliwość brania udziału w Dniach Pola jest bardzo interesująca. Zwykle przebywamy w laboratorium i na naszych własnych poletkach, a tu spotykamy odbiorców naszych badań – podkreśla prof. Jędryczka.

INNVIGO chroni uprawy wysokobiałkowe
Jeśli chodzi preparaty do ochrony roślin strączkowych, w ofercie INNVIGO plantatorzy znajdą obecnie herbicyd przedwschodowy Amstaf 800 EC (prosulfokarb), fungicyd Puenta 62,50 WG (cyprodynil, fludioksonil) do wczesnej ochrony w ramach zabiegu T1/T2, a także zaprawę Madron 50 FS (fludioksonil).


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę