aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

INNVIGO stawia na badania

13 lipca 2022
INNVIGO stawia na badania

INNVIGO nie tylko rozwija ofertę produktów do ochrony głównych upraw rolnych, ale także pamięta o rolnikach, którzy wybierają coraz popularniejsze rośliny wysokobiałkowe.

Aby umożliwić im zadbanie o kondycję plantacji, firma prowadzi program badawczy z prestiżowym Instytutem Genetyki Roślin PAN w Poznaniu oraz poszerza swoją ofertę o preparaty do ochrony roślin strączkowych.

INNVIGO, polski producent środków ochrony roślin, od kilku lat oferuje rolnikom rozwiązania, które konkurują ceną i jakością z produktami dużych zagranicznych koncernów. Firma ma w portfolio pełne technologie do ochrony głównych upraw rolnych, wprowadziła na rynek unikalne preparaty wieloskładnikowe, oferuje również środki dla producentów owoców i warzyw. Kolejnym krokiem jest uzyskanie rejestracji preparatów przeznaczonych do stosowania w segmencie upraw, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność – czyli w roślinach strączkowych. Do tej pory rolnicy mieli do wyboru niewielką liczbę substancji aktywnych i preparatów, którymi mogli chronić plantacje grochu, łubinu czy innych roślin bobowatych. Zdecydowanie brakowało możliwości rotowania substancji oraz pełnych technologii ochrony. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom plantatorów i zapewnić im dostęp do skutecznych, sprawdzonych środków, firma INNVIGO rozpoczęła dwa lata temu program badawczy, prowadzony wspólnie z prestiżowym ośrodkiem naukowym – Instytutem Genetyki Roślin PAN w Poznaniu.

INNVIGO i Instytut Genetyki Roślin PAN łączą siły

– Bardzo się cieszymy, że możemy współpracować z INNVIGO. Od dwóch lat prowadzimy razem badania, finansowane przez dział Research and Development, zajmujący się działalnością badawczą i naukową. INNVIGO to polska firma, która ma dział naukowy w kraju, w związku z tym przepływ informacji jest naprawdę szybki – mówi prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka z IGP PAN. – Naszym zadaniem jest m.in. badanie różnego rodzaju substancji aktywnych, które znajdują się w preparatach – od prostych testów szalkowych po identyfikację patogenów i sprawdzanie na rozmaite sposoby, jaka jest ich reakcja na dopuszczone substancje. Zielony Ład zakazuje stosowania wielu substancji, w związku z tym musimy poszukiwać nowych możliwości – i właśnie tego dotyczy nasza współpraca.

Choroby roślin strączkowych pod lupą

Jednym z efektów prowadzonych przez INNVIGO i Instytut Genetyki Roślin badań laboratoryjnych, dotyczących roślin strączkowych, ich patogenów i możliwych sposobów ochrony upraw, jest wspólnie opracowany unikalny album. Został w nim zebrany bogaty materiał ilustrujący cykl rozwojowy wszystkich głównych patogenów roślin bobowatych, wyizolowanych z porażonych upraw. Dokładnie udokumentowano także objawy porażenia roślin przez sprawców rozmaitych chorób. Taki katalog stanowi ogromną pomoc dla plantatorów, ponieważ prawidłowe zidentyfikowanie choroby i jej sprawcy ułatwia dobranie odpowiedniego rozwiązania, dzięki któremu można zwalczyć dany problem.

W naturze niestety jest tak, że kiedy napotykamy symptomy chorobowe, np. proces więdnięcia roślin, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie wskazać, co jest dominującą przyczyną. Najczęściej to układ 2-3 patogenów i w warunkach polowych, a nie laboratoryjnych, nie możemy w łatwy sposób zidentyfikować sprawcy. Dzięki badaniom, w których pochodzenie patogenów zostało potwierdzone molekularnie, mamy pewność, że to, co prezentujemy, na pewno jest symptomem danej choroby roślin bobowatych – wyjaśnia Andrzej Brachaczek, Dyrektor ds. badań i rozwoju w INNVIGO. – Na tej podstawie opracowujemy sposób kontrolowania poszczególnych chorób.

Eksperci dzielą się wiedzą

Ważny element współpracy z Instytutem Genetyki Roślin PAN stanowią konferencje popularyzujące wyniki realizowanych badań, a także szkolenia tematyczne dla doradców INNVIGO, aby mogli wspierać rolników, rozpoznawać zagrożenie i dobierać rozwiązania adekwatne do problemów występujących na plantacjach.
Kolejnym ze sposobów upowszechniania wiedzy na temat chorób roślin strączkowych i sposobów ich zwalczania są spotkania z plantatorami, które odbywają się w ramach Dni Pola. Podczas wydarzenia zorganizowanego w czerwcu przez INNVIGO oraz Poznańską Hodowlę Roślin w Nagradowicach koło Poznania goście mogli oglądać m.in. poletka pokazowe z 26 odmianami roślin wysokobiałkowych, oferowanych przez PHR, a chronionych preparatami INNVIGO. Natomiast w specjalnym namiocie diagnostycznym prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka wraz z zespołem z Instytutu Genetyki Roślin PAN prezentowała i omawiała wyniki badań prowadzonych w ramach współpracy z INNVIGO, okazy porażonych roślin bobowatych, sprzęt do diagnostyki laboratoryjnej i mobilnej, a także album dokumentujący pochodzenie patogenów i objawy wywoływanych przez nie chorób. – Dla nas możliwość brania udziału w Dniach Pola jest bardzo interesująca. Zwykle przebywamy w laboratorium i na naszych własnych poletkach, a tu spotykamy odbiorców naszych badań – podkreśla prof. Jędryczka.

INNVIGO chroni uprawy wysokobiałkowe
Jeśli chodzi preparaty do ochrony roślin strączkowych, w ofercie INNVIGO plantatorzy znajdą obecnie herbicyd przedwschodowy Amstaf 800 EC (prosulfokarb), fungicyd Puenta 62,50 WG (cyprodynil, fludioksonil) do wczesnej ochrony w ramach zabiegu T1/T2, a także zaprawę Madron 50 FS (fludioksonil).


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę