Instytucje centralne o projekcie paszportyzacji żywności

2 listopada 2020
Instytucje centralne o projekcie paszportyzacji żywności

29 października br. w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa odbyło się kolejne spotkanie w ramach prac nad projektem Paszportyzacji polskiej żywności. W konferencji zorganizowanej on-line wzięli udział przedstawiciele GovTech Polska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz instytucji centralnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo produktów i artykułów rolno-spożywczych.

Było to kolejne, po konferencjach z producentami i firmami technologicznymi, spotkanie, które ma przybliżyć polski sektor rolno-spożywczy do realizacji projektu Paszportyzacji żywności.

- Chcemy stworzyć system, który będzie wymiernym wsparciem dla oferty handlowej zarówno poszczególnych gospodarstw, grup producenckich, jak i firm sektora spożywczego, świadczący o pełnej transparentności pochodzenia produktu oraz jakości jego wytworzenia – mówił Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR i pomysłodawca projektu Wojciech Kędzia.

Celem spotkań jest wpracowanie koncepcji budowy systemu informatycznego umożliwiającego rejestrowanie, sprawdzanie i wymianę informacji w całym procesie produkcji i dystrybucji żywności. Na początek projekt przewiduje stworzenie koncepcji paszportyzacji dla rynków wołowiny i ziemniaka.

- Te dwa rozwiązania chcemy potraktować jako rozwiązania pilotażowe i na tej bazie stworzyć rozwiązania docelowe – mówił Dyrektor Departamentu Innowacji Mateusz Balcerowicz. – Chcielibyśmy włączyć przedstawicieli instytucji publicznych do rozmów z przedstawicielami łańcucha dostaw – rolnikami, przedstawicielami instytucji branżowych, przetwórcami i wspólnie opracować już ostateczną koncepcję projektu Paszportyzacji polskiej żywności – dodał Dyrektor Balcerowicz.

Wprowadzenie projektu paszportyzacji żywności, w efekcie ma przynieść szereg korzyści w budowaniu marki polskiej żywności w kraju i za granicą. Tego typu rozwiązania wpłyną na zwiększenie wiarygodności, przejrzystość i pewność informacji w łańcuchu dostaw żywności. Będą stanowić wiarygodne i transparentne źródło informacji dla konsumentów, a co za tym idzie wpłyną na ograniczenie marnotrawienia żywności i ochronę zasobów naturalny. Paszportyzacja żywności to doskonałe narzędzie, które doprowadzi do ograniczenia kosztów i zwiększenia dochodów produkcji rolno-spożywczej.

Organizatorzy projektu planują także podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy instytucji centralnych w budowaniu systemu. Sygnatariuszami porozumienia oprócz GovTech Polska i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, będą także: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Główny Inspektorat Sanitarny oraz  Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

 

KOWR


POWIĄZANE

Tematem posiedzenia Podkomisji stałej do spraw biogospodarki i innowacyjności w ...

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbyt...

W dniu 14.01.2021 późnym wieczorem opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę