Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed zagrożeniem pożarowym w lasach

7 maja 2018
Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed zagrożeniem pożarowym w lasach

Instytut Badawczy Leśnictwa informuje, że w lasach w przeważającej części kraju utrzymuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe; w związku z tym apeluje, aby w lasach nie palić ognisk, nie wypalać pozostałości roślinnych i nie wyrzucać niedopałków.

Jak poinformował w komunikacie przesłanym w piątek PAP Instytut Badawczy Leśnictwa, "mimo lokalnych przelotnych opadów deszczu w lasach w przeważającej części kraju utrzymuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe".

"Wysokie temperatury powietrza powodują szybkie przesychanie ściółki również w lasach na północno-zachodniej terenach Polski, gdzie wystąpiły opady deszczu" - czytamy w komunikacie.

W związku z tym IBL apeluje, aby podczas pobytu w lesie i w jego bliskim sąsiedztwie zachować szczególne środki ostrożności. Jak podają autorzy komunikatu, w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno: palić ognisk i używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. traw, gałęzi, a także porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

IBL poinformowało, że mapa zagrożenia pożarowego lasu jest codziennie aktualizowana na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

Z danych statystycznych Komendy Głównej PSP wynika, że w ciągu dwóch dni maja w lasach wybuchło 112 pożarów - najwięcej w województwie mazowieckim (28), śląskim (16) i podkarpackim (14).

 

Iwona Żurek (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę