dnikukurydzy_210818

Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed zagrożeniem pożarowym w lasach

7 maja 2018
Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed zagrożeniem pożarowym w lasach

Instytut Badawczy Leśnictwa informuje, że w lasach w przeważającej części kraju utrzymuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe; w związku z tym apeluje, aby w lasach nie palić ognisk, nie wypalać pozostałości roślinnych i nie wyrzucać niedopałków.

Jak poinformował w komunikacie przesłanym w piątek PAP Instytut Badawczy Leśnictwa, "mimo lokalnych przelotnych opadów deszczu w lasach w przeważającej części kraju utrzymuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe".

"Wysokie temperatury powietrza powodują szybkie przesychanie ściółki również w lasach na północno-zachodniej terenach Polski, gdzie wystąpiły opady deszczu" - czytamy w komunikacie.

W związku z tym IBL apeluje, aby podczas pobytu w lesie i w jego bliskim sąsiedztwie zachować szczególne środki ostrożności. Jak podają autorzy komunikatu, w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno: palić ognisk i używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. traw, gałęzi, a także porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

IBL poinformowało, że mapa zagrożenia pożarowego lasu jest codziennie aktualizowana na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

Z danych statystycznych Komendy Głównej PSP wynika, że w ciągu dwóch dni maja w lasach wybuchło 112 pożarów - najwięcej w województwie mazowieckim (28), śląskim (16) i podkarpackim (14).

 

Iwona Żurek (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę