Adama_15.08-30.09.2021

Inteligentny dom. Czy warto zdecydować się na system smart home?

20 września 2021
Inteligentny dom. Czy warto zdecydować się na system smart home?

Niektórzy słysząc hasło smart home, wciąż mają przed oczami futurystyczny budynek pełen okablowania i skomplikowanych technologii. To ciekawa, aczkolwiek nieprawdziwa wizja. Czym zatem w rzeczywistości jest inteligentny dom i jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?

Inteligentny dom, czyli jaki?

Smart home to zbiór urządzeń domowych połączonych w jeden zintegrowany system. W praktyce oznacza to, że przy pomocy kilku kliknięć na smartfonie jesteśmy w stanie monitorować i kontrolować zdalnie kwestie takie jak prąd, oświetlenie, ogrzewanie, czy zabezpieczenia. Możemy wybierać spośród pojedynczych urządzeń np. gniazdek Smart Plug, żarówek LED z wi-fi, czujników bezprzewodowych, kamer, wizjerów do drzwi, jak i z gotowych zestawów. Chociaż pełna automatyzacja domu i postawienie wyłącznie na inteligentne rozwiązania, jest jeszcze rzadko spotykane, to wiele osób decyduje się na usprawnienie przynajmniej kilku, najważniejszych dla nich aspektów. Jak to wygląda w praktyce?

Praktyczne zastosowania

Jeśli priorytetem jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa, można zacząć chociażby od zakupu kamer wewnętrznych i zewnętrznych oraz inteligentnych wizjerów do drzwi. W ten sposób zapewnimy sobie stały podgląd miejsc, w których zostały zainstalowane. Dzięki systemowi kamer zyskujemy możliwość skontrolowania zachowań dzieci, czworonogów, a także sprawdzenia, czy starszy członek rodziny nie potrzebuje pilnie pomocy. Na rynku znajdziemy również urządzenia, które posiadają wbudowany mikrofon i głośnik, umożliwiający porozumiewanie się z domownikami. W zależności od naszych potrzeb możemy sięgnąć po jeszcze bardziej rozbudowane sprzęty, takie jak np. model C3X od Ezviz. Oprócz wymienionych wcześniej funkcji, kamera zewnętrzna posiada wbudowaną syrenę i światło stroboskopowe, które można zaprogramować tak, aby uruchamiały się po wykryciu ruchu. Użytkownicy mogą zmienić syrenę na nagraną ścieżkę audio, na przykład z komunikatem „wszedłeś na prywatną posiadłość” w charakterze ostrzeżenia. Dzięki dwóm obiektywom kamera rejestruje nagrania wideo w kolorze nawet w bardzo ciemnym otoczeniu bez konieczności włączania oświetlenia punktowego. W efekcie użytkownicy C3X mogą dostrzec szczegóły na obrazach rejestrowanych nocą, takie jak kolor odzieży i samochodów, które tradycyjne kamery do monitoringu zazwyczaj nie rejestrują. Ponadto do modelu C3X producent oferuje darmową rejestrację 24h w pętli.
Jeśli poza bezpieczeństwem, ważne jest dla nas oszczędzanie energii, możemy zaopatrzyć się w gniazdka, które również są częścią inteligentnego domu. Nie tylko pomagają w oszczędzaniu prądu, ale także sprawią, że przez włączone żelazko, czy inny sprzęt nie trzeba będzie szybko wracać do domu. Zasilanie dla inteligentnego gniazdka odłączy się za pomocą smartfona. Koszt takiego urządzenia od wspomnianego producenta urządzeń smart home to około 60 złotych Można je obsługiwać za pomocą tej samej aplikacji, co kamery.

Inteligentny dom podnosi więc przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo domowników. Umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się pod naszą nieobecność w mieszkaniu. Na tym jednak nie kończą się jego zalety. Smart urządzenia pozwalają również zminimalizować koszty związane z awariami lub włamaniem, a także monitorować i zmniejszać zużycie prądu.


POWIĄZANE

18 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wyp...

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności. Tegoroczne obchody odbywa...

Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik przekazała Państwu Małgorzacie i Markowi Borkow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę