Inwestycje Grupy Azoty w 2018 wyniosą 1,6 mld zł, najwięcej trafi do Puław

29 sierpnia 2018
Inwestycje Grupy Azoty w 2018 wyniosą 1,6 mld zł, najwięcej trafi do Puław

Inwestycje w grupie kapitałowej Grupy Azoty wyniosą do końca 2018 roku 1,6 mld zł, z czego 445 mln zł zostało już wydane w pierwszej połowie roku - poinformował prezes Wojciech Wardacki. Największa część tej kwoty trafi do Puław.

W pierwszym półroczu 2018 roku Grupa Azoty przeznaczyła na inwestycje 445 mln zł. Z tej kwoty 291 mln zł to koszt inwestycji związanych z rozwojem biznesu, 69 mln zł z utrzymaniem biznesu, a 15 mln zł z zakupami gotowych dóbr.

Z podziałem na spółki z grupy kapitałowej do Puław trafiło 44 proc. środków, do Tarnowa 20 proc., do Polic 9 proc., do Kędzierzyna 10 proc., a do pozostałych spółek 10 proc.

"Zgodnie z naszą strategią do 2026 roku najwięcej nakładów inwestycyjnych trafi do Zakładów Azotowych w Puławach" - powiedział Wojciech Wardacki podczas środowej konferencji prasowej.

"Zwracamy przy tym uwagę, że inwestycja w kluczową dla nas wytwórnię polimerów w Policach będzie dla nas finansowo podobnym obciążeniem jak inwestycja w blok energetyczny w Puławach" - dodał prezes Grupy Azoty.

Wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński poinformował, że w drugim kwartale 2019 roku może być wybrana grupa banków, które będą finansować realizację projektu wytwórni polimerów w Policach.

Wiceprezes zastrzegł jednak, że CAPEX w tym roku może być przedmiotem analiz. Z części z nich grupa może zrezygnować lub przesunąć je w czasie np. z powodu trudnej sytuacji na rynku nawozów.

"Poziom inwestycji analizujemy na bieżąco, uwzględniając stan naszej gotówki, nasze wyniki finansowe oraz otoczenie rynkowe" - powiedział Łapiński.

"Inwestycje nie są sztuką dla sztuki, musimy dostosowywać się do sytuacji rynkowej. Nie mogę lekceważyć faktu, że po pierwszym półroczu mamy 200 mln zł wyniku EBITDA" - dodał.

Łapiński poinformował, że zaplanowane na przyszły rok inwestycje w wysokości 1,6 mld zł powinny być wykonane.

 

(PAP Biznes)


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę