Iran zakazał sprzedaży mięsa drobiowego na eksport

20 listopada 2020
Iran zakazał sprzedaży mięsa drobiowego na eksport

Irańskie władze zablokowały możliwość eksportu mięsa kurczaków przez irańskich eksporterów chcąc zabezpieczyć podaż mięsa na rynku krajowym. Na rynku wewnętrznym  wystąpiły niedobory mięsa, a dla irańskich władz najważniejsze jest zaspokojenie krajowego popytu. Dekret zakazujący obowiązuje od 22 października aż do odwołania.

Obecna sytuacja podażowa w Iranie jest następstwem wcześniejszych decyzji władz regulujących rynek, na którym występowała nadprodukcja drobiu.  Obniżono cła na wywóz kurczaków w okresie od 9 czerwca do 20 lipca tego roku, aby wspomóc podmioty eksportujące.

Efektem wdrożonej polityki zarządzania rynkiem było gwałtowne zwiększenie sprzedaży eksportowej i  zmniejszenie podaży wewnątrz kraju, co w naturalny sposób wywołało duży wzrost cen produktów drobiowych na rynku wewnętrznym. Jak podaje Tehran Times, dane Administracji Celnej Islamskiej Republiki Iranu wskazują, że w pierwszych trzech miesiącach irańskiego roku kalendarzowego (20 marca – 20 czerwca) irańscy eksporterzy sprzedali na rynkach zagranicznych 7 tys. ton kurcząt o wartości 13,3 mln USD.

Największymi odbiorcami drobiu byli: Afganistan, Irak, Wenezuela. Irański drób trafia głównie do państw sąsiadujących, a także krajów arabskich Zatoki Perskiej. Aktualnie Iran jest samowystarczalny w produkcji drobiu i jaj oraz ocenia się, że Iran charakteryzuje się najwyższą wydajnością produkcji w Azji zachodniej.

Spekuluje się, że Iran mógłby znacznie zwiększyć produkcję drobiu stając się ważnym graczem w regionie i na świecie, osiągając eksport nawet na poziomu 500 tys. ton mięsa rocznie, ale istnieją ważne czynniki zewnętrzne hamujące rozwój w tym kierunku, trudne do wyeliminowania. Wśród nich wymieniane są sankcje Stanów Zjednoczonych i deficyt paszy. Początkowo Amerykańskie sankcje były przyczyną wzrostu kosztów surowców paszowych niekorzystnie oddziałując na wahania cen towarów konsumenckich. Z czasem jednak branża drobiarska w Iranie lepiej przygotowała się na restrykcje ekonomiczne ze strony USA (kolejne w 2019 roku).

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU -...

22 czerwca 2022r. Komisja Europejska przyjęła pionierskie wnioski mające na celu...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne wicep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę