IUNG: susza pogłębia się, obejmuje 17 proc. gmin

11 lipca 2016
IUNG: susza pogłębia się, obejmuje 17 proc. gmin
PAP / Darek Delmanowicz

Susza rolnicza pogłębia się i obecnie występuje w 17 proc. gmin (tj. 428 gmin) w kraju na terenie 10 województw. Niedobór wody najbardziej dotyka zboża jare - informuje w najnowszym raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Według IUNG, susza rolnicza od 1 maja do 30 czerwca br. pogłębiła się, obejmując coraz większe obszary. Zagrożenie suszą występuje w 428 gminach (17,27 proc. gmin Polski), na powierzchni ok. 4 proc. gruntów ornych na terenie 10 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

Obecnie niedobór wody dotyka zboża ozime i jare, krzewy owocowe oraz rośliny strączkowe. W znacznie mniejszym stopniu dotyczy to także plantacji rzepaku i rzepiku oraz upraw truskawek.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w dziesięciu województwach Polski w 428 gminach. Wśród upraw zbóż ozimych niedobór wody występuje w siedmiu województwach Polski w 154 gminach (6,2 proc. gmin kraju).

Susza dotyka także uprawy krzewów owocowych (odnotowano ją w trzech województwach w 24 gminach kraju) oraz uprawy roślin strączkowych (odnotowano ją w czterech województwach w 64 gminach).

Oznacza to, że w gminie, gdzie wystąpiła susza plony tych roślin będą niższe o 20 proc. w stosunku do plonów wieloletnich.

Z danych Instytutu wynika, że w ostatnich tygodniach na terenie kraju występowało bardzo duże zróżnicowanie pod względem zasobów wody dla roślin uprawnych. W całym kraju znacznie zwiększył się deficyt wody, jednakże szczególnie duże niedobory są we wschodniej części kraju, wynoszą one obecnie od -120 do –149 mm.

Największy deficyt wody (-170 do –179 mm) nadal występuje na Wysoczyźnie Łaskiej i Tureckiej (woj. łódzkie), ale także notowany jest w południowych rejonach Niziny Mazowieckiej, powodując w tych obszarach znaczne obniżenie plonów. Dotyczy to głównie upraw zlokalizowanych na glebach lekkich i bardzo lekkich - informuje IUNG.

(PAP)


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę