dnikukurydzy_210818

Izba Zbożowo-Paszowa: zastój w handlu zbożem

1 lutego 2018
Izba Zbożowo-Paszowa: zastój w handlu zbożem

Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża, dlatego przetwórcy kupują ziarno głównie od firm handlowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem tej organizacji, rolnicy raczej nie powinni liczyć na wzrost cen ziarna.

Według Izby, rolnicy w dalszym ciągu niechętnie sprzedają ziarno, szczególnie na północy kraju, nie godząc się na ceny oferowane przez kupujących. Nieco więcej ofert sprzedaży jest na południu i południowym-wschodzie kraju.

Z drugiej strony, przetwórcy kupują umiarkowane ilości ziarna, bazując na posiadanych zapasach i realizując wcześniej zawarte kontrakty na dostawy surowca.

"Biorąc pod uwagę utrzymujące się słabe tempo eksportu zbóż z kraju, pojawiające się oferty sprzedaży zbóż z importu oraz zniżkujące ceny na giełdach światowych, trudno liczyć na zwyżki cen ziarna w najbliższym czasie" - zaznaczyła Izba w cotygodniowej informacji.

Izba jednak zwraca uwagę, że "w dłuższym okresie, ewentualna słaba kondycja zasiewów ozimin po zimie, mokra tegoroczna wiosna i problemy z siewami zbóż jarych to czynniki, które mogłyby wpłynąć na umocnienie cen ziarna".

W połowie ubiegłego tygodnia, ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do wytwórni kształtowały się na poziomie 650-670 zł/t; pszenicy paszowej - 640-660 zł/t; żyta konsumpcyjnego – 570-610 zł/t; żyta paszowego – 560-590 zł/t; pszenżyta – 570-620 zł/t; jęczmienia paszowego – 630-670 zł/t. Cena kukurydza suchej była na poziomie – 610-640 zł/t.

Według danych resortu rolnictwa w trzecim tygodniu stycznia br. zakłady zbożowe skupowały pszenicę konsumpcyjną średnio w cenie 691 zł/t, o 1 proc. drożej niż tydzień wcześniej i w końcu grudnia 2017 r. Jednocześnie zboże to było o 1,5 proc. droższe niż przed rokiem. Za żyto konsumpcyjne w kraju uzyskiwano 583 zł/t, o 0,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 proc. więcej niż w końcu 2017 r. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 5 proc. droższe.

Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 665 zł/t wobec 669 zł/t tydzień wcześniej. Cena tego ziarna była o 8 proc. wyższa niż przed rokiem. Za kukurydzę średnio w kraju płacono 617 zł/t, tj. o 4 proc. mniej niż przed rokiem.

 

Anna Wysoczańska, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę