aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Izdebski : PZŁ straci monopol na zarządzanie łowiectwem

24 września 2021
Izdebski : PZŁ  straci monopol na zarządzanie łowiectwem

OPZZRiOR wspólnie z posłem Jarosławem Sachajko (KUKIZ) występują w parlamencie z inicjatywą ustawodawczą która ma powołać Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 23.09.2021r. w siedzibie OPZZRiOR w Warszawie, Przewodniczący Sławomir Izdebski poinformował że jest zgoda prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego na procedowanie projektu ustawy dotyczącej łowiectwa.
„Nie ma możliwości skutecznie zwalczyć ASF, ta walka praktycznie nie ma obecnie sensu jeśli się nie zlikwiduje tego komunistycznego reliktu jakim jest gospodarka łowiecka, a przede wszystkim Polski Związek Łowiecki. Dzisiaj mamy przełom, historyczny przełom, historyczny przełom bo mamy za chwilę 70 rocznicę podpisania dekretu Bieruta w kwestii wprowadzenia gospodarki łowieckiej w Polsce. W zasadzie ten system przez lata się nie zmienił, a teraz mamy doskonałą okazję aby do tej haniebnej rocznicy nie dopuścić, i w przeddzień tej rocznicy dokonać gruntownej reformy gospodarki łowieckiej. Gospodarka łowiecka w Polsce, jest chyba jedyną w Europie, a może i na świecie, z której państwo Polskie, budżet nie otrzymuje żadnych dochodów „zero”. Ja wystąpiłem do ministra finansów zgodnie z ustawą o trybie udzielenia informacji publicznej: ile wpływa do budżetu pieniędzy z tytułu polowań dewizowych, sprzedaży tusz, poroży i tak dalej, a minister odpowiada, że z przykrością nie może mi udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ w polskim budżecie nie ma nawet takiej rubryki, która by przewidywała dochód z tytułu gospodarki łowieckiej..."

Oceniając dotychczasowe dziełania Polskiego Związku Łowieckiego Izdebski stwierdził:
"Szanowni Państwo, to jest coś niewiarygodnego, no jak można wyodrębnić jakąś grupę społeczną, która jest takim Państwem w Państwie, które nie płaci, za nic ma rolników, nie prowadzi należycie gospodarki łowieckiej bo gdyby prowadziła, to takich problemów z ASF byśmy nie mieli. Ciągłe przekłamania, ciągłe zakłamania, a ostatnio mieliśmy na posiedzeniu sejmowej podkomisji taką sytuację gdzie minister odpowiedzialny za łowiectwo opowiada że od 2019 roku do dzisiaj odstrzelono 1.250 000 dzików. No drodzy Państwo, jeżeli populacja dzików w Polsce wynosi około 250 000 to ja nie wiem, gdzie pan Minister nakradł tych dzików, aby ich tyle odstrzelić. To jest jakieś kuriozum, aby któs kto jest w randze ministra opowiadał takie rzeczy..."
Wracając do głównego zagadnienia Izdebski powiedział, że: w przyszłym tygodniu będziemy zbierali podpisy do poselskiego projektu ustawy, a w przyszłym tygodniu ma być przyjęta przez Sejm. To będzie szybka droga.
Co tak naprawdę ta ustawa zawiera,
- przede wszystkim będzie powołana AGENCJA ROZWOJU GOSPODARKI ŁOWIECKIEJ.. gdzie myśliwi będą mogli przyjść, zrobić szkolenia, nabyć uprawnienia itd., czyli cały monopol który dzisiaj ma Polski Związek Łowiecki zostanie im odebrany na rzecz Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej. I tutaj chcę obalić mit, jakoby Izdebski chciał rozwalić PZŁ, zniszczyć czy zlikwidować itd. Absolutnie nie. PZŁ zostaje, jedynie co się zmienia to to, ze nie będzie miał monopolu na prowadzenie gospodarki łowieckiej. Będą powstawały, stowarzyszenia, zrzeszenia, kluby myśliwskie……ta Agencja Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, przejmie wszystkie od Polskiego Związku Łowieckiego, Prezesa Agencji będzie powoływał Premier, zastępców również, będzie nie 49 tak jak dzisiaj komunistycznych oddziałów, tylko 16 oddziałów, nie będzie rozdawnictwa obwodów łowieckich tak jak jest dzisiaj że obwody rozdawane są za darmo.
Będą przetargi, najuczciwsza i najsprawiedliwsza forma ekonomiczna jaka jest w całej Europie…. Dzierżawca obwodu, który wygra przetarg zapłaci za ten obwód, a w ustawie jest zapisane, że on jest zobligowany do tego, że w jego obwodzie nie może być populacja dzika wyższa niż 0,1 na kilometr kwadratowy, tak, aby się choroba ASF nie rozprzestrzeniała.
Dzierżawca obwodu będzie płacił rolnikowi odszkodowania, ale nie szacuje strat. Straty będą szacowali niezależni rzeczoznawcy, tak, aby rolnik nie był krzywdzony…
Odpowiedzialność za obwód będzie ponosił dzierżawca… będzie musiał wziąć się za robotę i będzie w obwodzie gospodarzem. Sami Państwo widzicie, ze uchwalenie takiej ustawy spowoduje, że automatycznie powoduje, ze w całym kraju, mamy populację dzika na poziomie takim, aby ta choroba (ASF) się nie rozprzestrzeniała. Dzisiaj mamy 2700 kół i niech mi ktoś powie, jak zmusić wszystkie koła aby odstrzeliły dziki? Oni tego nie robią bo za nic przed nikim nie odpowiadają…
…Ja chciałem zaapelować do wszystkich klubów parlamentarnych, bo na dzień dzisiejszy, bardzo jestem wdzięczny, pierwszym klubem, pierwszą partią która zapowiedziała że poprze projekt i podpisze się pod nim jest Prawo i Sprawiedliwość. Jestem po rozmowach z Prezesem Kaczyńskim, Premierem Morawieckim i obaj panowie stwierdzili że jednak bez tej ustawy, bez tej reformy, walka z ASF nie ma sensu i tutaj nie ma odwrotu ta ustawa musi przejść.
Przewodniczący rolniczej OPZZ zaapelował do Solidarnej Polski,".. bo dochodzą mnie słuchy, że Solidarna Polska miała by nie głosować za tą ustawą i kompletnie tego nie rozumiem…. i tutaj apel do ministra Ziobry, zagłosujcie za tą ustawą, stańcie po stronie rolnika…"
Apelował też  do wszystkich klubów, do Platformy, SLD, PSL, Konfederacji, aby te kluby stanęły ponad podziałami politycznymi… "to jest projekt nasz, społeczny, będzie to projekt poselski i będziemy chodzić i zbierać podpisy we wszystkich klubach i żeby była świadomość, że każdy kto zagłosuje przeciwko tej ustawie zagłosuje przeciwko rolnikom polskim..."                                                                      Dlatego jestem przekonany, że zdobędziemy większość i ta ustawa zostanie przyjęta- powiedział Sławomir Izdebski, Przewodniczący OPZZRiOR.

e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę