MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jabłka ponownie na czele najchętniej spożywanych owoców przez Polaków

4 grudnia 2024
Jabłka ponownie na czele najchętniej spożywanych owoców przez Polaków

Lobo, Szampion, Jonagold, Ligol, Gala i Antonówka – to tylko niektóre z odmian jabłek, które królowały w polskich domach w październiku 2024 roku. Jak bowiem pokazują badania Kantar Polska, prawie 90 proc. Polaków wybrało właśnie ten owoc.

Jabłko owocem nr1

Jak wynika z ww. badań jabłka nie tylko były w poprzednim miesiącu owocem, po który najchętniej sięgano, ale także wzrost ich spożycia skoczył aż o 10 pp. To niesamowity wynik. Ale sezon na ten owoc wcale nie kończy się wraz z jesienią. W sklepach odmiany jabłek, takie jak: golden delicious, gala, gloster, idared, jonagold, szampion czy ligol  będą dostępne  przez cały rok.

„Popularność jabłek w Polsce wynika z pewnością z tego, że jest to owoc szczególnie kojarzony z naszym krajem. Z kolei tak duża liczba ich odmian sprawia, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie pod względem czy to smakowym, czy w kontekście twardości” – tłumaczy Karolina Kamińska. „Jednak jabłka to nie tylko owoc, z którego produkcji Polska słynie. To także bogactwo witamin i innych elementów, a przy tym doskonały składnik przetworów czy dań charakterystycznych dla polskiej kuchni” – dodaje.

Jabłko to samo zdrowie

Warto wiedzieć, że 100 g jabłka to zaledwie 52 kcal i w tym aż 2,4 g błonnika pokarmowego. Stanowi ono doskonałe źródło związków fenolowych, mających ogromne znaczenie w walce z drobnoustrojami czy komórkami nowotworowymi[1]. Duża ilość potasu wspiera pracę układu krążenia, w tym mięśnia sercowego[2]. Z kolei zawarta w tym owocu pektyna obniża zapotrzebowanie organizmu na insulinę[3].

Całoroczne owoce

Jabłka to owoce, które można jeść przez cały rok. To z pewnością kolejna ich zaleta zaraz po ich dobroczynnym wpływie na zdrowie organizmu. Można zapytać – jak to możliwe? Producenci jabłek mają na to sprawdzone metody.

W warunkach domowych jabłka  szybko dojrzewają, dlatego tak ważne jest to, by w miejscach przechowywania jabłek zachować odpowiednie i rygorystyczne zasady, jak np. kontrola składu i jakości powietrza. Co to w praktyce oznacza? Temperatura w komorze, w której będą przechowywane owoce powinna oscylować w granicach 0-1°C. Dodatkowo należy zadbać, by zawartość CO2 była maksymalnie 2%, O2 – 3%. Resztę zaś musi stanowić już sam N (azot). Takie magazyny nazywają się komorami chłodniczymi z kontrolowaną atmosferą typu ULO (Ultra Low Oxygen) i są podstawowym asortymentem każdej profesjonalnej firmy zajmującej się dystrybucją owoców.

Jeśli zachowa się powyższe warunki, owoce przetrwają spokojnie do wiosny, a w trakcie zimy nadal będzie można cieszyć się ich smakiem.

Inne owoce

A jak wyglądają inne owoce na tle jabłek w październiku 2024 roku? Oprócz jabłek na podium najchętniej spożywanych owoców, jak wskazują badania Kantar Polska, znalazły się gruszki z wynikiem 53 proc. oraz śliwki – 50 proc. Owoce, po które chętnie sięgają Polacy to także borówki czy maliny. Polacy chętnie również w ubiegłym miesiącu sięgali po różnego rodzaju przetwory, np. z truskawek czy aronii.

*Prezentowane dane pochodzą z monitoringu spożycia realizowanego w ramach projektu – CORE team – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora

Więcej o programie GOOD MOVE na stronie - https://good-move.eu/pl/good-move-in-poland/

A także na social mediach kampanii :

Instagram instagram.com/good_move_eu

Facebook facebook.com/profile.php?id=61557025402749

YouTube https://www.youtube.com/@Good_Move_eu

TikTok https://www.tiktok.com/@good_move_eu

Sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności. Aby uzyskać wskazówki dotyczące zrównoważonej i zdrowej diety, zapoznaj się z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/e-book-Talerz-Zdrowego-Zywienia.pdf

Bibliografia:

1. https://coreteam.pl

2. https://wczorajnatalerzu.pl/

www.sad24.pl

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa, w Internecie pojawiły się nieprawdziwe informacje d...

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy w dniu 9 stycznia 2025 r. zatwierdziło mi...

Ministerstwo Polityki Agrarnej rozdysponowało kontyngenty na eksport produktów d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę