Jak dbać o odkurzacz, by posłużył na lata? Podpowiadamy!

5 sierpnia 2022
Jak dbać o odkurzacz, by posłużył na lata? Podpowiadamy!

Odkurzacz to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. W przypadku awarii, zanim go naprawimy lub wymienimy, musimy liczyć się z utrudnionym utrzymaniem porządku. Zwłaszcza, jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta.

Nic więc dziwnego, że zepsuty odkurzacz jawi się rodzicom lub opiekunom psów lub kotów jako scenariusz rodem z koszmaru. Na szczęście, można spróbować temu zapobiec. Odpowiednie dbanie o sprzęt i jego konserwacja sprawią, że nie będziemy musieli w panice jechać do sklepu po nowe urządzenie, gdy poprzednie zepsuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

O czym pamiętać? Czas przyjrzeć się najważniejszym kwestiom!

Dlaczego warto dbać o odkurzacz?

Odkurzacz to urządzenie, bez którego na co dzień funkcjonować. Sprzątanie w oparciu o inne sposoby jest nużące, męczące, a często przy tym - mało skuteczne. Dlatego nagła awaria odkurzacza potrafi wybić z rytmu związanego z utrzymaniem porządku w domu. Nie jest to jednak jedyny powód, by staranniej zadbać o tego typu sprzęt.

Dlaczego warto mieć to na uwadze?

• Oszczędności - wymiana sprzętu wiąże się z konkretnymi wydatkami. Tymczasem zawsze budżet można przeznaczyć na inne przydatne w domu urządzenie - choćby innego rodzaju odkurzacz, pionowy czy automatyczny.

• Ekologia - generowanie elektroodpadów powinno być ostatecznością. Póki urządzenie jest sprawne, warto z niego korzystać i dbać, by było w jak najlepszej kondycji.

• Kwestie związane z przechowywaniem - często sprzęt, który się zepsuł, odkładamy „na później” do naprawy. Zwlekając z nią, zajmujemy tylko przestrzeń w domu niesprawnym urządzeniem. Lepiej odpowiednio zadbać o odkurzacz, by nie upychać go później w pawlaczu czy szafce, licząc, że zdecydujemy się na jego naprawę.

• Minimalizm - dokonując świadomych wyborów konsumenckich, ważne jest dbanie o te sprzęty, które są już w naszym posiadaniu.

Jak zadbać o odkurzacz, by posłużył przez lata?

Pamiętanie o odpowiednich zabiegach konserwacyjnych to klucz do sukcesu, by sprzęt w dobrym stanie przetrwał kolejne lata. O czym pamiętać? Przede wszystkim o tym, że myjąc różnego rodzaju sprzęty domowe, nie powinniśmy pomijać odkurzacza.

Na co zwrócić uwagę?

• Na regularną wymianę worka w odkurzaczach workowych, a także - opróżnianie i mycie zbiornika na kurz w urządzeniach bezworkowych.

• Na kontrolę zużycia filtra głównego - dobrze sprawdzić, czy nie jest szczególnie mocno zabrudzony. Jeśli tak się zdarzy, możemy bez problemu zmyć pod bieżącą wodą. Ważną kwestią jest wysuszenie filtra przed powtórnym zamontowaniem w odkurzaczu.

• Na siłę ssącą i drożność rur - dobrze regularnie sprawdzać, czy odkurzacz zasysa z odpowiednią mocą. Jeśli zauważmy, że coś jest nie tak, możemy spróbować sami usunąć powstałą w rurze przeszkodę wpływającą niekorzystnie na siłę ssania - na przykład przy pomocy długiego przedmiotu.

• Na to, co wciągamy do odkurzacza - odkurzając, może nas kusić, by wciągać odkurzaczem większe elementy zabrudzeń. Duże kawałki szkła lepiej najpierw usunąć miotłą. Podobnie - płyny lepiej zebrać za pomocą szmatki niż wciągać je do odkurzacza, ryzykując powstanie wewnątrz pleśni.

• Na obchodzenie się z odkurzaczem - przy sprzątaniu, powinniśmy unikać gwałtownych ruchów, ciągnięcia za kabel. To wszystko może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego sprzętu.

Jak widać, odpowiednie zadbanie o odkurzacz, nie jest przesadnie trudne. Odkurzacze, podobnie jak inne małe AGD w sklepie MediaMarkt, można kupić z rozszerzoną ochroną przed awarią. Może okazać się to przydatnym rozwiązaniem - dobrze jednak mieć świadomość, że o sprzęt warto dbać każdego dnia, by jak najdłużej nam posłużył.


POWIĄZANE

fot.pixabay A dlaczego rynki płodów rolnych w USA nie podlegają i nie poddają si...

W ostanim wydaniu "Oil Expres" wydawanego przez Polskie Stowarzyszenie Producent...

Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, uczestniczyła 23 stycznia 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę