EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Jak dbać o odkurzacz, by posłużył na lata? Podpowiadamy!

5 sierpnia 2022
Jak dbać o odkurzacz, by posłużył na lata? Podpowiadamy!

Odkurzacz to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. W przypadku awarii, zanim go naprawimy lub wymienimy, musimy liczyć się z utrudnionym utrzymaniem porządku. Zwłaszcza, jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta.

Nic więc dziwnego, że zepsuty odkurzacz jawi się rodzicom lub opiekunom psów lub kotów jako scenariusz rodem z koszmaru. Na szczęście, można spróbować temu zapobiec. Odpowiednie dbanie o sprzęt i jego konserwacja sprawią, że nie będziemy musieli w panice jechać do sklepu po nowe urządzenie, gdy poprzednie zepsuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

O czym pamiętać? Czas przyjrzeć się najważniejszym kwestiom!

Dlaczego warto dbać o odkurzacz?

Odkurzacz to urządzenie, bez którego na co dzień funkcjonować. Sprzątanie w oparciu o inne sposoby jest nużące, męczące, a często przy tym - mało skuteczne. Dlatego nagła awaria odkurzacza potrafi wybić z rytmu związanego z utrzymaniem porządku w domu. Nie jest to jednak jedyny powód, by staranniej zadbać o tego typu sprzęt.

Dlaczego warto mieć to na uwadze?

• Oszczędności - wymiana sprzętu wiąże się z konkretnymi wydatkami. Tymczasem zawsze budżet można przeznaczyć na inne przydatne w domu urządzenie - choćby innego rodzaju odkurzacz, pionowy czy automatyczny.

• Ekologia - generowanie elektroodpadów powinno być ostatecznością. Póki urządzenie jest sprawne, warto z niego korzystać i dbać, by było w jak najlepszej kondycji.

• Kwestie związane z przechowywaniem - często sprzęt, który się zepsuł, odkładamy „na później” do naprawy. Zwlekając z nią, zajmujemy tylko przestrzeń w domu niesprawnym urządzeniem. Lepiej odpowiednio zadbać o odkurzacz, by nie upychać go później w pawlaczu czy szafce, licząc, że zdecydujemy się na jego naprawę.

• Minimalizm - dokonując świadomych wyborów konsumenckich, ważne jest dbanie o te sprzęty, które są już w naszym posiadaniu.

Jak zadbać o odkurzacz, by posłużył przez lata?

Pamiętanie o odpowiednich zabiegach konserwacyjnych to klucz do sukcesu, by sprzęt w dobrym stanie przetrwał kolejne lata. O czym pamiętać? Przede wszystkim o tym, że myjąc różnego rodzaju sprzęty domowe, nie powinniśmy pomijać odkurzacza.

Na co zwrócić uwagę?

• Na regularną wymianę worka w odkurzaczach workowych, a także - opróżnianie i mycie zbiornika na kurz w urządzeniach bezworkowych.

• Na kontrolę zużycia filtra głównego - dobrze sprawdzić, czy nie jest szczególnie mocno zabrudzony. Jeśli tak się zdarzy, możemy bez problemu zmyć pod bieżącą wodą. Ważną kwestią jest wysuszenie filtra przed powtórnym zamontowaniem w odkurzaczu.

• Na siłę ssącą i drożność rur - dobrze regularnie sprawdzać, czy odkurzacz zasysa z odpowiednią mocą. Jeśli zauważmy, że coś jest nie tak, możemy spróbować sami usunąć powstałą w rurze przeszkodę wpływającą niekorzystnie na siłę ssania - na przykład przy pomocy długiego przedmiotu.

• Na to, co wciągamy do odkurzacza - odkurzając, może nas kusić, by wciągać odkurzaczem większe elementy zabrudzeń. Duże kawałki szkła lepiej najpierw usunąć miotłą. Podobnie - płyny lepiej zebrać za pomocą szmatki niż wciągać je do odkurzacza, ryzykując powstanie wewnątrz pleśni.

• Na obchodzenie się z odkurzaczem - przy sprzątaniu, powinniśmy unikać gwałtownych ruchów, ciągnięcia za kabel. To wszystko może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego sprzętu.

Jak widać, odpowiednie zadbanie o odkurzacz, nie jest przesadnie trudne. Odkurzacze, podobnie jak inne małe AGD w sklepie MediaMarkt, można kupić z rozszerzoną ochroną przed awarią. Może okazać się to przydatnym rozwiązaniem - dobrze jednak mieć świadomość, że o sprzęt warto dbać każdego dnia, by jak najdłużej nam posłużył.


POWIĄZANE

– Jesteśmy świadkami bezpardonowego ataku na polskie rolnictwo – stwierdził sekr...

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski ...

TAURON zakończył projekt budowy sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę