Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Jak dbać o trawnik podczas upalnego lata?

17 lipca 2023
Jak dbać o trawnik podczas upalnego lata?

Upalne lato z temperaturami 30 stopni C i powyżej są w naszej szerokości geograficznej stresogenne  dla roślin. Taka aura jest prognozowana na drugą połowę lipca i sierpień, i prawdopodobnie będzie to w skali świata najbardziej gorące lato w historii pomiarów. Na palące promienie słońca jest narażona przede wszystkim trawa, a chodzi o odsłonięte trawniki pełniące funkcję centrum rekreacyjnego w strefie domowej i te znajdujące się w strefie silnego nasłonecznienia. Nikt nie ma wątpliwości, że wymagają nawadniania i wzmocnienia nawozami zawierającymi potas, ale co z koszeniem w takich warunkach?

 

Kosić trawnik w upał czy nie?

W okresie upałów trawa rośnie wolniej, ale nadal rośnie, bo celem roślin jest zakwitanie i wytworzenie nasion. Takie są prawa natury. Ten proces wymaga od trawy sporego wysiłku, co ją dodatkowo osłabia. Natomiast celem koszenia jest niedopuszczenie trawy do zakwitania. – Koszenie wpływa na zagęszczanie się trawy, dlatego zaleca się jednak koszenie w okresie gorącego, suchego lata. Można ją kosić rzadziej, na przykład raz na 7-10 dni, i na pewno nieco wyżej, ponieważ zbyt niskie koszenie w tych warunkach zniszczy trawę, a wówczas cały dotychczasowy wysiłek włożony w pielęgnację trawnika pójdzie na marne. Przed każdym koszeniem koniecznie należy sprawdzić naostrzenie noża. Nie lekceważmy tej czynności, bo stępione noże strzępią źdźbła trawy. W konsekwencji zwiększa się powierzchnia cięcia, trawa silniej transpiruje i traci więcej wilgoci, słabnie, wysusza się i zamiera. Dodatkowo, warto ją kosić w dni upalne rano lub wieczorem, gdy temperatury są nieco niższe i zachowywać naprzemienność koszenia. – wyjaśnia Lidia Tokarskaarchitekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów prowadzącą firmę wykonawczą Zielony Salon.

W upalne lato wysokość koszenia ma jeszcze większe znaczenie. Przede wszystkim nie należy kosić zbyt blisko podłoża, ponieważ trawa zacznie obumierać wskutek przesuszenia. Właśnie w tym celu nowoczesne kosiarki zostały wyposażone w systemy regulacji wysokości koszenia, by opiekun trawnika mógł bez wątpliwości ustawić noże adekwatnie do warunków. Im więcej stopni regulacji, tym większa precyzja w doborze wysokości koszenia. Dobrym przykładem są kosiarki Honda z rodziny HRX, spalinowe i najnowsza opcja – akumulatorowa, które posiadają 7-stopniowy system regulacji wysokości noży w zakresie 25-79 mm (HRX 476) /19-101 mm (HRX 537), dostosowany do zasad sztuki koszenia. Dodatkowym udogodnieniem jest centralne ustawianie wysokości systemu tnącego - jednym przyciskiem dla 4 kół.

jak kosić trawę 

Zachowanie systematyczności w cyklu koszenia, również w przypadku rzadszego koszenia w gorące i suche lato, zapewnia lepszą kontrolę kondycji trawy i pomaga jej przetrwać kryzysowy dla niej czas. Zaniechanie koszenia, a następnie skoszenie wyrośniętych roślin za jednym podejściem jest bardzo stresujące dla trawy i osłabia jej kondycję. Jeśli dopuściliśmy do tego, że trawa urosła ponad miarę, należy ją kosić etapami.

- Ze względu na jakość i precyzję koszenia, warto zwrócić uwagę na konstrukcję systemu tnącego  kosiarki. Wyjątkowo skutecznym i dokładnym systemem jest układ podwójnych noży w kosiarkach spalinowych Honda HRX. Ta innowacja została wprowadzona do konstrukcji kosiarek 20 lat temu, więc jej skuteczność jest potwierdzona w wieloletniej praktyce. Ten system polega na tym, że nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, zaś nóż dolny rozdrabnia pokos. Dzięki temu trawa jest dobrze skoszona, a kosz może pomieścić o 30% więcej pokosu w porównaniu z kosiarkami z jednym nożem. Dodatkową zaletą tego systemu jest duży stopień rozdrobnienia pokosu co ma kluczowe znaczenie w przypadku włączenia opcji mulczowania. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager  maszyn ogrodniczych, Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

W elektryczny system ustawiania wysokości koszenia są wyposażone niektóre roboty koszące, jak Honda Miimo 3000 Live. W tym konkretnym przypadku wysokość koszenia można ustawić za pomocą aplikacji Mii-monitor zainstalowanej w telefonie komórkowym lub w tablecie. Ten robot komunikuje się z sieciami GPS i GSM, dzięki czemu można go kontrolować i nim sterować z dowolnego miejsca, nawet będąc na wakacjach daleko od domu. W ten sam sposób można również zmienić harmonogram koszenia, by dostosować go aktualnych warunków. Jedno spojrzenie na ekran aplikacji wystarczy, by wiedzieć co w danej robot robi, ponieważ różne kolory tła są przypisane do poszczególnych czynności.

W upalne lato należy również koniecznie przestrzegać pory dnia koszenia. Jest rzeczą oczywistą, że nie można kosić trawy w pełnym słońcu. Najlepiej jest to zrobić rano lub wieczorem ze wskazaniem na późne godziny popołudniowe, ponieważ rano trawa może być obciążona rosą i wilgotna, a skoszona pod wieczór ma całą noc na regenerację sił.

Woda i potas

W letnim skwarze trawa nie ma łatwego życia. Skutki działania promieni słonecznych i braku wody szybko stają się widoczne, bo trawa żółknie, wysycha, powstają plamy wyschniętej gleby. Oczywistą koniecznością jest systematyczne nawadnianie trawnika, najlepiej drobną kroplą. W warunkach standardowego lata, bez ekstremalnych temperatur, rośliny potrzebują średnio 4-5 l wody na metr kwadratowy w ciągu doby. W upalne lato to zapotrzebowanie jest większe. Wskazane jest obserwowanie kondycji trawnika i dostosowywanie intensywności nawadniania.

W upalne dni warto podlewać trawnik dokładnie i obficie. Chodzi o ty, by woda dotarła do warstwy korzeniowej, na głębokość 10-15 cm, i dobrze ją nawodniła. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek, gdy otaczające powietrze jest chłodniejsze po nocy co zapewnia zachowanie podobnej temperatury wody i roślin. W efekcie ograniczamy parowanie wody. Pomocną w nawadnianiu ogrodu jest lekka, przenośna pompa spalinowa Honda WX10 służąca do pompowania wody z  dostępnych naturalnych zbiorników wody.  Jest to pompa dużej wydajności – w minutę pompuje do 120 litrów wody, i wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość do 37 m. Jej parametry są dostosowane do zasilania w wodę systemów zraszania, a nawet kilku jednocześnie. Jej atutem jest też 4-suwowy silnik, który ma obniżony poziom emisji spalin - o 85% niższy od tego emitowanego przez silnik 2-suwowy.

 

jak kosić trawę

 

Kolejną ważną czynnością chroniącą trawę przed ekstremalnymi warunkami jest nawożenie. Jedną  z form odżywiania trawnika jest mulczowanie, które dodatkowo ogranicza parowanie wody z trawy i podłoża. Elementem prawidłowego mulczowania jest sucha trawa i wysoki stopień rozdrobnienia pokosu, by szybko przekształcał się w materię organiczną. I w tym przypadku skutecznym i przyjaznym dla trawy jest system podwójnych noży w połączeniu z systemem mielenia zmiennego w jaki są wyposażone kosiarki Honda HRX. Podwójne noże produkują mikro pokos, zaś za pomocą systemu mielenia zmiennego Versamow można samemu decydować o tym jaka ilość pokosu pozostanie na trawie, a ile

trafi do kosza. Podczas upałów warto też wspomóc trawę nawozami zawierającymi potas, który zwiększa odporność roślin na suszę. Wzmacnia korzenie trawy, ogranicza parowanie i jednocześnie przygotowuje trawę do jesieni i zimy.

www.mojahonda.pl

*** 

Informacje uzupełniające

Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie  proponując także nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin. Dziś firma jest w Polsce liderem sprzedaży motopomp i drugim na rynku dostawcą przenośnych agregatów prądotwórczych.

Aries Power Equipment od 30 lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych, przedsiębiorców oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Dbając o wszystkich swoich klientów, Spółka nieustannie dba o kwalifikacje Autoryzowanych Punktów Sprzedaży i Serwisu, i zapewnia najwyższy standard usług sprzedażowych i posprzedażowych.

Kierując się jakością bez kompromisów, Spółka zbudowała ofertę, którą stale dopasowuje do potrzeb i oczekiwań rynku. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji  ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo,  wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich, silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki, produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe, pontony składane i łodzie.

Aries Power Equipment dostarcza również maszyny i urządzenia innych renomowanych producentów. Od 1997 r. firma  jest Generalnym Dystrybutorem wysokoprężnych silników Kubota w Polsce, od 2014 r. - też Generalnym Dystrybutorem maszyn budowlanych Mikasa - najlepszego japońskiego producenta posiadającego kompleksową ofertę maszyn budowlanych, w 2019 r. uzyskała status Generalnego Dystrybutora Orec w Polsce – japońskiego producenta innowacyjnych karczownic i kosiarek do koszenia wysokich traw, a od 2022 r. jest Wyłącznym Dystrybutorem Riderów ZeroSkręt Walker w Polsce – kosiarek z systemem wymiennych kosisk przednich produkowanych w USA. Ponadto, w ofercie Spółki dostępne są maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda, banki energii oraz przenośne lodówki kompresorowe ariesFROST. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.  

www.mojahonda.pl, www.miimo.pl, www.hondamarine.pl, www.orec.pl, www.ariesfrost.pl, www.kosiarki-walker.pl, www.mikasas.pl, www.kubota.pl

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę