Adama_Spyrale_1-31.05.21

Jak działa ubezpieczenie mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych?

2 kwietnia 2021
Jak działa ubezpieczenie mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych?

W wyniku pożaru możemy stracić cały dobytek życia. Takie zdarzenie może mieć wiele przyczyn i warto brać pod uwagę, że i nas może to spotkać. Mając odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, możemy w razie takiej szkody otrzymać odszkodowanie, które wystarczy na przeprowadzenie generalnego remontu. Jak wybrać taką ochronę?

Pożary domów w Polsce

W 2019 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej podjęły działania w przypadku ponad 150 tys. pożarów, a około 15 tys. przypadków dotyczyło budynków mieszkalnych. Zginęło w nich około 160 osób, a tysiące straciło dobytek swojego życia. Ogień jest w stanie ogarnąć całe mieszkanie w dosłownie kilka sekund i jeśli dojdzie do pożaru, bardzo rzadko udaje się nad nim na czas zapanować. Żeby zmniejszyć ryzyko utraty całego dobytku w wyniku takiego zdarzenia, możemy zrobić wiele, a w tym:

 

  • Posiadać w domu, w łatwo dostępnym miejscu, gaśnicę proszkową o wadze minimum 4 kg.

  • Zainstalować czujki dymu, które zaczną hałasować po wykryciu zagrożenia.

  • Wybrać materiały niepalne do budowy domu.

  • Korzystać z pomocy specjalistów, którzy kontrolują stan urządzeń i instalacji elektrycznych, a także rozwiązań grzewczych. Używać tych sprzętów zgodnie z zasadami określonymi przez producenta.

 

Największe niebezpieczeństwo dla domowników stwarza nie tylko sam ogień, ale też dym i toksyczne gazy. To one są odpowiedzialne za najwięcej zdarzeń śmiertelnych. W praktyce nie jesteśmy w stanie w 100 proc. wyeliminować ryzyka pożaru, ale możemy się na nie przygotować, żeby takie zdarzenie nie spowodowało, że stracimy miejsce do życia. Jeśli tylko kupimy odpowiednie ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych, to wówczas w razie szkody możemy otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru – jak działa?

Jeśli szukamy ubezpieczenia mieszkania, to powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy obejmuje ono ryzyko pożaru, ale również, czy dotyczy innych zdarzeń losowych, takich jak zalanie, uderzenie pioruna, deszcz nawalny, huragan i inne. W praktyce ubezpieczenie od pożaru i zdarzeń losowych jest podstawowym wariantem ubezpieczenia nieruchomości. Ochroną obejmuje ono mury i elementy stałe i jeśli uszkodzone zostaną te elementy, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie.

 

Mając jednak na uwadze ryzyko pożaru, warto posiadać ubezpieczenie od zdarzeń losowych, którego zakres dotyczy również ruchomości domowych. Sprzęt, który posiadamy w mieszkaniu, może być wart kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet więcej. Dlatego ważne, aby był on objęty ochroną. Wiąże się to z koniecznością zakupu rozszerzenia polisy, ale zdecydowanie warto się na to zdecydować. Do ruchomości domowych zaliczamy zarówno sprzęt RTV, kuchenny, jak i książki, biżuterię, odzież czy zastawę stołową. Te wszystkie ruchomości mogą być objęte ochroną nie tylko na wypadek pożaru, ale również zalania, wybuchu czy kradzieży z włamaniem, w zależności od tego, na jakie ubezpieczenie mieszkania (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) się zdecydujemy. W każdym towarzystwie zakres takiej ochrony może być trochę inny, dlatego należy dokładnie zapoznać się z OWU.

Jakie ubezpieczenia dodatkowe?

Jeśli znaleźliśmy już ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje pożar murów, elementów stałych i nieruchomości, to warto przeanalizować również dostępne rozszerzenia. Możemy się zdecydować np. na:

 

  • OC w życiu prywatnym – przyda się, gdy np. zalejemy sąsiada. Wtedy to ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie.

  • Ubezpieczenie NNW psa i kota – możemy z niego pokryć m.in. koszty leczenia weterynaryjnego, gdy pies ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi.

  • Ubezpieczenie roweru – jego zniszczenie, uszkodzenie, kradzież i nie tylko.

  • Ubezpieczenie roślin – możemy otrzymać środki na sfinansowanie odbudowy ogrodu zniszczonego np. przez pożar lub silny wiatr

 

To tylko przykładowe, wybrane rozszerzenia. Należy je dobierać, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i to, co posiadamy.

 

 

Źródło: https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/17/3/1/dzialalnosc_sluzb_ratowniczych_w_2019_r.pdf

 

 

 


POWIĄZANE

Kryształki Swarovskiego to nie jak większość osób uważa kryształ górski, lecz wy...

Zapraszamy do udziału w konferencji online „Financial needs in the agriculture a...

Mapa głodu na świecie powiększyła się o nowe kraje – Madagaskar, Honduras i Liba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę