EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Jak działają zakłady bukmacherskie – czy to legalna i bezpieczna rozrywka?

3 stycznia 2023
Jak działają zakłady bukmacherskie – czy to legalna i bezpieczna rozrywka?

   Obstawianie wyników wydarzeń w sportowych zakładach bukmacherskich to forma rozrywki, która nieustannie zyskuje na popularności. Z roku na rok rośnie ilość legalnych bukmacherów oraz aktywnych graczy typujących dla wygranej. Sukcesy naszych rodzimych sportowców także wpływają na rosnącą popularność tego rodzaju aktywności. Powstają coraz to nowe strony o tematyce bukmacherskiej i fora dla typerów, rynek ciągle kwitnie. Nowi gracze mogą się jednak zastanawiać, czy to na pewno bezpieczna i legalna forma rozrywki. W poniższym tekście postaramy się rzetelnie odpowiedzieć na powyższe pytanie. 

 Bum na zakłady bukmacherskie

       W Polsce działalność prowadzi już ponad 20 legalnych bukmacherów, którzy otrzymali zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych od Ministra Finansów. Ich liczba nieustannie rośnie, tak samo jak ilość aktywnych graczy, których corocznie przyrasta o ponad 20%. Ambasadorami marek bukmacherskich są znane i cenione w polskiej przestrzeni publicznej osobistości. Firmy organizujące zakłady wzajemne często sponsorują zawodników, drużyny i wydarzenia sportowe. Ich marketing jest bardzo mocno rozwinięty. Sukcesy polskich reprezentantów w różnych dyscyplinach również napędzają rynek bukmacherski i zachęcają do obstawiania. Zakłady sportowe przyciągają nowych graczy korzystnymi bonusami powitalnymi i ciekawymi promocjami. Konkurencja na rynku jest spora, co działa z korzyścią dla dostępnych ofert, w których prześcigają się polscy i zagraniczni bukmacherzy. Zanim rozpoczniemy obstawianie, warto wiedzieć, jak działają zakłady bukmacherskie.

Zakłady bukmacherskie – jak to działa?

   Aby odpowiedzieć na pytanie, jak działają zakłady bukmacherskie, najpierw należy zapytać czym są zakłady bukmacherskie. To rodzaj zakładów wzajemnych, w których gracz zakłada się z bukmacherem, obstawiając wynik określonego wydarzenia – sportowego, społecznego, politycznego, finansowego czy rozrywkowego - po wcześniej ustalonym przez bukmachera kursie, czyli przeliczniku, przez który mnożymy postawioną stawkę w celu ustalenia wysokości ewentualnej wygranej. Są też formą umowy pomiędzy obstawiającym, a bukmacherem, zawieranej w postaci zakładu na dane wydarzenie. Nie musi być ono zawsze sportowe, gdyż pojawia się coraz więcej zakładów ze świata rozrywki, polityki czy finansów. Wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce mają swoje strony internetowe w języku polskim i z rozszerzeniem „.pl” w adresie, większość z nich oferuje też użytkownikom aplikację mobilną. Po rejestracji polegającej na wprowadzeniu danych osobowych i pozytywnej weryfikacji pełnoletniości oraz tożsamości, można dokonać pierwszego depozytu i skorzystać z bonusu powitalnego lub innej promocji na start. Dane użytkowników są oczywiście chronione, wpłaty i wypłaty środków natomiast odbywają się za pośrednictwem bezpiecznych metod płatności. Podstawowe rodzaje kuponów to tak zwany „singiel” z jednym wydarzeniem oraz AKO z kilkoma pozycjami, których kursy się mnożą, kumulując wysokość wygranej. Zwykle możemy obstawiać zwycięstwo lub porażkę, w niektórych sportach podparte możliwością remisu lub sam remis, konkretny wynik, określone statystyki zawodników czy handicap, czyli zwiększenie na start szans teoretycznie słabszej strony poprzez na przykład dodanie punktów.

Jak działają zakłady bukmacherskie?

   Popularna forma rozrywki w postaci obstawiania zakładów bukmacherskich jest także formą hazardu, trzeba więc do niej podchodzić rozsądnie, z umiarem i głową. Zachowanie równowagi jest tu tak samo ważne, jak w innych dziedzinach życia codziennego. Dzięki zdrowemu podejściu granie przyniesie nam satysfakcję i pozytywne emocje. Warto też typować sporty i wydarzenia, którymi się interesujemy i o których wiemy choć trochę, wtedy zadowolenie z ewentualnej wygranej, popartej naszą wiedzą, będzie jeszcze przyjemniejsze. W Internecie znajduje się wiele poradników, jak najlepiej obstawiać zakłady bukmacherskie. Skuteczne typowanie wyników wymaga na pewno zdolności analitycznego myślenia, elementarnej wiedzy o danym sporcie lub wydarzeniu, rozsądku i umiejętności zarządzania budżetem, a także determinacji. Warto śledzić doniesienia przedmeczowe, statystyki drużyn, historię pojedynków i ich bilans, a także informacje o kontuzjach i aktualne formie zawodników. Można też korzystać z systemów bukmacherskich, czyli przygotowanych opracowań konkretnych sposobów na najczęściej długoterminowe granie albo forów dla typerów, na których często znajdują się konkretne analizy z poradami dla obstawiających. We wdrożeniu się pomagają promocje na pierwszy zakład bez ryzyka, bonusy powitalne i oferty na darmowy zakład na start. Niektórzy bukmacherzy oferują także system korzystnych cash-backów, możliwości wcześniejszego zamknięcia zakładu przy stanie 2-0 (Early Payout) czy cash-out przy korzystaniu z obstawiania na żywo. Możliwości jest tutaj naprawdę niemało.

Czy to legalne i bezpieczne?

   Odpowiedzieliśmy już na pytanie, jak działają zakłady bukmacherskie, zastanówmy się zatem teraz czy na pewno są one bezpieczne i legalne. Nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 1 kwietnia 2017 roku zadbała o regulację przepisów prawnych na ten temat i mocno ograniczyła funkcjonowanie szarej strefy i nielegalnych firm. Wszyscy legalni bukmacherzy w naszym kraju działają na podstawie licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów i są ustawowo zobowiązani o dbanie o bezpieczeństwo graczy oraz prowadzenie działalności zgodnie z prawem polskim, a także pobieranie 12% podatku od każdego zakładu. Tylko osoby pełnoletnie mogą korzystać z ich usług. Listę legalnych bukmacherów znajdziemy bez problemu w Internecie, tak samo jak Rejestr Domen Zakazanych, czyli listę stron nielegalnych bukmacherów, którą udostępnia na swoich stronach Ministerstwo Finansów. Strony te są blokowane przez dostarczycieli Internetu oraz operatorów płatności online. Korzystanie z nielegalnych stron grozi konsekwencjami i karą wysokiej grzywny.


POWIĄZANE

W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca br., w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie...

Szkoły ponadpodstawowe znów zawalczą o Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym!  ...

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć bra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę