aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak izolacja może wspierać walkę ze zmianami klimatu?

5 maja 2020
Jak izolacja może wspierać walkę ze zmianami klimatu?
Newseria Biznes

Emisja CO2 z roku na rok osiąga coraz wyższe, rekordowe poziomy. Światowe gospodarki powinny szybko i zdecydowanie podejmować działania hamujące postępujące zmiany klimatyczne. Unia Europejska postawiła sobie za cel, by do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Jednym z kluczowych sposobów na jej osiągnięcie jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków, którą można uzyskać dzięki powszechnej termomodernizacji.

Jednym z kluczowych scenariuszy dojścia do gospodarki nisko- a nawet zeroemisyjnej jest zwiększanie efektywności energetycznej - takie wnioski płyną z raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Klimatu (IPCC). Jak pokazują liczby, sektor budownictwa jest odpowiedzialny aż za 36% ogólnego zużycia energii na świecie i 40% w Europie. Budynki są także odpowiedzialne za 36% całościowej emisji CO2. Poprawa efektywności energetycznej powinna być zatem jednym z filarów, które doprowadzą do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy sytuacji klimatycznej.

W jaki sposób możemy zwiększać efektywność energetyczną w budynkach? Rozwiązaniem jest przeprowadzanie termomodernizacji budynków, czyli kompleksowe izolowanie wszystkich przegród. Jak podaje raport Grupy ROCKWOOL dotyczący zrównoważonego rozwoju, już sama izolacja budynków może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia nawet o 70%. Według wyliczeń, niezależnie od tego, czy budynek jest ogrzewany węglem czy gazem, kompleksowa termomodernizacja pozwala także zmniejszyć emisję CO2 nawet do 32% rocznie. 

Jakie korzyści przyniesie izolacja?

Materiały izolacyjne, które cechuje wyjątkowa jakość, trwałość i stabilność, mogą przynieść wiele wymiernych korzyści w walce o czyste powietrze i poprawę efektywności energetycznej. Grupa ROCKWOOL obliczyła, że suma wszystkich sprzedanych przez nią w 2019 roku produktów do izolacji z wełny skalnej pozwoli zaoszczędzić aż 888 terawatogodzin energii grzewczej w całym okresie eksploatacji budynków. To z kolei prowadzi do oszczędności aż 200 milionów ton CO2. To więcej niż całkowita energia wytworzona przez wszystkie panele PV na świecie w 2019 roku.

Izolowanie budynków to szczególnie ważna misja do przeprowadzenia w naszym kraju, w którym większość budynków to wiekowe domy jednorodzinne. – Dzisiaj w Polsce aż 3,6 miliona domów jednorodzinnych, to budynki wybudowane przed 1989 roku. Stanowią one aż 72% wszystkich tego rodzaju budynków w Polsce. W większości przypadków mają one bardzo niską efektywność energetyczną. Nieszczelne okna, całkowity brak lub słaba izolacja ścian zewnętrznych czy poddasza to problemy, które muszą zostać rozwiązane, abyśmy mogli doprowadzić je do stanu jak najmniejszego zużycia energii. To pozwoli nam zwalczyć smog, zaoszczędzić surowce, a właścicielom domów da więcej pieniędzy w portfelu  – mówi Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska.

Jak podaje raport 6 Paliwo, gdyby udało się kompleksowo ocieplić wszystkie 3,6 mln budynków w Polsce, pozwoliłoby to zaoszczędzić 179 PJ energii. Jest to ekwiwalent 6,4 mln ton węgla kamiennego, czyli ½ ilości węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w Polsce. Jest to także ekwiwalent ok. 5,25 mld gazu ziemnego - to ilość energii, która odpowiada 1/3 całorocznej konsumpcji gazu ziemnego w Polsce. Raport 6 Paliwo wskazuje także, że ogrzewanie budynków pochłania aż 70% energii, którą zużywają polskie gospodarstwa domowe.

Nowe technologie produkcyjne wspierają walkę o klimat

Dużą nadzieję w kwestii zatrzymania zmian klimatycznych przynosi także zastosowywanie coraz wydajniejszych technologii i procesów produkcyjnych. Jednym z flagowych projektów, łączących zaawansowaną technologię z troską o środowisko, jest pilotażowy projekt w zakładzie ROCKWOOL w norweskim Moss. Testowana jest tam innowacyjna, wielkoskalowa technologia topienia elektrycznego, która pomaga zmniejszyć ślad węglowy przy produkcji materiałów budowlanych.

- Będzie to największy na świecie elektryczny piec do topienia, produkujący wełnę skalną, który zmniejszy emisję CO2 o 80% w porównaniu z użyciem konwencjonalnego pieca. Ponadto został on zaprojektowany w taki sposób, by zmniejszać ilość odpadów produkcyjnych trafiających na wysypiska nawet o 95% - mówi Konrad Witczak. Projekt został uhonorowany przez Norwegów nagrodą Business Climate Prize w uznaniu za rozwój technologii i rozwiązań w zakresie podejmowania wyzwań klimatycznych. Pilotaż ten z pewnością dostarczy cennych informacji i ekspertyz dotyczących obniżenia emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia śladu węglowego. Projekt ma zostać wdrożony jeszcze w tym roku.

Zmiany klimatu stawiają ambitne wyzwania przed wszystkimi światowymi gospodarkami. Jeżeli chcemy zatrzymać negatywny wpływ działalności człowieka, musimy jak najszybciej wdrażać kompleksowe działania, które zatrzymają zmiany klimatyczne. W Polsce, jednym z głównych problemów gospodarczych i społecznych jest smog i zanieczyszczenie powietrza. Są to skutki niskiej efektywności energetycznej budynków. Kompleksowa termomodernizacja, która zmniejszy zapotrzebowanie na energię w budynkach, zwalczy smog, obniży rachunki za ogrzewanie, wprowadzi zdrowszy mikroklimat i pozwoli przekonać się, jak ekologiczne i zrównoważone rozwiązania, takie jak izolacja z wełny skalnej, poprawiają komfort i bezpieczeństwo życia.

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę