EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Jak powinno wyglądać profesjonalne odtrucie alkoholowe?

6 września 2022
Jak powinno wyglądać profesjonalne odtrucie alkoholowe?

W codzienne życie osób uzależnionych od alkoholu wpisane są długotrwałe ciągi alkoholowe. Ich przebieg ma zgubny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Stałe stężenie etanolu w organizmie powoduje liczne uszkodzenia w strukturze i sposobie funkcjonowania większości narządów wewnętrznych. Upośledza pracę nerek, wątroby, trzustki, żołądka, serca oraz mózgu. Niektóre zmiany okazują się odwracalne, jednak istotna jest ich szybka diagnostyka i wczesne odstawienie substancji odurzającej. Pomaga w tym odtrucie alkoholowe, które, przeprowadzane profesjonalnie w stacjonarnych placówkach medycznych, umożliwia bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego.

Samodzielne odstawienie alkoholu jest dla wielu nałogowców bardzo trudne. Popadając w ciągi alkoholowe, zmagają się oni z zaawansowanymi fazami uzależnienia. W związku z tym rezygnacja z trunku wiąże się u nich z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, który wymaga specjalistycznego leczenia. Terapię zarówno uzależnienia, jak i jego konsekwencji, umożliwia odtrucie alkoholowe. By przyniosło ono oczekiwane rezultaty i skutkowało długotrwałą abstynencją uzależnionego, powinno zostać przeprowadzone w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach placówek medycznych. Obecnie skorzystać z tej usługi można nie tylko w oddziałach szpitali psychiatrycznych czy ośrodkach leczenia uzależnień. W całym kraju funkcjonuje wiele specjalistycznych placówek medycznych, klinik, ambulatoriów, a nawet prywatnych gabinetów, które oferują detoksykację poalkoholową dla wszystkich pełnoletnich uzależnionych.

Wskazania i przeciwwskazania do detoksykacji

Odtrucie alkoholowe dostępne jest dla każdego uzależnionego, niezależnie od fazy rozwoju jego choroby alkoholowej. Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia terapii jest stwierdzenie u pacjenta ciągów alkoholowych, wyniszczających jego organizm. Odwodnienie ustroju, niedobory elektrolitów i substancji odżywczych, złe samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu, bezsenność, zaburzenia psychiczne – to tylko niektóre z dolegliwości, na jakie mogą się skarżyć osoby nadmiernie spożywające alkohol. Detoksykacja jest sposobem na ich skuteczne zniwelowanie i bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. Prawidłowo przeprowadzony detoks poprawia ogólne funkcjonowanie chorego, wpływa pozytywnie na samopoczucie fizyczne i psychiczne. W niektórych przypadkach ratuje życie, umożliwiając spadek stężenia toksyn w krwiobiegu nałogowca.

Detoks poalkoholowy jest procedurą medyczną o wysokim poziomie bezpieczeństwa i małej inwazyjności. Istnieje zatem niewiele przeciwwskazań do jego wykonania. Podczas konsultacji medycznej poprzedzającej zabieg lekarz bada pacjenta i przeprowadza z nim rozmowę w formie wywiadu medycznego. Dzięki temu poznaje jego oczekiwania i rzeczywiste wskazania do detoksykacji. Nie może zakwalifikować do niej tych chorych, u których stwierdza złożone zaburzenia psychiczne, uszkodzenia wielonarządowe i krytyczny przebieg wybranych schorzeń przewlekłych.

Na czym polega stacjonarne odtrucie alkoholowe?

Celem odtruwania organizmu z alkoholu jest przede wszystkim jego oczyszczenie, czyli przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej ustroju. Dzięki przerwaniu ciągu alkoholowego możliwe staje się zregenerowanie poszczególnych narządów i tkanek. Detoks alkoholowy łagodzi nieprzyjemne objawy biochemicznego głodu alkoholowego, które występują u uzależnionych zwykle kilka godzin po zaprzestaniu przyjmowania etanolu. Terapia jest również skutecznym sposobem na zmotywowanie pacjenta do zmian w swoim życiu i rozpoczęcia psychoterapii, pomagającej wyjść z nałogu.

Stacjonarne odtrucie polega na rezygnacji ze spożywania substancji odurzającej i pozostawaniu pod ścisłą opieką specjalistów podczas przebiegu procesu trzeźwienia organizmu. Po diagnostyce stanu zdrowia pacjenta lekarze podejmują czynności mające na celu usunięcie szkodliwych, a nawet niebezpiecznych produktów przemiany etanolu, w tym głównie aldehydu octowego. Dzięki dożylnej infuzji płynów skutecznie nawadnia się organizm, a farmakoterapia pozwala ograniczyć uciążliwość objawów abstynencyjnych.

Pacjentom zainteresowanym usługą, jaką jest odtrucie alkoholowe, Kraków proponuje usługi Centrum Medycznego Galmedic.

 

detox_ Odtrucie alkoholowe 

 

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Odtrucie w stacjonarnej placówce medycznej zwykle trwa od kilku godzin do doby. Czas, jaki organizm potrzebuje do powrotu do pełnej sprawności i równowagi, zależy jednak od stopnia uzależnienia i indywidualnych cech choroby każdego uzależnionego. Pierwszym etapem detoksykacji organizmu jest dożylna suplementacja elektrolitów i składników odżywczych. Specjaliści oferują pacjentom mieszanki dożylnych wlewów witaminowych, których skład jest starannie wyselekcjonowany i dobrany do potrzeb każdego uzależnionego. Zawierają one jony podstawowych pierwiastków, które rozpuszczono w energetycznej glukozie. Dzięki kroplówkom szybko i skutecznie nawadnia się organizm. Dożylna droga podania gwarantuje, że wszystkie składniki odżywcze omijają układ pokarmowy i nie podlegają procesom trawiennym. Zwiększa się zatem ich wchłanialność oraz skuteczność działania.

W następnej kolejności lekarze przystępują do ograniczenia dokuczliwości objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Niweluje się je dzięki celowanej farmakoterapii, a najczęściej stosowanymi lekami są środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne. Ten etap odtruwania organizmu trwa zwykle kolejnych kilka godzin. Detoksykacja kończy się wraz z momentem odzyskania przez organizm nałogowca pełnej stabilności i równowagi.

Profesjonalna opieka lekarska i bezpieczeństwo

Za skuteczny i bezpieczny detoks alkoholowy uznaje się ten, który prowadzi do stabilizacji wszystkich biochemicznych parametrów organizmu. U pacjenta ustępują jednocześnie psychofizyczne dolegliwości związane z głodem alkoholowym. Detoksykacja nie jest sposobem na wyleczenie chorego z nałogu alkoholowego, ale stanowi istotny element jego terapii. Ponieważ różne mogą być reakcje organizmu na odstawienie substancji odurzającej, detoks poalkoholowy zaleca się przeprowadzać wyłącznie pod opieką lekarza. W profesjonalnych placówkach medycznych do dyspozycji pacjenta pozostaje lekarz, który czuwa nad bezpieczeństwem chorego całodobowo. Jednocześnie zapewnia się nałogowcowi komfort i dyskrecję, oferując warunki jednoosobowego, prywatnego pokoju z łazienką w Centrum Medycznym Galmedic.

Pacjent, którego organizm oczyszczony jest z toksyn i szkodliwych półproduktów przemiany materii etanolu, odzyskuje stopniową równowagę. Podczas odtrucia pod okiem specjalistów pozbywa się bólu i dyskomfortu spowodowanego brakiem etanolu w krwiobiegu. Może zatem stopniowo podejmować kolejne racjonalne decyzje co do dalszego przebiegu leczenia choroby alkoholowej. Wzmocniony organizm zyskuje siłę do walki z nałogiem, a nieprzerwana opieka specjalistów wzmacnia motywację chorego. Zagwarantowane bezpieczeństwo wpływa na ograniczenie ryzyka występowania nawrotów choroby.


POWIĄZANE

W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca br., w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie...

Szkoły ponadpodstawowe znów zawalczą o Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym!  ...

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć bra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę