aaa_TSW_2023
CTR_2023

Jak powinno wyglądać profesjonalne odtrucie alkoholowe?

6 września 2022
Jak powinno wyglądać profesjonalne odtrucie alkoholowe?

W codzienne życie osób uzależnionych od alkoholu wpisane są długotrwałe ciągi alkoholowe. Ich przebieg ma zgubny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Stałe stężenie etanolu w organizmie powoduje liczne uszkodzenia w strukturze i sposobie funkcjonowania większości narządów wewnętrznych. Upośledza pracę nerek, wątroby, trzustki, żołądka, serca oraz mózgu. Niektóre zmiany okazują się odwracalne, jednak istotna jest ich szybka diagnostyka i wczesne odstawienie substancji odurzającej. Pomaga w tym odtrucie alkoholowe, które, przeprowadzane profesjonalnie w stacjonarnych placówkach medycznych, umożliwia bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego.

Samodzielne odstawienie alkoholu jest dla wielu nałogowców bardzo trudne. Popadając w ciągi alkoholowe, zmagają się oni z zaawansowanymi fazami uzależnienia. W związku z tym rezygnacja z trunku wiąże się u nich z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, który wymaga specjalistycznego leczenia. Terapię zarówno uzależnienia, jak i jego konsekwencji, umożliwia odtrucie alkoholowe. By przyniosło ono oczekiwane rezultaty i skutkowało długotrwałą abstynencją uzależnionego, powinno zostać przeprowadzone w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach placówek medycznych. Obecnie skorzystać z tej usługi można nie tylko w oddziałach szpitali psychiatrycznych czy ośrodkach leczenia uzależnień. W całym kraju funkcjonuje wiele specjalistycznych placówek medycznych, klinik, ambulatoriów, a nawet prywatnych gabinetów, które oferują detoksykację poalkoholową dla wszystkich pełnoletnich uzależnionych.

Wskazania i przeciwwskazania do detoksykacji

Odtrucie alkoholowe dostępne jest dla każdego uzależnionego, niezależnie od fazy rozwoju jego choroby alkoholowej. Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia terapii jest stwierdzenie u pacjenta ciągów alkoholowych, wyniszczających jego organizm. Odwodnienie ustroju, niedobory elektrolitów i substancji odżywczych, złe samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu, bezsenność, zaburzenia psychiczne – to tylko niektóre z dolegliwości, na jakie mogą się skarżyć osoby nadmiernie spożywające alkohol. Detoksykacja jest sposobem na ich skuteczne zniwelowanie i bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. Prawidłowo przeprowadzony detoks poprawia ogólne funkcjonowanie chorego, wpływa pozytywnie na samopoczucie fizyczne i psychiczne. W niektórych przypadkach ratuje życie, umożliwiając spadek stężenia toksyn w krwiobiegu nałogowca.

Detoks poalkoholowy jest procedurą medyczną o wysokim poziomie bezpieczeństwa i małej inwazyjności. Istnieje zatem niewiele przeciwwskazań do jego wykonania. Podczas konsultacji medycznej poprzedzającej zabieg lekarz bada pacjenta i przeprowadza z nim rozmowę w formie wywiadu medycznego. Dzięki temu poznaje jego oczekiwania i rzeczywiste wskazania do detoksykacji. Nie może zakwalifikować do niej tych chorych, u których stwierdza złożone zaburzenia psychiczne, uszkodzenia wielonarządowe i krytyczny przebieg wybranych schorzeń przewlekłych.

Na czym polega stacjonarne odtrucie alkoholowe?

Celem odtruwania organizmu z alkoholu jest przede wszystkim jego oczyszczenie, czyli przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej ustroju. Dzięki przerwaniu ciągu alkoholowego możliwe staje się zregenerowanie poszczególnych narządów i tkanek. Detoks alkoholowy łagodzi nieprzyjemne objawy biochemicznego głodu alkoholowego, które występują u uzależnionych zwykle kilka godzin po zaprzestaniu przyjmowania etanolu. Terapia jest również skutecznym sposobem na zmotywowanie pacjenta do zmian w swoim życiu i rozpoczęcia psychoterapii, pomagającej wyjść z nałogu.

Stacjonarne odtrucie polega na rezygnacji ze spożywania substancji odurzającej i pozostawaniu pod ścisłą opieką specjalistów podczas przebiegu procesu trzeźwienia organizmu. Po diagnostyce stanu zdrowia pacjenta lekarze podejmują czynności mające na celu usunięcie szkodliwych, a nawet niebezpiecznych produktów przemiany etanolu, w tym głównie aldehydu octowego. Dzięki dożylnej infuzji płynów skutecznie nawadnia się organizm, a farmakoterapia pozwala ograniczyć uciążliwość objawów abstynencyjnych.

Pacjentom zainteresowanym usługą, jaką jest odtrucie alkoholowe, Kraków proponuje usługi Centrum Medycznego Galmedic.

 

detox_ Odtrucie alkoholowe 

 

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Odtrucie w stacjonarnej placówce medycznej zwykle trwa od kilku godzin do doby. Czas, jaki organizm potrzebuje do powrotu do pełnej sprawności i równowagi, zależy jednak od stopnia uzależnienia i indywidualnych cech choroby każdego uzależnionego. Pierwszym etapem detoksykacji organizmu jest dożylna suplementacja elektrolitów i składników odżywczych. Specjaliści oferują pacjentom mieszanki dożylnych wlewów witaminowych, których skład jest starannie wyselekcjonowany i dobrany do potrzeb każdego uzależnionego. Zawierają one jony podstawowych pierwiastków, które rozpuszczono w energetycznej glukozie. Dzięki kroplówkom szybko i skutecznie nawadnia się organizm. Dożylna droga podania gwarantuje, że wszystkie składniki odżywcze omijają układ pokarmowy i nie podlegają procesom trawiennym. Zwiększa się zatem ich wchłanialność oraz skuteczność działania.

W następnej kolejności lekarze przystępują do ograniczenia dokuczliwości objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Niweluje się je dzięki celowanej farmakoterapii, a najczęściej stosowanymi lekami są środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne. Ten etap odtruwania organizmu trwa zwykle kolejnych kilka godzin. Detoksykacja kończy się wraz z momentem odzyskania przez organizm nałogowca pełnej stabilności i równowagi.

Profesjonalna opieka lekarska i bezpieczeństwo

Za skuteczny i bezpieczny detoks alkoholowy uznaje się ten, który prowadzi do stabilizacji wszystkich biochemicznych parametrów organizmu. U pacjenta ustępują jednocześnie psychofizyczne dolegliwości związane z głodem alkoholowym. Detoksykacja nie jest sposobem na wyleczenie chorego z nałogu alkoholowego, ale stanowi istotny element jego terapii. Ponieważ różne mogą być reakcje organizmu na odstawienie substancji odurzającej, detoks poalkoholowy zaleca się przeprowadzać wyłącznie pod opieką lekarza. W profesjonalnych placówkach medycznych do dyspozycji pacjenta pozostaje lekarz, który czuwa nad bezpieczeństwem chorego całodobowo. Jednocześnie zapewnia się nałogowcowi komfort i dyskrecję, oferując warunki jednoosobowego, prywatnego pokoju z łazienką w Centrum Medycznym Galmedic.

Pacjent, którego organizm oczyszczony jest z toksyn i szkodliwych półproduktów przemiany materii etanolu, odzyskuje stopniową równowagę. Podczas odtrucia pod okiem specjalistów pozbywa się bólu i dyskomfortu spowodowanego brakiem etanolu w krwiobiegu. Może zatem stopniowo podejmować kolejne racjonalne decyzje co do dalszego przebiegu leczenia choroby alkoholowej. Wzmocniony organizm zyskuje siłę do walki z nałogiem, a nieprzerwana opieka specjalistów wzmacnia motywację chorego. Zagwarantowane bezpieczeństwo wpływa na ograniczenie ryzyka występowania nawrotów choroby.


POWIĄZANE

Posłowie Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie polityczne z Radą w spr...

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę