aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w Polsce bez dyplomu i stażu?

29 grudnia 2023
Jak uzyskać pozwolenie na pracę w Polsce bez dyplomu i stażu?

Wprowadzenie:

Polska jest jednym z najpopularniejszych krajów migracji zarobkowej na świecie. W ostatnich nastąpił największy procentowy przyrost liczby przyjeżdżających. Jednak uzyskanie pozwolenia na pracę w tym kraju może być trudnym zadaniem, szczególnie dla osób bez dyplomu lub doświadczenia zawodowego.

W tym artykule przyjrzymy się, jakie opcje są dostępne dla osób, które chcą pracować w Polsce, ale nie mają niezbędnych dokumentów. Omówimy również, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozwolenia na pracę w takich okolicznościach. Zostawimy też kontakt do konsultacji ze specjalistami MAGFIN w tych sprawach.

1. Kiedy cudzoziemiec nie potrzebuje zezwolenia na pracę?

Istnieją pewne wyjątki od zasad, które pozwalają uzyskać zezwolenie na pracę w Polsce bez dyplomu lub doświadczenia. Na przykład cudzoziemiec może pracować na terytorium Polski, jeżeli:

 • jest obywatelem państw członkowskich Unii Europejskiej;
 • jest członkiem rodziny obywateli państw członkowskich UE;
 • posiada status uchodźcy lub status osoby potrzebującej ochrony międzynarodowej;
 • posiada zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Polsce;
 • posiada zezwolenie na pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę sezonową;
 • posiada zezwolenie na pracę w Polsce na podstawie umowy o świadczenie usług;
 • posiada zezwolenie na pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę za granicą.

 Kiedy cudzoziemiec nie potrzebuje zezwolenia na pracę?

2. Jak zwiększyć swoje szanse

 • Jeśli nie podlegasz wyjątkom od zasad, nadal masz szansę na uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć swoje szanse:
 • Znajdź pracodawcę, który zechce Cię zatrudnić. Pracodawca musi złożyć wniosek o pozwolenie na pracę w Twoim imieniu.
 • Potwierdź swoje umiejętności językowe. Wiele miejsc pracy w Polsce wymaga znajomości języka polskiego. Możesz potwierdzić swoje umiejętności językowe, przystępując do testu z języka polskiego.
 • Dostarcz dokumenty potwierdzające umiejętności i wykształcenie. Nawet jeśli nie posiadasz dyplomu, możesz przedstawić dokumenty potwierdzające Twoje umiejętności i wykształcenie. Mogą to być na przykład świadectwa ukończenia kursów, dyplomy ukończenia studiów lub inne dokumenty.

3. Wybór odpowiedniej formy zatrudnienia.

Najczęściej spotykanymi formami zatrudnienia obcokrajowców jest m. in. umowa cywilnoprawna, umowa o pracę. Najprostszą formą nawiązania współpracy jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, która może regulować współpracę nawet do 24 miesięcy. Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi jest pomocną formą zatrudnienia dla obywateli krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy.

Zastosowanie tej formy wymaga wyłącznie wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy. Po wygaśnięciu oświadczenia pracodawca może ponownie skorzystać z takiego rozwiązania, po dokonaniu ponownego wpisu w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warto pamiętać, że podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi jest zobowiązany do przestrzegania takich samych przepisów dotyczących warunków pracy, jak w przypadku obywateli polskich.

4. Studia przypadków

Oto kilka przykładów osób, które uzyskały pozwolenie na pracę w Polsce bez dyplomu lub doświadczenia:

 • Maria przyjechała do Polski z Ukrainy w poszukiwaniu pracy. Nie miała dyplomu, ale dobrze znała język polski i miała doświadczenie w sektorze usług. Maria znalazła pracę w restauracji w Warszawie.
 • Iwan przyjechał z Białorusi do Polski w celu podjęcia studiów. Zapisał się na polski uniwersytet, ale z powodu problemów finansowych nie był w stanie kontynuować nauki. Iwan znalazł pracę w firmie budowlanej, gdzie wykonuje prace nie wymagające doświadczenia oraz kwalifikacji.
 • Anastazja przyjechała z Białorusi do Polski, aby założyć własną firmę. Anastazja uzyskała pozwolenie na pracę na podstawie umowy o samozatrudnieniu. Otworzyła własny sklep odzieżowy w Warszawie.

5. Korzyści z legalnego zatrudniania cudzoziemców

Argumentem przemawiającym za zatrudnieniem cudzoziemców jest brak w Polsce odpowiedniej ilości pracowników na rynku lokalnym. Problem ten dotyczy głównie branży budowlanej, spożywczej oraz logistycznej. Przy utrzymującym się niedoborze siły roboczej w naszym kraju zatrudnienie obcokrajowców jest interesującą alternatywą dla pracodawców.

Cudzoziemcy  przebywając w Polsce  uczą się szybko języka polskiego oraz dążą do podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, stając się samodzielnymi i niezależnymi osobami.  Pracodawca proponując odpowiednie i uczciwe warunki pracy oraz nawiązując pozytywną relację z pracownikiem, może być pewny owocnej i długotrwałej współpracy.

Godnym uwagi jest również aspekt kulturowy. Osoby z innych krajów mogą wnieść innowacyjność, nowe spojrzenie, często posiadają również ciekawe kontakty z podmiotami zagranicznymi, co może mieć przełożenie na rozwój firmy.
Wnioski:

Uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce bez dyplomu lub doświadczenia nie jest łatwe, ale jest możliwe. Jeśli chcesz pracować w tym kraju, nie denerwuj się, jeśli nie masz niezbędnych dokumentów. Znajdź pracodawcę, który chce Cię zatrudnić i udowodnij swoje umiejętności i wykształcenie. Od kilku lat imigracja jest  coraz ważniejszym czynnikiem zwiększającym potencjał produkcyjny polskiej gospodarki. W głównej mierze ze wschodniej granicy przybywają studenci podejmujący dorywcze prace, ale równie cudzoziemcy, którzy przenoszą do Polski swoje życie rodzinne oraz specjaliści poszukujący lepszych warunków pracy.

Pytania można zadawać, wypełniając formularz na stronie internetowej: magfin.pl

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę