aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jaki agregat prądotwórczy do gospodarstwa rolnego?

19 czerwca 2024
Jaki agregat prądotwórczy do gospodarstwa rolnego?

Uprawa roślin oraz hodowla zwierząt we współczesnych gospodarstwach rolnych wymaga stałego zasilania w energię elektryczną. Dlatego agregaty prądotwórcze na stałe współpracujące z instalacją elektryczną, pełniące funkcję zasilania awaryjnego w przypadku przerw w dostawach prądu, są w rolnictwie szczególnie ważne. Zainteresowaniem właścicieli gospodarstw cieszą się także generatory przenośne, które zapewniając niezawodne zasilanie, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie sięgają sieci elektroenergetyczne.

Agregat prądotwórczy w rolnictwie – kiedy się przyda?

Agregat prądotwórczy w gospodarstwie rolnym to nie tylko awaryjne źródło prądu, ale często podstawowy element zapewniający ciągłość pracy i bezpieczeństwo. Oto główne sytuacje, w których agregat prądotwórczy okazuje się niezastąpiony:

1.    Zasilanie awaryjne - w przypadku awarii sieci elektrycznej, szczególnie w odległych lub trudno dostępnych rejonach, agregat jest kluczowy do utrzymania działania sprzętu rolniczego, systemów nawadniających, a także wentylacji i ogrzewania w budynkach inwentarskich.

2.    Prace polowe z dala od źródeł zasilania - w miejscach, gdzie brakuje dostępu do stałej sieci, agregaty przenośne umożliwiają używanie elektronarzędzi, pomp wodnych czy innych maszyn potrzebnych do pracy w polu.

3.    Zasilanie podczas żniw i innych sezonowych prac - w okresach intensywnych prac, takich jak żniwa, agregaty są niezbędne do zasilania maszyn rolniczych, które pracują długo i daleko od głównych źródeł zasilania.

4.    Hodowla i przetwórstwo -wW budynkach używanych do hodowli zwierząt czy przechowywania i przetwarzania produktów rolnych, agregaty zapewniają ciągłość zasilania urządzeń niezbędnych do utrzymania odpowiedniej temperatury, wilgotności czy wentylacji.

W każdej z tych sytuacji, odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy jest nie tylko udogodnieniem, ale często kluczowym elementem zapewniającym sprawną i bezpieczną pracę w rolnictwie.

Sprawdź też: Do czego można wykorzystać agregat prądotwórczy?

Agregaty przenośne jedno- i trójfazowe

Agregaty przenośne używane są w rolnictwie głównie do zasilania maszyn o niewielkiej mocy z dala od zabudowań gospodarczych, w miejscach bez dostępu do sieci elektroenergetycznej. Wybierając generator przenośny, należy dobrać go odpowiednio do przewidywanych zastosowań. Przede wszystkim trzeba ustalić, czy bardziej przydatny okaże się agregat jednofazowy, czy trójfazowy. Dla zasilania odbiorników jednofazowych, ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem będzie generator jednofazowy. Trójfazowy, choć może zasilać odbiory jednofazowe, nie jest opłacalny finansowo jeśli nie zostanie przeznaczony do zaopatrywania w prąd urządzeń trójfazowych lub mieszanych (jedno- i trójfazowych). Agregaty trójfazowe, na każde z gniazd jednofazowych dostarczają zaledwie 1/3 mocy znamionowej generatora, stąd konieczność wyboru agregatu o większej mocy znamionowej dla zasilania urządzeń jednofazowych, niż w przypadku agregatu jednofazowego.

Interesującą alternatywą dla klasycznych przenośnych agregatów trójfazowych są urządzenia wykonane w specjalnej technologii, które umożliwiają pracę jednofazową z aż 80% mocy wyjściowej (przeznaczonej dla pracy trójfazowej) na pojedyncze gniazdo wyjściowe. Warto jednak podkreślić, że nawet tego typu agregaty są korzystne jedynie w przypadku urządzeń mieszanych. Przy odbiorach jednofazowych zawsze ekonomicznie uzasadnionym wyborem będzie agregat jednofazowy.

Agregaty stacjonarne – otwarte i zamknięte

Oprócz przenośnych, w rolnictwie sprawdzają się także agregaty stacjonarne. Są to urządzenia trójfazowe o mocach rzędu co najmniej kilkudziesięciu kilowatów [kW], a często również większych. Decydując się na zakup, przyszły użytkownik ma do wyboru dwa warianty zabudowy: agregaty otwarte (niezabudowane) oraz zabudowane (w obudowie). Wśród rozwiązań dostępnych na rynku znajdują się urządzenia otwarte i w zabudowie, przystosowane do pracy w pomieszczeniach zamkniętych dzięki możliwości odprowadzenia spalin na zewnątrz. Agregaty otwarte muszą być chronione przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, szczególnie przed wodą, dlatego nie nadają się do stałej pracy bez osłon. Natomiast zabudowane generatory stacjonarne zwykle posiadają wodoodporną i wyciszoną obudowę.

Inne ważne parametry i cechy agregatów prądotwórczych dla rolnictwa

Poza mobilnością, obecnością lub nieobecnością obudowy, fazowością oraz mocą dostosowaną do zapotrzebowania urządzeń i instalacji odbiorczych, przy wyborze generatora prądu dla rolnictwa należy zwrócić uwagę również na takie kwestie techniczne jak automatyczne załączanie czy stabilizacja napięcia.

Samoczynne załączanie rezerwy (SZR)

SZR, określane także zamiennie jako ATS (ang. Automatic Transfer Switch) to system umożliwiający automatyczne załączanie generatora po wykryciu przerwy w zasilaniu w energię elektryczną z sieci elektroenergetycznej, a także samoczynne wyłączenie urządzenia po powrocie zasilania w sieci. ATS sprawdza się, kiedy agregat współpracuje z siecią elektroenergetyczną i funkcjonuje jako zasilanie awaryjne. Stanowi cenną opcję m.in. dla zasilania wentylacji pomieszczeń dla zwierząt czy szklarni, gdzie ważna jest szybka i niezawodna reakcja na przerwy w dostawie prądu.

SZR nie ma natomiast sensu, jeśli generator użytkowany jest jako jedyne możliwe źródło energii elektrycznej, w oddaleniu od sieci (np. w polu) – wówczas jego załączanie i wyłączanie i tak zawsze odbywa się ręcznie.

Stabilizacja napięcia (AVR)

AVR (ang. Automatic Voltage Regulator) to system, który stabilizuje napięcie, nie dopuszczając do wahań tego parametru, szkodliwych dla wrażliwej elektroniki. Jeśli generator ma zasilać nowoczesne urządzenia o dużym stopniu automatyzacji, zaopatrzone w czujniki czy precyzyjne wyświetlacze, AVR jest niezbędny, żeby uchronić te urządzenia przed nieodwracalnymi często uszkodzeniami.

Warto zaznaczyć, że wahania napięcia przy wytwarzaniu prądu przez generator nie wyposażony w AVR nie stanowią jego wady, lecz są naturalne dla procesu wytwórczego. Nie są także szkodliwe dla odbiorników elektrycznych niewyposażonych w elektronikę. W obecnych czasach jednak niewiele urządzeń nie posiada żadnych elementów elektronicznych. Dlatego wybierając agregat dla rolnictwa, należy przyjąć wyposażenie w AVR za konieczność.

Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy dla gospodarstwa rolnego? Podsumowanie

Przy wyborze agregatu prądotwórczego dla gospodarstwa rolnego warto uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Między innymi:

  • Zapotrzebowanie na moc - oblicz całkowite zapotrzebowanie mocy wszystkich urządzeń, które mają być zasilane, aby uniknąć nieefektywności energetycznej.
  • Typ agregatu - zdecyduj, czy potrzebujesz agregatu jednofazowego, idealnego dla mniejszych zastosowań, czy trójfazowego, który lepiej radzi sobie z większym zapotrzebowaniem na moc.
  • Mobilność i trwałość - wybierz model odporny na warunki zewnętrzne i łatwy do transportu, szczególnie jeśli będzie używany w różnych lokalizacjach.
  • Funkcje dodatkowe - rozważ agregaty z automatycznym systemem załączania (ATS) i stabilizacją napięcia (AVR) dla większej wygody i ochrony urządzeń.
  • Konstrukcja - pomiędzy modelami otwartymi a zabudowanymi wybierz takie, które najlepiej odpowiadają warunkom, w jakich będą eksploatowane.

Te kryteria pomogą Ci dokonać wyboru, który zagwarantuje niezawodność i efektywność zasilania, zwiększając bezpieczeństwo i produktywność pracy w rolnictwie.

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę