Jaki Mikołaj, takie prezenty!

7 grudnia 2020
Jaki Mikołaj, takie prezenty!
Niezwykły Mikołaj i niezwykłe prezenty w zasięgu ręki. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i zaproponowania nazwy nowej odmiany żółtej maliny. Wśród nagród sadzonki nowej odmiany i zgłoszenie pod wygraną nazwą do Rejestru Odmian. 
polska smakuje_pasek (1).jpg
Propozycje nazwy zgłaszać można do 10 grudnia. Nagrodą dla twórcy najlepszej nazwy jest 20 sztuk sadzonek nowej odmiany w doniczkach P9 oraz zgłoszenie odmiany pod wygraną nazwą do badań przedrejestracyjnych COBORU i do Polskiego Rejestru Odmian. Zwycięzca zostanie też zaproszony na testowanie nowej odmiany do ośrodka Niwa w Brzeznej. Otrzyma koszulkę polo Polish Super Fruits oraz zdjęcie z dr Agnieszką Orzeł autorem żółtej maliny objętej konkursem. Zapraszamy do zgłaszania propozycji. Na pierwsze sadzonki, wspólne zdjęcia i koszulki ze zdobieniem #PolishSuperFruits mogą liczyć także wyróżnione przez organizatorów propozycje.
 
Opis odmiany, której dotyczy konkurs oraz specjalna ankieta na temat historii hodowli i uprawy polskich malin są dostępne na stronie PolskieSuperowoce.pl. Ankieta także na fanpage’u Czas na polskie superowoce.
 
Po rozwiązaniu ankiety można zobaczyć jak odpowiedziało kilkuset jej uczestników. Dowiedzieć się gdzie uprawia się najwięcej malin w Polsce. Kto odebrać może Kraśnikowi tytuł malinowej stolicy Polski. Czym były maliny „W malinowym chruśniaku” Bolesława Leśmiana i jak zdaniem miłośników malin na imię miała siostra Aliny, bohaterki „Balladyny” Juliusza Słowackiego? Jakie właściwości malin są dziś najbardziej doceniane i w której sieci powinien odbyć się rynkowy debiut polskiej żółtej maliny w 2021 roku?
 
ARA_6797_2400.png

W roli Św. Mikołaja Eugeniusz Biel, obok prekursor polskiej hodowli maliny dr Jan Danek, mgr Adriana Janik-Wójs (w czerwonym płaszczu) oraz dr Agnieszka Orzeł, która jest autorem żółtej maliny objętej konkursem. Obie panie zajmują się hodowlą gatunków z rodzaju Rubus.

Można przejść do historii

 

Jesteśmy mile zaskoczeni poziomem wiedzy z zakresu uprawy malin. Polska jest jednym z największych producentów malin, a rejonem, gdzie najwięcej uprawia się tych owoców jest Lubelszczyzna. Większość z uczestników ankiety doskonale orientuje się, że to w Brzeznej rozpoczęto Polski program hodowli maliny

mówi dr Agnieszka Orzeł, hodowca z Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej.

- Cieszy nas że większość osób odpowiadzia poprawnie, że założycielem polskiego programu jest dr Jan Danek. Ale nie dziwi, że z percepcją prekursora hodowli maliny wiążą Państwo osobę dr Pawła Krawca. Włożył on ogromny wysiłek w wdrażanie do uprawy maliny nowoczesnych technologii, dzięki czemu Polska stała się liderem w produkcji deserowych owoców jagodowych. Dziś wspólnie czekamy na otwarcie nowego rozdziału historii polskich odmian - na nazwę dla nowej wczesnej odmiany maliny powtarzającej owocowanie - dodaje dr Agnieszka Orzeł. 
 
Malina jest bardzo ważnym gatunkiem roślin sadowniczych w grupie krzewów jagodowych. Od ponad czterdziestu lat historia polskiego programu hodowli nowych odmian jest związana z Brzezną i osobą dr Jana Danka. Dotychczasowym efektem prac hodowlanych było stworzenie kilku odmian tradycyjnych, z których najbardziej popularne są Beskid’ i ‘Laszka’  oraz odmian letnio-jesiennych, jak ‘Polana, ‘Polka, a ostatnio także ‘Polonez’ i ‘Poemat’. Zwłaszcza odmiana ‘Polka’ przyczyniła się do ogromnego zwiększenia i umocnienia światowej pozycji Polski w zakresie produkcji malin. Odmiana ta uprawiana jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Kto wie, może nowa odmiana żółtej maliny sięgnie jeszcze dalej.
Przypomnijmy, nie tylko tym, którzy chcą wziąć udział w konkursie. Wciąż dużą popularnością cieszą się odmiany malin owocujące na dwuletnich pędach. Po owoce takich odmian jak ‘Przehyba’, ‘Radziejowa’, ‘Sokolica’, ‘Glen Ample’ sięga 2/3 ankietowanych. Równie popularne są odmiany owocujące jesienią (‘Delniwa’, ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Poemat’, ‘Polonez’, ‘Enrosadira’).

Oto co trzeba zrobić by wziąć udział w konkursie?
  1. Weź udział w quizie poszerzającym wiedzę na temat malin - na Facebooku lub na stronie PolskieSuperowoce.pl
  2. Wymyśl nazwę w języku polskim, łatwą w wymowie dla obcokrajowców.
  3. Poczekaj na rozstrzygnięcie i odbierz sadzonki nowej odmiany!
 
Propozycje można zgłaszać do ośrodka hodowlanego NIWA Brzezna. Mailem na adres agnieszka.orzel@niwabrzezna.pl lub sms'em pod numer 535 394 219, w terminie do 10 grudnia 2020.
Do konkursu na nazwę dla nowej odmiany żółtej maliny zapraszają Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej wspólnie z organizatorami kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Szczegóły w Regulaminie.Źródło: Czas na polskie superowoce, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw 

 

Opracowanie informacji sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

POLSKA_1001.png

 

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw / Inspire


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę