Jakie pyłki wywołują alergię wiosną? Co stosować na katar alergiczny?

15 marca 2022
Jakie pyłki wywołują alergię wiosną? Co stosować na katar alergiczny?

Kichanie, ból głowy, nieustający katar to rzeczywistość, z którą muszą się zmierzyć alergicy każdego roku. Jakie pyłki najczęściej wywołują alergię?

Czym jest alergia?
Alergiczny katar to tak naprawdę zespół objawów, które związane są z toczącym się w błonie śluzowej nosa procesem zapalnym. Wywoływany jest od przez alergeny środowiskowe. Katar alergiczny może być przewlekły lub okresowy; bywa umiarkowany albo ciężki. Nasila się zawsze przy ekspozycji na alergeny, które dla wielu osób stanowią pyłki roślin, obecne w powietrzu od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jakie rośliny najczęściej wywołują alergię?
Do roślin, które najczęściej powodują alergie należą zarówno drzewa (brzoza, olsza, jesion), jak i trawy. Zdarza się także, że osoby uczulone na pyłki roślin mają alergie krzyżowe z zarodnikami grzybów Cladosporium. Tych ostatnich jest nawet kilkaset gatunków i występują zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Charakterystycznym objawem alergii na grzyby pleśni jest katar sienny połączony z astmą.

Co pyli na wiosnę?
Wiosna to prawdopodobnie najtrudniejszy okres dla alergików, ponieważ obecność pyłków w powietrzu jest najbardziej zintensyfikowana. Przede wszystkich zaczynają kwitnąć trawy - co niestety, ale dzieje się aż do września. Trawa jest uznawana za jeden z najsilniejszych alergenów wziewnych. Oprócz tego pojawiają się pyłki pokrzywy, szczawiu, dębu, olchy, topoli, cisa, brzozy. Wielu alergików i astmatyków cierpi z powodu pyłku leszczyny, wierzby i cisu. Pojawiają się żółto-zielone pyłki sosny, platanu, lipy. Wiosną uaktywniają się liczne grzyby.

Jakie leki stosować na katar alergiczny?
Istnieją trzy najbardziej popularne grupy leków przeciwhistaminowych. Przede wszystkim są to leki I generacji, takie jak klemastyna, antazolina czy hydroksyzyna. Leki przeciwhistaminowe II generacji to azelestyna, cerytyzyna, loratadyna. Kombinacja leków II generacji z pozareceptorowym działaniem przeciwzapalnym to na przykład lewocetyryzyna.
To, który lek będzie dla nas odpowiedni ze względu na długość stosowania oraz indywidualne potrzeby, warto uzgodnić z lekarzem prowadzącym lub alergologiem.
Sprawdzone, dobrej jakości leki przeciwalergiczne kupisz na Wapteka.pl

Inne sposoby na katar alergiczny
Oprócz stosowania leków antyhistaminowych, warto również zadbać o kilka dobrych praktyk dnia codziennego. Alergicy mogą odczuć ulgę korzystając z dobrej jakości oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA, które pomagają usunąć z powietrza nie tylko zanieczyszczenia powodujące smog, ale również pyłki. Drugą sprawą jest zadbanie o przebywanie w zamkniętych pokojach i w miarę możliwości unikanie ekspozycji na alergeny. Wskazane jest także odpowiednie nawadnianie organizmu i wspomaganie swojej odporności, aby nie doprowadzić do rozwinięcia się infekcji dolnych dróg oddechowych.
Alergicy mogą skorzystać także na przestawieniu się na tryb wieczorowy - czyli np. uprawianie sportu i przebywanie na zewnątrz, gdy ze względów naturalnych rośliny są mniej aktywne pod względem wydzielania pyłków.
Pamiętajmy, aby nigdy nie bagatelizować objawów alergii. Dzisiejsze leki a także kuracje odczulające pozwalają na odzyskanie komfortu nawet w okresie największego pylen

 

 


POWIĄZANE

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

„Przyjęta przez Rząd nowelizacja ustawy biopaliwowej to cios w producentów rzepa...

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę