dnikukurydzy_210818

Jakub Olipra, Credit Agricole: spadek ceny skupu mleka oznacza pogorszenie koniunktury

20 lutego 2018
Jakub Olipra, Credit Agricole: spadek ceny skupu mleka oznacza pogorszenie koniunktury

Według danych GUS, w styczniu nastąpił silny spadek ceny skupu mleka. Wynikał on zarówno z oddziaływania niekorzystnych efektów sezonowych, jak i wejścia rynku mleka w spadkową fazę cyklu - uważa ekonomista banku Credit Agricole Jakub Olipra.

Mleko w skupie kosztowało 142,12 zł za 100 litrów wobec 152,49 zł/ hl w grudniu. Oznacza to 6,8-proc. spadek - zauważył analityk.

GUS opublikował we wtorek dane nt. cen skupu produktów rolnych w styczniu 2018 r. Wynika z nich, że w styczniu br. w skupie i na targowiskach w skali miesiąca wzrosły ceny większości produktów roślinnych, natomiast potaniały produkty zwierzęce. Najbardziej wzrosły ceny skupu ziemniaków, a spadły ceny mleka i trzody chlewnej.

Analityk podkreśla, że w danych warto również zwrócić uwagę na utrzymujące się wysokie na tle historycznym ceny skupu bydła (6,58 zł/kg w styczniu wobec 6,68 zł/kg w grudniu). "Można jednak oczekiwać, że w kolejnych miesiącach ceny skupu bydła będą znajdowały się pod coraz większą presją wyższej podaży mięsa z sektora mleczarskiego wraz z prognozowanym przez nas pogorszeniem opłacalności produkcji mleka" - ocenia.

W dalszym ciągu spadały ceny skupu trzody chlewnej (4,26 zł/kg w styczniu wobec 4,56 zł w grudniu). Zdaniem ekonomisty, jednak kolejne miesiące przyniosą odbicie cen z uwagi na korzystne efekty sezonowe. Uwzględniając jednak wyraźnie osłabienie chińskiego popytu na wieprzowinę przy jednoczesnej wyraźnej odbudowie pogłowia trzody chlewnej w UE, można oczekiwać, że jej cena kształtować będzie się poniżej poziomów z 2017 r.

W styczniu obserwowany był wzrost cen zbóż w ujęciu rocznym. Spadek cen odnotowano jedynie w przypadku owsa. W dalszej części roku ceny zbóż będą kształtowały się w naszej ocenie w trendzie spadkowym z uwagi na utrzymujące się ich znaczące światowe zapasy - zaznacza ekonomista.

 

Anna Wysoczańska, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę