Jansen: Produkty roślinne zwiększają swą sprzedaż nie tylko wśród wegetarian

11 września 2019
Jansen: Produkty roślinne zwiększają swą sprzedaż nie tylko wśród wegetarian

– Produkty pochodzenia roślinnego zastępujące mleko, jogurty lub sery zyskują coraz większą grupę fanów, już nie tylko wśród wegetarian i wegan – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Barbara Nejman-Sobol, Key Account Manager w firmie Jansen Kaczorowski, Cichocki. – Nie można także pominąć rosnącej liczby osób cierpiących na alergie pokarmowe, a także nietolerancję laktozy. Odpowiadając na potrzeby konsumentów, firma Jansen Kaczorowski Cichocki od kilku lat wprowadza i rozwija gamę produktów, stanowiących alternatywę dla mleka, pod marką Koko Dairy Free. Największy udział ma napój Koko Dairy Free, który jest wolny od wszystkich alergenów – laktozy, białka mleka, soi, glutenu i orzechów.

– Stanowi on bogate źródło kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha. Smakiem, wyglądem i teksturą jest bardzo zbliżony do półtłustego mleka krowiego. Jest najbardziej wszechstronny w użyciu spośród napojów roślinnych dostępnych na rynku, ponieważ może być zastosowany jako dodatek do kawy, herbaty, płatków śniadaniowych, a także podczas gotowania i pieczenia – wskazuje Barbara Nejman-Sobol.

– Osobom zwracającym uwagę na spożycie cukru, polecamy niesłodzony napój Koko Dairy Free, który jest jednym z najmniej kalorycznych napojów roślinnych dostępnych na rynku. Najszybciej rozwijającym się produktem w tej gamie jest krem naturalny Koko Dairy Free, który stanowi alternatywę dla jogurtu – mówi nasza rozmówczyni.

– Rok 2018 przyniósł znaczne wzrosty sprzedaży, które obserwujemy także obecnie. W ofercie znajdują się również produkty o bogatszych walorach smakowych, takie jak czekoladowy napój Koko Dairy Free oraz owocowa alternatywa dla jogurtu. Owocem współpracy z dietetykami jest napój Koko Dairy Free Super. Produkt jest odpowiedni dla osób z każdej grupy wiekowej. Został wzbogacony o 9 kluczowych witamin i minerałów; zawiera także: potas, cynk, żelazo, fosfor, białko i tłuszcze roślinne, dostarczając więcej składników odżywczych, niż jakiekolwiek inny napój niespecjalistyczny – dodaje Barbara Nejman-Sobol, Key Account Manager w firmie Jansen Kaczorowski, Cichocki.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Już 11 października br. na targach BIOEXPO 2019 rozpocznie się największy w Pols...

10 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja reprezentantów najwię...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę