aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Janusz Wojciechowski proponuje Ukrainie 30€ dopłaty

6 września 2023
Janusz Wojciechowski proponuje Ukrainie 30€ dopłaty

Aby ceny zbóż dla europejskich rolników były jak najbardziej stabilne, należy wprowadzić dotację w wysokości 30 euro do tony ukraińskiego zboża eksportowanego przez porty morskie do krajów trzecich. Tak zaproponował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski - napisał o tym Agrarheute.com

W zeszłym tygodniu, polski komisarz rolnictwa UE, Janusz Wojciechowski przedstawił Komisji Rolnictwa UE rozwiązanie mające na celu złagodzenie sytuacji na rynku. Przyznał jednak, że planowana pomoc nie została jeszcze ostatecznie uzgodniona z pozostałymi unijnymi komisarzami. Nie jest też jeszcze jasne, skąd będą pochodzić pieniądze. Udostępnienie środków z obecnego budżetu Komisji Europejskiej jest mało prawdopodobne.

Na pomoc potrzeba byłoby około 1,44 miliarda euro rocznie

 Według szacunków polskiego Komisarza ds. Rolnictwa należy zaplanować środki na eksport w wysokości 4 mln ton miesięcznie. Proponowana dotacja w wysokości 30 euro za tonę skutkowałaby kosztami w wysokości 120 milionów euro miesięcznie, czyli 1,44 miliarda euro rocznie. Wojciechowski wziął pod uwagę, że ilości zboża z Ukrainy , które trzeba byłoby wyeksportować przez rynek wewnętrzny UE, prawdopodobnie jeszcze bardziej wzrosną po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej

Wojciechowski za rozszerzeniem środków ochrony handlu

Ponadto Wojciechowski wyjaśnił, że popiera przedłużenie unijnych środków ochrony handlu w odniesieniu do pszenicy, kukurydzy , słonecznika i rzepaku z Ukrainy. Środki wygasają w przyszłym tygodniu, 15 września. Następnie ukraińskie produkty będą mogły ponownie trafić do Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Słowacji. Z punktu widzenia komisji rolnictwa UE początkowo środki ochrony rynku powinny zostać przedłużone do końca roku. 

Wojciechowski powiedział Komisji Rolnictwa, że w 2023 roku te pięć krajów będzie musiało zaimportować ukraińskie produkty rolne o wartości ponad 13 miliardów euro. Przed lutym 2022 r. było to 7 miliardów euro.

W tej chwili zboże z Ukrainy, które transportowane jest przez  Polskę, trafia głównie do Niemiec, Holandii i krajów bałtyckich. Tylko 2–3 procent zboża jest eksportowane do krajów trzecich.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę