BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Janusz Wojciechowski proponuje Ukrainie 30€ dopłaty

6 września 2023
Janusz Wojciechowski proponuje Ukrainie 30€ dopłaty

Aby ceny zbóż dla europejskich rolników były jak najbardziej stabilne, należy wprowadzić dotację w wysokości 30 euro do tony ukraińskiego zboża eksportowanego przez porty morskie do krajów trzecich. Tak zaproponował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski - napisał o tym Agrarheute.com

W zeszłym tygodniu, polski komisarz rolnictwa UE, Janusz Wojciechowski przedstawił Komisji Rolnictwa UE rozwiązanie mające na celu złagodzenie sytuacji na rynku. Przyznał jednak, że planowana pomoc nie została jeszcze ostatecznie uzgodniona z pozostałymi unijnymi komisarzami. Nie jest też jeszcze jasne, skąd będą pochodzić pieniądze. Udostępnienie środków z obecnego budżetu Komisji Europejskiej jest mało prawdopodobne.

Na pomoc potrzeba byłoby około 1,44 miliarda euro rocznie

 Według szacunków polskiego Komisarza ds. Rolnictwa należy zaplanować środki na eksport w wysokości 4 mln ton miesięcznie. Proponowana dotacja w wysokości 30 euro za tonę skutkowałaby kosztami w wysokości 120 milionów euro miesięcznie, czyli 1,44 miliarda euro rocznie. Wojciechowski wziął pod uwagę, że ilości zboża z Ukrainy , które trzeba byłoby wyeksportować przez rynek wewnętrzny UE, prawdopodobnie jeszcze bardziej wzrosną po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej

Wojciechowski za rozszerzeniem środków ochrony handlu

Ponadto Wojciechowski wyjaśnił, że popiera przedłużenie unijnych środków ochrony handlu w odniesieniu do pszenicy, kukurydzy , słonecznika i rzepaku z Ukrainy. Środki wygasają w przyszłym tygodniu, 15 września. Następnie ukraińskie produkty będą mogły ponownie trafić do Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Słowacji. Z punktu widzenia komisji rolnictwa UE początkowo środki ochrony rynku powinny zostać przedłużone do końca roku. 

Wojciechowski powiedział Komisji Rolnictwa, że w 2023 roku te pięć krajów będzie musiało zaimportować ukraińskie produkty rolne o wartości ponad 13 miliardów euro. Przed lutym 2022 r. było to 7 miliardów euro.

W tej chwili zboże z Ukrainy, które transportowane jest przez  Polskę, trafia głównie do Niemiec, Holandii i krajów bałtyckich. Tylko 2–3 procent zboża jest eksportowane do krajów trzecich.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę