Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Jasionka/ Europejskie Forum Rolnicze m.in. o Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 r.

26 marca 2018
Jasionka/ Europejskie Forum Rolnicze m.in. o Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 r.

Kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. był jednym z tematów Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa. W zakończonym w sobotę wydarzeniu uczestniczyli m.in. komisarz ds. rolnictwa UE Phil Hogan i ministrowie rolnictwa Polski Krzysztof Jurgiel oraz Francji Stephane Travert.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników forum podkreślił, że Polska jest jednym z wiodących producentów i eksporterów rolnych w Unii Europejskiej. „Polska, jeden z wiodących producentów i eksporterów w UE wdrażających coraz więcej technologii służących podniesieniu efektywności i wydajności produkcji rolnej, a przez to również modernizacji i międzynarodowej konkurencyjności rolnictwa Unii jako całości, ma prawo i obowiązek udziału w kształtowaniu Wspólnej Polityki Rolnej” – napisał prezydent Duda.

Podczas panelu otwierającego forum minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przypomniał, że decyzje o przyszłości WPR podejmowane będą w ramach Rady Europejskiej 2 maja tego roku.

„Przez ostatnie dwa lata, pod przewodnictwem pana komisarza Hogana, dyskutowano o nowej WPR i w większości państwa europejskie są zgodne, oprócz punktu wyrównania dopłat bezpośrednich - są rozbieżności w tym zakresie” – mówił.

Jurgiel zaznaczył, że sprawa dopłat jest otwarta. „Przed nami trudny okres, ale nic nie jest zamknięte” – dodał.

Z kolei minister rolnictwa Francji Stephane Travert podkreślił, że rolnictwo europejskie musi być silniejsze. „Rolnictwo musi być korzystne dla producentów, czyli dla rolników, natomiast polityka rolna musi być prostsza, zarówno w stosowaniu, jak i egzekwowaniu” – przekonywał.

Mówiąc o nowej WPR komisarz ds. rolnictwa UE Phil Hogan zaznaczył, że jej celem ma być m.in. zwiększenie konkurencyjności rolnictwa europejskiego i sprzedaż produktów na całym świecie. „Musimy się też zobowiązać do ochrony klimatu i rolnicy muszą odgrywać w tej walce większą rolę. Kolejnym ważnym celem jest zatrzymanie rolników na wsi, żeby nie odchodzili z zawodu. Poza tym, chcemy wciąż rozwijać obszary wiejskiej i wyposażać je w odpowiednią infrastrukturę” – mówił Hogan. Zapewnił, że większy nacisk będzie położony na pomoc młodym rolnikom.

Hogan zaznaczył, że propozycje odnośnie budżetu WPR i szczegółowych założeń tej polityki zaprezentuje w maju.

Drugi dzień forum poświęcony był głównie nowym technologiom i innowacjom w rolnictwie. Uczestnicy jednego z paneli podkreślali, że wśród wyzwań są m.in. wzrost liczby ludności świata, potrzeba oszczędzania wody i ograniczenia stosowania pestycydów czy marnowania żywności. Eksperci zgodzili się, że bez badań rolnictwo nie będzie się rozwijało.

Jednym z uczestników sobotniego panelu był wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Jak podkreślił, już w obecnej perspektywie finansowej UE, innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu.

Dodał, że w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dużo pieniędzy przeznaczono na transfer wiedzy i technologii oraz na poprawę konkurencyjności działalności rolnej. „PROW ma budżet blisko 60 mld zł i staramy się, aby w dużej części te pieniądze szły na innowacje” – powiedział.

Inny uczestnik panelu, zastępca dyrektora ds. badań naukowych i innowacji w Komisji Europejskiej Wolfgang Burtscher zwrócił uwagę, że badania i innowacje poprawiają naszą stopę życiową i rozwój gospodarki. „Dlatego musimy te dwa elementy wprowadzić do sektora rolniczego. Już niedługo na świecie będzie żyło 9 mld ludzi, do ich wyżywienia potrzebować będziemy o 70 proc. więcej żywności, niż obecnie produkujemy. Gdy chcemy produkować więcej żywności, potrzebujemy badań i innowacji, bez tego nie będzie rozwoju” – mówił.

Podczas pierwszego dnia obrad Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostało uhonorowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej nagrodą im. Józefa Ślisza. W skład kapituły nagrody wchodzą: córka Józefa Ślisza, Elżbieta Bieniasz, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz prezes kapituły Artur Balazs.

W liście do uczestników uroczystości Jarosław Kaczyński podkreślił, że patron nagrody „powinien mieć trwałe miejsce w panteonie wybitnych Polaków". „Józef Ślisz stoi w jednym szeregu z tymi, którzy na przestrzeni dziejów szli w pierwszej linii walki o polską wieś i niezawisłość naszej Ojczyzny" – napisał Kaczyński.

Europejskie Forum Rolnicze to rozwinięcie formuły międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) od 2011 w Jasionce.

 

Alfred Kyc, Wojciech Huk (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę