aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jedno narzędzie do pielęgnacji ogrodu o każdej porze roku

27 kwietnia 2023
Jedno narzędzie do pielęgnacji ogrodu o każdej porze roku

Najlepszymi asystentami ogrodnika są wygodne, praktyczne, łatwe w obsłudze narzędzia. Ich rodzaj i dobór zależą od potrzeb oraz rodzaju ogrodu – aranżacji roślinnej i stylu, ale każdy ogród potrzebuje opiekuńczej uwagi - trzeba czasem skosić trawę, zasadzić rośliny, przyciąć krzewy. Narzędzia są zatem niezbędne, zaś posiadanie czy gromadzenie wielu narzędzi wymusza zorganizowanie odpowiedniego miejsca na ich przechowywanie. Odpowiedzią na te złożone uwarunkowania jest narzędzie wielofunkcyjne, czyli koncepcja jednego narzędzia spełniającego wiele funkcji roboczych i zaspokajającego potrzeby właścicieli ogrodów.

Przykładem takiego praktycznego rozwiązania jest wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool. Jest to uniwersalne i wielozadaniowe narzędzie do kompleksowej pielęgnacji zieleni przez okrągły rok: kosi i formatuje trawnik, przycina żywopłoty, prześwietla korony drzew, spulchnia glebę. Pełny zestaw składa się z jednostki napędowej łączonej wymiennie z wykaszarką, nożycami do żywopłotu (długimi i krótkimi), glebogryzarką, krawędziarką, podkrzesywarką (pilarką na wysięgniku) i 2 przedłużkami (dł. 50 i 100 cm). Narzędzie zostało skonstruowane z myślą o sprawności wykonywanej pracy, wygodzie operatora, wydajności, niezawodności i o wieloletniej eksploatacji. Jednostka napędowa jest wyposażona w nowoczesny, paliwo-oszczędny 4-suwowy silnik Honda o mocy 1,3 KM z automatyczną dekompresją, gwarantujący natychmiastowe uruchomienie i niezawodność. Silnik ten, pracujący na czystej bezołowiowej benzynie, ma o 85% niższy poziom emisji spalin od klasycznych urządzeń z silnikiem 2-suwowym.

 

 

Istotą ergonomii Honda Versatool jest zachowanie równowagi pomiędzy wagą silnika a wagą całej części roboczej, dzięki czemu użytkowanie narzędzia i wykonywanie pracy w ogrodzie jest łatwe i wygodne. Ważnym aspektem tego rozwiązania jest również niekłopotliwe przechowywanie, ponieważ cały zestaw zawieszony na haczykach zajmuje niewielką część ściany garażu czy ogrodowej altany z narzędziami.

Praktyczną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wyboru elementów roboczych, czyli zakup jednostki napędowej i tylko tego/tych elementów, które są w ogrodzie potrzebne. Można też zaplanować kompletowanie całego zestawu i stopniowo poszerzać funkcjonalność narzędzia

 

Ogród homogeniczny - trawnik


 

Rodzaje ogrodów zazwyczaj określa się według kryteriów wielkości, lokalizacji i stylu, stąd najczęściej mówi się o ogrodach miejskich i wiejskich, dużych i małych, ogrodach japońskich, angielskich, francuskich. Warto jednak spojrzeć na ogród okiem praktycznego właściciela, który swój ogród tworzy uwzględniając warunki terenowe, swój styl życia i upodobania oraz konieczny zakup niezbędnych narzędzi. Najprostszym ogrodem jest forma homogeniczna, czyli przydomowy trawnik, który nie wymaga ogromnych nakładów czasochłonnej pracy i zaspokaja potrzeby rekreacyjne domowników.

Trawnik jest zazwyczaj pierwszym wyborem w kwestii zagospodarowania przydomowej strefy zarówno przy domu wiejskim, na działce, jak i przy apartamencie na miejskim osiedlu. Cieszy oko przyjemną zielenią i służy za przestrzeń do wypoczynku. Zawsze zwiększa jakość życia, gdyż produkuje tlen, oczyszcza powietrze i zwiększa jego wilgotność, tłumi hałas, a w upalne letnie dni obniża temperaturę przy gruncie zapewniając przyjemny chłód. Zaletą tej formy ogrodu jest ograniczona liczba potrzebnych narzędzi, tym bardziej, że taki ogród homogeniczny można obsłużyć tylko jednym wielofunkcyjnym narzędziem Honda Versatool.

Pielęgnacja trawnika, z myślą o pięknej i gęstej trawie, polega na podlewaniu, okresowym nawożeniu i koszeniu. Do koszenia trawnika małego formatu wystarczy głowica żyłkowa, ale zamiast klasycznej kosy można zastosować wykaszarkę SSBC E - głowicę żyłkową, którą łączy się w systemie Tap&Go z jednostką napędową. Tę część roboczą można zastąpić  wąską glebogryzarką SSCL E do rewitalizacji fragmentów trawnika, który, wskutek różnych warunków atmosferycznych i terenowych oraz chorób trawy, często tego wymaga. Glebogryzarka o szerokości roboczej 20 cm jest stworzona do pracy na malej i bardzo małej powierzchni, gdzie zapewnia bardzo precyzyjne spulchnienie nawet ubitej gleby, by wysiane nasiona trawy miały optymalne warunki do rozwoju.

W przypadku kameralnego trawnika osłoniętego szpalerem żywopłotu, który chroni prywatność domowników, zakres pielęgnacji ogródka nieco się powiększa – żywopłot, zależnie od gatunku krzewów, należy parę razy w roku przyciąć co powoduje jego zagęszczanie się. Do jego pielęgnacji wystarczy skompletować nożyce – krótkie SSHE SE lub długie SSHE LE, które łączy się z jednostką napędową Honda Versatool na samej zasadzie co głowica żyłkowa u glebogryzarka.

 

 

Trawnik często jest zalążkiem bardziej różnorodnego ogródka. Jeśli okaże się, że sam trawnik już nam nie wystarcza, z łatwością można na tym samym terenie wprowadzić dowolną różnorodność roślinną, a do pielęgnacji tej nowej przestrzeni ogrodu wystarczy uzupełnić swój zestaw narzędzia wielofunkcyjnego o kolejne części robocze bez martwienia się o ich przechowywanie, ponieważ potrzebuj a naprawdę niewiele miejsca. 

 


Ogród różnorodny

Ogród o urozmaiconej aranżacji, z rabatami roślin ozdobnych, strefą warzyw i ziół, z drzewkami owocowymi, krzewami, topiarami i żywopłotem wymaga też większej różnorodności narzędzi potrzebnych do jego pielęgnacji. Wszystkie te potrzeby zaspokoi cały zestaw wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.

Do koszenia trawy i chwastów posłuży wykaszarka z głowicą żyłkową stosowana wymiennie z metalową tarczą tnącą przeznaczoną do wykoszenia roślin o twardych łodygach. Wykaszarka zapewni precyzyjne skoszenie obszaru pod krzewami i drzewami bez obaw o ewentualne uszkodzenie pni. Wygodnie wyważona i zrównoważona wykaszarka zapewnia sprawne koszenie terenu o większym nachyleniu, przy elewacjach budynków czy ogrodzeniach. Jest też praktycznie jedynym rozwiązaniem dostosowanym do skoszenia zielonych dachów.

Do utrzymywania trawnika i traw w ryzach przeznaczona jest krawędziarka SSET E. Wyposażona w metalową listwę zapewniającą stabilne prowadzenie narzędzia po zaplanowanym torze, służy do łatwego i szybkiego formowania trawnika oraz zahamowania ekspansji trawy na ścieżki czy sąsiednie rabaty.

Do spulchniania podłoża pod nasadzenia roślin ozdobnych posłuży mini glebogryzarka, która też ułatwia mieszanie gleby z nawozami. Jest idealnie przystosowana do łatwego przygotowania podłoża grządek warzywnych, zwłaszcza na grządkach podwyższonych. Sprawdza się w spulchnianiu nawet bardzo ubitej gleby, a zaletą jej małych rozmiarów jest bardzo duży stopień dokładności pracy i nie narażanie rosnących blisko roślin na ewentualne uszkodzenia.

Do formowania i przycinania żywopłotu i topiarów pomocne są nożyce – krótkie i długie, których zasięg można zwiększyć za pomocą jednej z dwóch przedłużek (50 i 100 cm). Przycinanie, którego celem odmłodzenie i zagęszczenie roślin, powinno być dostosowane do gatunku krzewów i kluczowej pory cyklu wegetacyjnego, jak termin kwitnienia krzewów ozdobnych. Warto w tych zabiegach uwzględnić okres lęgowy ptaków, by nie niszczyć ich gniazd. ani nie przeszkadzać w wychowywaniu piskląt.  Nożyce krótki i długie Honda Versatool to dwustronne ostrze do cięcia gałązek o średnicy do 1,5 cm. Łatwość i wygodę cięcia w każdej płaszczyźnie dodatkowo zapewnia regulacja kąta pracy (54° - krótkie, 90° - długie).  

Jeśli w ogrodzie rosną drzewka owocowe i/lub drzewa ozdobne, można do prześwietlania ich koron zastosować pilarkę na wysięgniku, czyli podkrzesywarkę SSPP E o długości ostrza 28 cm przeznaczoną do cięcia gałęzi o średnicy do 15 cm, której zasięg można także poszerzyć za pomocą jednej z przedłużek.

 

 

Jeszcze jedną praktyczną częścią roboczą Honda Versatool jest dmuchawa, która ułatwia utrzymanie porządku w ogrodzie i w strefie przydomowej. Sprząta liście z trawnika, a także piasek z tarasu i ścieżek. Zimą zaś jest wykorzystywana do oczyszczenia chodników i ścieżek z cienkiej warstwy świeżego śniegu. Dmuchawa generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do ziemi  co zwiększa jej efektywność, a umieszczenie wlotu powietrza od góry sprawia, że urządzenie nie zapycha się usuwanymi resztkami roślin.

 

 

Szeroki zakres wielofunkcyjności narzędzia zapewnia kompleksowość pielęgnacji ogrodu oraz możliwość indywidualnej konfiguracji elementów roboczych dostosowanej do konkretnych potrzeb. Jednocześnie praktyczną wygodą jest możliwość stopniowego kompletowania całego zestawu w dowolnej kolejności. Warto także pamiętać, że wielofunkcyjność dobrej jakości idzie w parze z niższymi kosztami eksploatacyjnymi i serwisowymi narzędzia.

www.mojahonda.pl

 ***

Informacje uzupełniające

Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie  proponując także nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin. Dziś firma jest w Polsce liderem sprzedaży motopomp i drugim na rynku dostawcą przenośnych agregatów prądotwórczych.

Aries Power Equipment od 30 lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych, przedsiębiorców oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Dbając o wszystkich swoich klientów, Spółka nieustannie dba o kwalifikacje Autoryzowanych Punktów Sprzedaży i Serwisu, i zapewnia najwyższy standard usług sprzedażowych i posprzedażowych.

Kierując się jakością bez kompromisów, Spółka zbudowała ofertę, którą stale dopasowuje do potrzeb i oczekiwań rynku. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji  ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo,  wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich, silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki, produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe, pontony składane i łodzie.

Aries Power Equipment dostarcza również maszyny i urządzenia innych renomowanych producentów. Od 1997 r. firma  jest Generalnym Dystrybutorem wysokoprężnych silników Kubota w Polsce, od 2014 r. - też Generalnym Dystrybutorem maszyn budowlanych Mikasa - najlepszego japońskiego producenta posiadającego kompleksową ofertę maszyn budowlanych, w 2019 r. uzyskała status Generalnego Dystrybutora Orec w Polsce – japońskiego producenta innowacyjnych karczownic i kosiarek do koszenia wysokich traw, a od 2022 r. jest Wyłącznym Dystrybutorem Riderów ZeroSkręt Walker w Polsce – kosiarek z systemem wymiennych kosisk przednich produkowanych w USA. Ponadto, w ofercie Spółki dostępne są maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda, banki energii oraz przenośne lodówki kompresorowe ariesFROST. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.  

www.mojahonda.pl, www.miimo.pl, www.hondamarine.pl, www.orec.pl, www.ariesfrost.pl, www.kosiarki-walker.pl, www.mikasas.pl

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę