Jesienne koncentracje żurawi w Parku Narodowym "Ujście Warty"

25 września 2017
Jesienne koncentracje  żurawi w Parku  Narodowym  "Ujście  Warty"

W Parku Narodowym „Ujście Warty” nastała jesień, a wraz z nią coroczny spektakl – koncentracje żurawi. W czwartek podczas ich porannych wylotów ornitolodzy doliczyli się ponad 5,2 tys. ptaków tego gatunku.

Jak poinformował w piątek PAP Michał Leszczyński z PN „Ujście Warty”, obserwowane żurawie to w większości ptaki, które do lęgów przystępowały w innych częściach Polski i Europy, a teraz wyruszają w wędrówkę na swoje zimowiska leżące w basenie Morza Śródziemnego i północnej Afryce. Ujście Warty jest przystankiem na ich trasie przelotu.

„Noc spędzają one na rozlewiskach, natomiast o świcie wyruszają, by pożywić się na skoszonych, okolicznych polach. Główną pozycją w jadłospisie tych ptaków są nasiona oraz trawy. Czasem polują też na mniejsze zwierzęta, jednak o tej porze roku raczej gustują w pokarmie roślinnym” – powiedział PAP Leszczyński.

W okresie lęgowym żurawie przebywają w parach, gniazdując w bezpiecznych i niedostępnych miejscach – na bagnach, torfowiskach czy w podmokłych lasach. Po odchowaniu młodych ruszają w dalszą wędrówkę i wówczas rozpoczynają stadny tryb życia.

„Takie zachowanie ma związek z bezpieczeństwem, np. w obliczu zagrożenia pojedyncze ptaki podnoszą alarm i tym samym całe stado podrywa się do lotu. Lecąc w grupie tworzą klucze w kształcie litery V, dzięki czemu ptaki lecące za innymi zużywają mniej energii niż podczas lotu samodzielnego. Z tego też względu osobniki lecące na początku klucza co jakiś czas się zmieniają, jak w kolarskim peletonie” – dodał Leszczyński.

Żuraw to duży ptak występujący w Europie i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,2 metra przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Gnieździ się w środkowej i wschodniej Europie oraz północnej Azji.

Europejskie żurawie spędzają zimę na Półwyspie Iberyjskim, a gdy ta pora roku jest łagodniejsza - także w zachodniej części Starego Kontynentu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

5 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i R...

17. lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Trwająca od przeszło tygodnia deszczowa pogoda utrudnia na Podkarpaciu zbiory mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę