Jesienne koncentracje żurawi w Parku Narodowym "Ujście Warty"

25 września 2017
Jesienne koncentracje  żurawi w Parku  Narodowym  "Ujście  Warty"

W Parku Narodowym „Ujście Warty” nastała jesień, a wraz z nią coroczny spektakl – koncentracje żurawi. W czwartek podczas ich porannych wylotów ornitolodzy doliczyli się ponad 5,2 tys. ptaków tego gatunku.

Jak poinformował w piątek PAP Michał Leszczyński z PN „Ujście Warty”, obserwowane żurawie to w większości ptaki, które do lęgów przystępowały w innych częściach Polski i Europy, a teraz wyruszają w wędrówkę na swoje zimowiska leżące w basenie Morza Śródziemnego i północnej Afryce. Ujście Warty jest przystankiem na ich trasie przelotu.

„Noc spędzają one na rozlewiskach, natomiast o świcie wyruszają, by pożywić się na skoszonych, okolicznych polach. Główną pozycją w jadłospisie tych ptaków są nasiona oraz trawy. Czasem polują też na mniejsze zwierzęta, jednak o tej porze roku raczej gustują w pokarmie roślinnym” – powiedział PAP Leszczyński.

W okresie lęgowym żurawie przebywają w parach, gniazdując w bezpiecznych i niedostępnych miejscach – na bagnach, torfowiskach czy w podmokłych lasach. Po odchowaniu młodych ruszają w dalszą wędrówkę i wówczas rozpoczynają stadny tryb życia.

„Takie zachowanie ma związek z bezpieczeństwem, np. w obliczu zagrożenia pojedyncze ptaki podnoszą alarm i tym samym całe stado podrywa się do lotu. Lecąc w grupie tworzą klucze w kształcie litery V, dzięki czemu ptaki lecące za innymi zużywają mniej energii niż podczas lotu samodzielnego. Z tego też względu osobniki lecące na początku klucza co jakiś czas się zmieniają, jak w kolarskim peletonie” – dodał Leszczyński.

Żuraw to duży ptak występujący w Europie i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,2 metra przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Gnieździ się w środkowej i wschodniej Europie oraz północnej Azji.

Europejskie żurawie spędzają zimę na Półwyspie Iberyjskim, a gdy ta pora roku jest łagodniejsza - także w zachodniej części Starego Kontynentu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Przypominamy, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na o...

Dla amerykańskiego giganta maszynowego John Deere, rok 2018 jest szczególny. Otó...

Badaczki z Polski dokumentują rośliny lecznicze używane w Amazonii peruwiańskiej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę