Adama_Spyrale_1-31.05.21

Jeże MegaZwierze trafiły na zielone łono natury

14 kwietnia 2021
Jeże MegaZwierze trafiły na zielone łono natury

Dwa jeże wróciły na łono natury po zimie dzięki projektowi „Jeż MegaZwierz”. Zwierzęta zimę spędziły u pracownika TAURONA.

TAURON realizuje projekt „Jeż MegaZwierz” czwarty rok z rzędu. W jego ramach, pracownik TAURONA prowadzi przydomową ochronkę dla jeży – ostatnią zimę spędziło pod jego opieką osiem zwierząt. Dwa pierwsze, które odzyskały już pełnię sił, zostały wypuszczone na wolność w okolicach Rybnika. Kontrola wypuszczonych jeży pokazała, że zwierzęta skorzystały z domków, ale poszły już w świat. W najbliższych tygodniach kolejne jeże będą mogły wrócić do przyrody. Pierwsze wypuszczone w tym roku jeże otrzymały imiona Maciek i Bogdan.

- Maciek pochodzi z okolic Gorzyc. To samiec rasy zachodniej. Ukrywał się w garażu, był bardzo chory, zarobaczony, z silnym kaszlem, co wskazywało na pasożyty płucne. Waga w dniu przyjęcie wskazywała 460g, w dniu wypuszczenia już 1100g. Jeż był leczony ze wsparciem specjalistów z przychodni weterynaryjnej Szwarc&Sobik w Rybniku. Natomiast Bogdan to samiec rasy wschodniej znaleziony w okolicach Rybnika i przewieziony do tej samej lecznicy. Jeż był wychudzony i w złym stanie, również zarobaczony. Po specjalistycznym leczeniu został odchowany w wolierze. W dniu wypuszczenia ważył 1160g – mówi Piotr Gleńsk, pracownik TAURONA, który prowadzi przydomowy ośrodek rehabilitacji jeży.

Oba osobniki trafiły do specjalistycznych domków. Maciek dostał solidny domek typu „Kopuła” z dwoma wejściami i świeżą liściastą wyściółką. Samiec Bogdan dostał domek konstrukcji uproszczonej.

 

- Stopniowo zazieleniamy krajobraz energetyczny na południu Polski, ale podejmujemy też działania skierowane na ochronę przyrody. Jeż to w TAURONIE ambasador ekologicznej transformacji, uczy i przypomina nam  o obowiązkach wobec otaczającej nas przyrody – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

W sezonie wiosenno-letnim TAURON zaplanował warsztaty z budowy domków i cykl filmów pokazujących przygody „Jeży Megazwierzy”.

Dzięki projektowi „Jeż MegaZwierz” już ponad pięćdziesiąt jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność. W ostatnich latach TAURON fundował specjalistyczne domki i przeprowadził wiele działań promujących ochronę tych niezwykłych zwierząt. W mediach społecznościowych firmy sukcesywnie pojawiały się też filmy, zdjęcia i poradniki propagujące wiedzę o kolczastych ssakach.

Projekt jest częścią Zielonego Zwrotu TAURONA, czyli zaktualizowanej strategii firmy zakładającej dynamiczne inwestycje w energetykę odnawialną. W perspektywie 2030 roku Grupa planuje wytwarzać ponad 65% energii ze źródeło nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Zachęcamy: gospodarstwa rolne (producentów produkcji podstawowej) i przedsiębior...

Panie ministrze Puda, wiosna się kończy, trzeba obudzić się ze snu zimowego i ws...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę