CTR_80917

Józef Ślisz patronem nagrody Fundacji EFRWP za zaangażowanie w działalność prospołeczną

9 marca 2017
Józef Ślisz patronem nagrody Fundacji EFRWP za zaangażowanie w działalność prospołeczną

W tym roku, po raz pierwszy, Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, nagrodzi organizacje pozarządowe bądź osoby, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.Nagroda upamiętniająca postać Józefa Ślisza, który angażował się w działalność społeczno-polityczną zmierzającą do wsparcia polskiej wsi i przemian demokratycznych, zostanie wręczona 11 marca br.

 

Nasza Fundacja od ponad 25-lat współpracuje z osobami oraz organizacjami pozarządowymi, które poprzez ciężką pracę oraz przy ogromnym zaangażowaniu swoich pracowników i wolontariuszy, realizują inicjatywy na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, szerzą wartości demokratyczne oraz niosą pomoc potrzebującym. Nagroda im. Józefa Ślisza, z którym jako Fundacja mieliśmy okazję współpracować i którego postawa jest nam szczególnie bliska, to forma naszego podziękowania za ich aktywność. Celem nagrody jest także podkreślenie roli, jaką organizacje pozarządowe oraz osoby zaangażowane w działalność prospołeczną, wnoszą w kształtowanie odpowiedzialnego społeczeństwa mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Nagroda im. Józefa Ślisza będzie przyznawana przez Collegium Nagrody, powoływane przez Przewodniczącego Kapituły Fundacji. Obecnie w jego skład wchodzi, m.in. córka Józefa Ślisza – Elżbieta Bieniasz, Jarosław Kaczyński oraz Artur Balazs. Laureata tegorocznej, pierwszej edycji nagrody poznamy podczas Międzynarodowej Konferencji Rolniczej, która obędzie się 11 marca w Jasionce k. Rzeszowa.

 

Miejsce, w którym odbywa się coroczna Konferencja z udziałem znanych osobistości ze świata polityki i nauki, a także przedstawicieli Unii Europejskiej oraz społeczności międzynarodowej, nie jest przypadkowe. To rodzinne strony Józefa Ślisza, patrona nagrody, działacza NSZZ RI „Solidarności”, lidera chłopskiego, wicemarszałka Senatu, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi, który angażował się w działalność społeczno-polityczną zmierzającą do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich i demokracji. Termin Konferencji zawsze jest powiązany z rocznicą śmierci Józefa Ślisza, a jednym z jej punktów jest złożenie kwiatów na grobie Marszałka oraz msza święta w jego intencji.

***

Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 roku w Łukawcu koło Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej przez całe życie prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące. W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych, gdzie protestujący domagali się m.in. rejestracji związku zawodowego rolników oraz zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym.


W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, będących efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce. W okresie stanu wojennego Józef Ślisz był wielokrotnie zatrzymywany przez władze PRL, a od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

 

W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Na przełomie lat 1989-1990 tworzył Polskie Stronnictwo Ludowe "Solidarność", które w 1992 r. przekształcił w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie, które następnie w 1997 r. weszło w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Po 1989 roku przez dwie kadencje pełnił funkcję Wicemarszałka Senatu RP.

 

W ostatnich latach swojego życia Marszałek bardzo mocno zaangażował się w organizowanie współpracy między rolnikami polskimi i ukraińskimi. Zmarł 6 marca 2001 r. w Łące k/Rzeszowa. Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Józefa Ślisza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce".

 

***

Konferencja w Jasionce k. Rzeszowa to jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich,która odbywa się cyklicznie od 2011 roku. Jest okazją do wymiany poglądów na temat perspektyw stojących przed polską wsią, a tematyka sesji i poszczególnych debat co roku obejmuje najważniejsze kwestie dotyczące mieszkańców obszarów wiejskich. Ideą konferencji w Jasionce jest również wypracowanie rozwiązań istotnych z punktu widzenia rozwoju rolnictwa w Polsce, a także w Unii Europejskiej. Co roku w inicjatywie uczestniczą znane osobistości ze świata polityki i nauki, a także przedstawiciele Unii Europejskiej oraz społeczności międzynarodowej.

 

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Biuro Prasowe Fundacji EFRWP


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę