aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jurgiel: rynki hurtowe oferują produkty od polskich rolników

23 kwietnia 2018
Jurgiel: rynki hurtowe oferują produkty od polskich rolników

Największym atutem rolno-spożywczych rynków hurtowych jest bogata, całoroczna oferta warzyw i owoców pochodzących od polskich rolników - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, otwierając konferencję nt. przyszłości rynków hurtowych.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, "w ofercie skierowanej do właścicieli sklepów spożywczych, firm cateringowych czy barów i restauracji na rynkach hurtowych znaleźć można produkty rolne z całego świata, jednak podstawową grupę stanowi żywność krajowa".

Jurgiel zauważył, że rynki hurtowe, które głównie pośredniczą w handlu owocami i warzywami, mają znaczący wpływ nie tylko na funkcjonowanie mniejszych sklepów w aglomeracjach miejskich, ale oddziałują na lokalne rolnictwo i sadownictwo w różnych częściach kraju. "Znaczny stopień rozdrobnienia gospodarstw w Polsce sprawia, że to właśnie rynki hurtowe stanowią jeden z głównych, bezpośrednich rynków zbytu produktów rolnych dla niskohektarowych gospodarstw" - podkreślił.

Przypomniał, że hurtowe rynki rolno-spożywcze zostały utworzone w latach 1995-97 w ramach rządowego programu budowy i rozwoju rynków hurtowych, ich udziałowcami są m.in. agencje rządowe, Skarb Państwa, producenci rolni oraz kupcy. Chodziło o stworzenie sprawnych struktur, które zajmowałyby się handlem hurtowym m.in. produktów rolnych w warunkach gospodarki rynkowej.

Pod koniec lat 90. rozwój rynków został spowolniony. Obecnie rynki hurtowe w Polsce są luźno związane z aglomeracjami, w przeciwieństwie do wielu miast w Europie Zachodniej (m.in. dotyczy to Barcelony czy Paryża), które mocno wspierają swoje rynki hurtowe. "Problemem jest także to, że grupy producentów owoców i warzyw zazwyczaj nie korzystają z rynków hurtowych, tylko szukają możliwości eksportowych i współpracy z dyskontami. Nie są zainteresowane wzmocnieniem współpracy z rynkami hurtowymi, podczas gdy silniejsze związanie grup producenckich z rynkami hurtowymi w dłuższej perspektywie czasu stworzyłaby dla nich bardziej stabilny i efektywny kanał sprzedaży" - zaznaczył Jurgiel.

Poniedziałkowa konferencja jest więc formą dyskusji, jak mają działać rynki hurtowe, by z jednej strony ułatwić zbyt produktów rolnikom, a z drugiej strony dostarczać świeżą żywności konsumentom. Ze względu na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe, m.in. z uwagi na prężnie funkcjonujące sieci handlowe, zmiany w preferencjach konsumentów, zmiany w handlu detalicznym (m.in. silna konkurencja cenowa i promocyjna) oraz rozwój nowych technologii, niezbędne jest zdefiniowanie wyzwań stojących przed rynkami hurtowymi i określenie możliwych perspektyw ich rozwoju - uważa minister.

Jurgiel zapowiedział, że resort rolnictwa w tym roku przygotuje program rozwoju rynków hurtowych, wykorzystując m.in. wnioski z poniedziałkowej dyskusji.

Prezes łódzkiego rynku hurtowego "Zjazdowa" Cezary Kołota podkreślił, że polskie rynki hurtowe nadążają za światowymi tendencjami w tym zakresie, ponieważ spełniają wymogi takie jak bezpieczeństwo i jakość produktów.

Natomiast prezes Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora powiedział, że oczekiwania rolników co do rynków hurtowych były nieco inne. Chodziło o to, by rynek hurtowy odbierał od rolnika towar i sam sprzedawał (obecnie rynek hurtowy udostępnia jedynie miejsce dla handlu). Nie spełniły się także oczekiwania co do eksportu, rynki nie mają specjalnych magazynów, w których mógłby gromadzić produkty od małych gospodarstw i sprzedawać je zagranicę. Ale w sumie - jak podkreślił - istnienia rynku "jest idealnym rozwiązaniem dla małych rolników", podobnie jak lokalnych ryneczków. Rolnik, który ma dobre produkty, bez trudu je tam sprzedaje.

W Polsce funkcjonuje obecnie o 14 rynków, z których 8 - to podmioty z większościowym udziałem Skarbu Państwa, natomiast w pozostałych sześciu Skarb Państwa ma udziały mniejszościowe. Jest też kilka rynków (giełd) prywatnych. Największym rynkiem hurtowym są Bronisze koło Warszawy.

 

Anna Wysoczańska, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę